Slovenskí ítečkári majú bezkonkurenčne najvyššie mzdy, no zárobky im prestali rásť. Priemerná mzda zamestnanca v sektore informačných technológií presahuje 2 400 eur. Ich dynamika je však najpomalšia zo všetkých sektorov.
V auguste podľa Štatistického úradu bolo toto odvetvie jediné, kde poklesli reálne mzdy, konkrétne o 0,4 %.
Trend potvrdil aj najnovší prieskum personálnej agentúry Grafton. Podľa ich zistení, výška miezd v sektore informačných technológií je na svojej hornej hranici a začala stagnovať.
Naproti tomu mzdové očakávania kandidátov stále rastú, čo sa vzhľadom na stagnáciu v segmente snažia firmy dorovnať rôznymi benefitmi, ako sú flexibilný pracovný čas, systém voliteľných zamestnaneckých výhod a príležitostí pre vzdelávanie.
Grafton konkretizuje, že vývojári v rôznych programovacích jazykoch zarábajú naprieč celým Slovenskom od 2 200 do 4 000 eur, podobne sú ohodnotení aj IT bezpečnostní špecialisti. Mzdy testerov sú podstatne nižšie – mzda manuálneho testera sa začína od 1 500 eur, najvyššiu mzdu 2 500 eur môže manuálny tester dosiahnuť v Bratislave alebo v Trnave. V ostatných regiónoch je mzdové maximum na tejto pozícii 2 000 až 2 100 eur.


Pracovali pre Západ
Martin Jančo vedie žilinskú technologickú spoločnosť M2M Solutions. Poukazuje na to, že IT sektor prešiel v rokoch 2021 a 2022 bezprecedentným rastom miezd. Bolo obdobie pandémie, ľudia pracovali z domu a aj slovenskí ítečkári sa stali ľahko dostupnou pracovnou silou pre západoeurópske a americké firmy.

„Západné firmy začali oslavovať Slovákov cez LinkedIn na prácu priamo pre firmy a enormne tým zvyšovali cenu práce na slovenskom trhu. Súčasný nízky rast miest v IT sektore je akousi konsolidáciou po období veľkého rastu, ktorú urýchlilo najmä prepúšťanie v Spojených štátoch a západnej Európe u veľkých IT firiem,“ všíma si Jančo.
Slovenské IT spoločnosti začali čeliť silnej medzinárodnej konkurencii, museli sa popasovať s efektivitou, aby si mohli vyššie platy vôbec dovoliť.