ŽILINA. Slávnostný večer, ktorý mal zvýrazniť úroveň zdravotnej starostlivosti v žilinskej nemocnici, oceniť zdravotnícky i nezdravotnícky personál a naznačiť smery vývoja Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.
Žilinská nemocnica oslavuje 110 rokov. Na začiatku jej príbehu bol súhlas uhorskej vlády na vybudovanie Uhorskej kráľovskej štátnej očnej nemocnice. Výstavba zariadenia, ktoré dodnes slúži zdravotníckemu účelu, trvala jeden rok. Hoci sa prvý žilinský špitál v historických dokumentoch objavuje už v roku 1508, až vďaka očnej nemocnici sa v roku 1914 Žilina dostala na mapu odborných zdravotníckych zariadení a ostala tam aj dnes.
Z jednoposchodovej budovy s 80 lôžkami, ktorá bola svojho času najväčšou očnou nemocnicou v Československu, sa zdravotnícke zariadenie stalo treťou najväčšou nemocnicou na Slovensku so 785 lôžkami na 22 lôžkových oddeleniach, so šiestimi stacionármi, 86 ambulanciami, 17 nezdravotníckymi oddeleniami, na ktorých pracuje vyše dvetisíc zamestnancov.
Riaditeľ nemocnice Juraj Kacian pred hosťami zauvažoval, že pred viac ako storočím by si málokto dokázal predstaviť úroveň medicíny, ktorá dnes pomáha pacientom. Poznamenal, že tisícky zamestnancov vybudovali silné základy, rozvíjali jednotlivé odbory a na každom oddelení zanechali hlboké stopy.
„Žilinská nemocnica prešla krásnymi i náročnými obdobiami. Vždy to boli zamestnanci, ktorí ju podržali v tých najťažších okamihoch. Obetavosť a nasadenie, ktoré vidím denne okolo seba, ma utvrdzujú v tom, že naša nemocnica má srdce na správnom mieste,“ poďakoval sa Kacian pracovníkom na všetkých postoch.
Nová kniha i film
Slávnostný večer priniesol premiéru dokumentárneho filmu o živote v nemocnici, jednotlivých oddeleniach a perspektíve zdravotníckeho zariadenia. Pod dokument sa podpísal kameraman a filmár Ľubo Fiala. Pri natáčaní musel neraz vstúpiť do operačnej miestnosti, aby zachytil prácu na oddeleniach čo najautentickejšie.
„Na operačnej sále som ešte pred tým nebol, obával som sa, ako na to budem ako človek reagovať. Ale kupodivu to so mnou nič nerobilo, lebo som vedel, že pacienti sú v dobrých rukách,“ vyznal sa po odpremierovaní 50-minútového dokumentu.
Na slávnosti uviedli do života knihu, ktorá mapuje najmä minulosť, ale i súčasnosť žilinskej nemocnice. Na príprave vyše 300-stranovej publikácie sa podieľal žilinský historik a archivár Peter Štanský a primár Chirurgického oddelenia Juraj Váňa. Knihu pokrstil fyziologickým roztokom z infúzie infektológ s 50 ročnou praxou v nemocnici Igor Štúr.

Nemocnica sa dlhodobo zlepšuje
Analytik Dušan Zachar z inštitútu INEKO poukazuje na to, že žilinská nemocnica je v ostatných rokoch pozitívnym príkladom ústavného zdravotníckeho zariadenia, ktoré v dôsledku relatívne hustej siete akútnych nemocníc v regióne severozápadného Slovenska a konkurenčného tlaku, ktorý vyplýva z optimalizácie siete nemocníc, aktívne bojuje o svoje miesto na mape.
Všíma si, že v ich hodnotení nemocníc sa FNsP Žilina dlhodobo zlepšuje.
„Kým v prvých troch ročníkoch v rokoch 2015-2017 v rebríčku Nemocnica roka obsadzovala posledné miesto, teraz už však zo štvrtého miesta klope na dvere oceňovaných nemocníc. Svojho aj regionálneho konkurenta z Martina už napríklad preskočila pri ukazovateli, ktorý sa týka početnosti realizovaných operačných výkonov, ktoré v rámci komplexného hodnotenia sledujeme. Okrem nadpriemerných operačných skúseností lekárov dosahuje FNsP Žilina hodnotenie lepšie ako priemer ostatných štátnych univerzitných a fakultných nemocníc aj v oblastiach spokojnosť pacientov, hospodárenie a transparentnosť,“ vymenúva Dušan Zachar.