ŽILINA. Žilinskej Minizoo mestskí poslanci vyčítali, že zvieratám neposkytuje vhodné podmienky na život. Uznesenie o jej zrušení schválili na septembrovom zastupiteľstve, primátor mesta ho ale nepodpísal.
Vedenie Centra voľného času Žilina, ktorému zariadenie patrí, za jeho existenciu bojuje aj naďalej. Na podporu Minizoo chce do zdarného konca dotiahnuť i rozbehnutú petíciu proti jeho zrušeniu.
„Sme vďační za podporu zo strany verejnosti, je to obrovská motivácia do budúcnosti,“ spomína riaditeľka CVČ Annamária Mihalčinová a ako poukázala, miesto sa snažia zlepšovať neustále.
„Najväčšou zmenou však bude, ak sa podarí zabezpečiť dlho plánovanú rekonštrukciu celého objektu elokovaného pracoviska CVČ na Zvolenskej ceste 20, nakoľko stav objektu je havarijný. Minizoo je časťou objektu, dotýka sa to teda aj zvierat,“ dodáva Mihalčinová.

Pozastavením uznesenia mestského zastupiteľstva chce mesto zabezpečiť dostatočný čas na odborné posúdenie fungovania Minizoo a nájsť riešenie, ktoré bude prínosné pre všetky zainteresované strany.

„Primátor sa domnieva, že uznesenie je pre mesto v aktuálnej poznateľnosti situácie nevýhodné,“ spomína o pozastavení hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Ondrášová s tým, že pri konečnom rozhodovaní absentovali viaceré skutočnosti.
Chýbalo odborné stanovisko, predchádzajúca komunikácia, ekonomické dopady či vyjadrenia odborných združení.
Pri rozhodovaní primátora zavážili konkrétne dôvody:
- dôvod zrušenia zariadenia v zmysle uznesenia nie je podporený odborným stanoviskom, naopak v súčasnosti sú k dispozícii odborné stanoviská ktoré tento dôvod nepotvrdzujú,
- uznesenie uvádza postup zrušenia zariadenia bez predchádzajúcej komunikácie so zriaďovateľom a zamestnancami zariadenia, táto skutočnosť absentovala aj pred samotným predložením návrhu uznesenia,
- ekonomický dopad na rozpočet, procesnú náročnosť a zaťaženie zamestnancov MÚ vo vzťahu k rušenia ZOO,
- stanovisko ďalších odborných združení, ktoré v tejto oblasti pôsobia,
- a s tým súvisiace odborné posúdenie dopadu zachovania, alebo zrušenia MiniZOO - vo vzťahu k zvieratám, vo vzťahu k organizáciám, ktoré tam pôsobia a hodnotia činnosť MiniZOO pozitívne (krúžková činnosť detí CVČ), vo vzťahu k organizáciám, ktoré MiniZOO navštevujú a hodnotia činnosť MiniZOO pozitívne (napr. terapeutický vplyv na handicapovaných), vo vzťahu ku zamestnancom chránenej dielne,
- absencia akejkoľvek výzvy na zrušenie MiniZOO zo strany občanov, okrem predložených podkladov na MZ,
- naopak reakcia viacerých organizácií a OZ podporujúcich zachovanie MiniZOO,
- súlad so zámerom mesta Žilina zrekonštruovať objekt CVČ na Vlčincoch a s tým súvisiace možnosti jeho využitia po rekonštrukcii.
Zdroj: Zuzana Ondrášová, hovorkyňa mesta Žilina
Návrh na zrušenie Minizoo predložili žilinské poslankyne Zuzana Balogová a Iveta Martinková. Podmienky označili za nevyhovujúce a zvieratá za utrápené.
Spomedzi osemnástich poslancov ho na zastupiteľstve podporili trinásti. Po schválení mali byť zvieratá z objektu presťahované do jedného roka.
Všetci však so závermi nesúhlasili a považovali ich za uponáhľané. „Mrzí ma, že poslanci nedali priestor na zlepšenie stavu, prípadne čas na hlbšiu analýzu problému. Niektorí zamestnanci prídu o prácu. Teoreticky zajtra môže nejaký poslanec navrhnúť zrušenie akejkoľvek mestskej organizácie, alebo jej filiálky. Minizoo slúžila na krúžkovú činnosť i pre návštevy verejnosti,“ zhrnul poslanec Ľubomír Bechný.

Hovoria o utrápených zvieratách
Zariadenie, ktoré slúži na krúžkovú činnosť, v rámci Slovenska nemá obdobu. Ako ale poukázali niektorí poslanci, žiadne mu nemôže konkurovať ani svojím stavom. „Toto zariadenie je jedinečné a pevne dúfam, že nikde inde na Slovensku niečo také šeredné nemajú,“ reagovala Balogová na slová ohľadom unikátnosti objektu.
Podľa slov Martinkovej Minizoo nectí mesto z pohľadu humanity, etiky a nepridáva mu ani z hľadiska estetiky. Na neporiadok a nehostinné podmienky pritom poukázali fotografie z júla.
„Zobrazujú podmienky, v akých zvieratá v Minizoo v CVČ na Zvolenskej ulici „žijú“. Žijú som dala do úvodzoviek, pretože to nie je život ale živorenie, takéto utrpenie bezbranných zvierat nemá miesto v civilizovanej spoločnosti. Dané podmienky nie sú vhodné ani pre život aj takzvaných odložených zvierat,“ dodala Martinková.

Na trápenie zvierat poukázal aj dlhoročný pracovník Minizoo Róbert Štolfa, ktorý podal podnet na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu ešte v máji tohto roka. Psychicky týrané mali byť podľa jeho slov viaceré zvieratá. Malpa hnedá, lemúr kata, medvedík čistotný, dikobraz európsky, nosáľ červený aj lamy alpaky.
Regionálna veterinárna a potravinová správa ale podnet vyhodnotila ako neopodstatnený. Voči rozhodnutiu podal následne Štolfa odvolanie.
Ideálu sa vymykajú aj priestory
Osobnej prehliadky zariadenia sa nedávno zúčastnila aj skupina poslancov. „Nebolo to ukážkové, bol tam neporiadok. V takých priestoroch zvieratá naozaj nemajú čo robiť," spomenula poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Žiline Ľudmila Chodelková.
Celé zariadenie sa pred vyše desiatimi rokmi sťahovalo z priestorov Rosenfeldovho paláca v Žiline na sídlisko Vlčince a ako poukázal poslanec Jozef Huriš, už v tom čase bola nevhodnosť miesta evidentná. „Odvtedy sa borili s peniazmi aj priestorom. Nemôžeme za všetko viniť prevádzkovateľov ani samotné CVČ. Lebo im chýba veľká finančná injekcia."
Cítia krivdu
Podľa slov riaditeľky Mihalčinovej súčasná správkyňa nepretržite pracovala na skvalitňovaní prostredia interiéru pre zvieratá a premenou prešiel aj exteriér. Oddelili lamy, zmenili sedenie, vymedzili priestor pre korytnačky.

„Aktuálne všetci zamestnanci pracujúci v Minizoo vytvárajú pozitívne prostredie a klímu, pracujú v prospech detí aj zvierat vo vzájomnej harmónii.“ Návrh považovala za neakceptovateľný a nepochopiteľný. Poukázala napríklad na absenciu komunikácie aj chýbajúcu možnosť obhajoby počas rozpravy.