ŽILINA. Krajská knižnica v Žiline oslávila 100. výročie založenia svojej predchodkyne, prvej mestskej verejnej knižnice v Žiline.
Riaditeľka knižnice Katarína Šušoliaková podotkla, že v súčasnosti je jednou z najnavštevovanejších kultúrnych inštitúcií Žilinského kraja a slovenských verejných knižníc vôbec.
Eviduje viac ako 12 600 registrovaných používateľov a takmer 130-tisíc návštevníkov, pripravuje viac ako tisíc podujatí ročne, má bohatú klubovú činnosť a podpisuje sa pod množstvo vzdelávacích aktivít nielen pre deti, ale aj pre dospelých, ako počítačové kurzy, kurzy programovania, kurzy angličtiny pre seniorov, tréningy pamäti a ďalšie.
"V súčasnosti vytvára aj komunitný kreatívny priestor SmartLab, v ktorom sprístupňuje šijacie a vyšívacie stroje, 3D tlačiarne, vypaľovačky a v krátkom čase pribudnú ďalšie zariadenia," povedala.

Žilinská županka Erika Jurinová pre TASR pripomenula, že za posledných šesť rokov v knižnici investovali viac ako 800-tisíc eur.
"S prispením Fondu na podporu umenia sme zrekonštruovali prvé poschodie knižnice a vytvorili moderný polyfunkčný priestor, zrealizovali obnovu a modernizáciu existujúceho vybavenia, zriadili tiché zóny pre individuálne štúdium a čítanie a priestor pre spoločné štúdium a prácu v skupinách," poznamenala Jurinová.

Pozvanie slávnostné podujatie prijali aj dve čitateľky, ktoré majú aktuálne v knižnici svoje prvenstvo. Najstaršou čitateľkou Krajskej knižnice v Žiline je Janka Szimková, ktorá patrí aj k tým najaktívnejším a počas dlhých rokov svojho členstva prečítala množstvo kníh z jej fondu.
Avšak prekvapivo najviac kníh si za obdobie od 1. januára 2023 do 30. septembra 2024 odniesla detská čitateľka Adelka Čertíková. Počet jej výpožičiek presahuje číslo 500.
Knižnica si pripomína 100. výročie už od začiatku septembra, odkedy sa na jej pôde deti i dospelí mohli stretnúť s viacerými autormi. Z detských autorov to boli napríklad Gabriela Futová či Braňo Jobus, pre dospelých mladé autorky Magdaléna Pineros a Tia Esme či etnologička Katarína Nádaská.
Do konca roka knižnicu ešte navštívia slovenskí autori Toňa Revajová, Ľubica Bátoryová, Hana Lasicová či Petra Nagyová-Džerengová.
Prvá mestská verejná knižnica v Žiline vznikla v zmysle prvého knihovníckeho zákona schváleného v Národnom zhromaždení ešte v roku 1919. Bol to zákon o verejných obecných knižniciach, ktorý ukladal obciam založiť a udržiavať činnosť verejných ľudových knižníc z obecných prostriedkov.
Storočná história knižnice je popretkávaná častým sťahovaním, zmenami názvu a územnej pôsobnosti, vznikom nových pracovísk a pobočiek a následne ich zánikom, úsilím získať vlastnú budovu a po jej získaní rekonštrukčnými prácami, automatizáciou, internetizáciou, zavádzaním nových služieb, nových technológií, nových činností a aktivít.
Od dnešného dňa knižnica sprístupnila svojim čitateľom samoobslužnú výpožičnú stanicu, pomocou ktorej si môžu čitatelia požičiavať a vracať knihy samostatne bez kontaktu s knihovníkom.
