ŽILINA. Žilinčania, ktorí bývajú v rodinných domoch, môžu výrazne ušetriť na poplatku za komunálny odpad.
Po utorkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sú už známe sumy, ktoré zaplatia domácnosti v individuálnej bytovej výstavbe po budúcoročnom zavedení veľkej odpadovej reformy. No musia triediť. Naopak, obyvateľom bytoviek paušálny poplatok za zmesový odpad vzrastie.
Vedenie mesta Žilina nie je spokojné s tým, koľko odpadu Žilinčania vytriedia. V minulom roku skončilo vo farebných kontajneroch len niečo vyše 40 percent odpadu. Úroveň triedenia tak klesla druhý rok po sebe. Z krajských miest je na tom horšie iba Bratislava a Košice.
Od budúceho roka spúšťa radnica systém neváženého množstevného zberu komunálneho odpadu pre fyzické osoby. Najskôr ho zavedie v rodinných domoch a do niekoľkých rokov aj na sídliskách.

Radnica nepriamo odkazuje Žilinčanom, že za svoj vyprodukovaný odpad nesú zodpovednosť sami. Kto triedi poctivo, zaplatí menej. Okrem tradičných komodít - plastu, papiera, kovu, skla a kompozitných materiálov, vytvorí mesto lepšie podmienky na triedenie kuchynského bioodpadu, ale i zeleného odpadu zo záhrad a použitého kuchynského oleja.
Ak domácnosť zoberie triedenie zodpovedne, do čiernej nádoby na zmesový komunálny odpad už toho veľa nezostane. Do konca roka si tak môže vybrať, akú veľkú nádobu chce a ako často odpad spred ich domu vyvezú. Na výber je frekvencia raz za dva týždne, alebo raz za mesiac. Každý týždeň, ako doteraz, už smetiari nebudú chodiť.
Domácnosti môžu ušetriť aj viac ako sto eur
Všetci Žilinčania v súčasnosti platia za zber a likvidáciu komunálneho odpadu rovnako, v tomto roku to bolo 40,26 eur za osobu. Ak štvorčlenná rodina, ktorá žije v rodinnom dome, zaplatila vyše 160 eur, na budúci rok jej odpad z rodinného rozpočtu ukrojí len 54 eur. A to za predpokladu, že bude používať 120 litrovú nádobu a zvolí si vývoz raz mesačne.
„Čím viac budú ľudia triediť a menej produkovať komunálneho odpadu, tým pádom vždy zaplatia menej ako pri paušálnom poplatku,“ potvrdil vedúci odboru správy verejného priestranstva a životného prostredia Radoslav Vozárik.

Poplatníci z individuálnej bytovej výstavby si budú môcť vybrať z veľkosti nádob. Dnes je to nastavené tak, že pri jednej až dvoch osobách stačí 80-litrová nádoba, pri dvoch až štyroch osobách 120-litrová, pri piatich až šiestich osobách 140-litrová a nad sedem osôb 240-litrová. Na budúci rok takáto prax nebude nevyhnutná a domácnosť si môže vybrať podľa svojich nárokov.

Radoslav Vozárik upozorňuje, že veľkosti nádob sú na úvod stanovené. No počas roka si Žilinčania môžu veľkosť nádoby zmeniť.
„Ak sa ukáže, že domácnosť nepotrebuje 120-litrovú, ale stačí jej 80-litrová nádoba, lebo dobre separuje, tým pádom vie ešte platiť menej. My jej pokojne 80-litrovú nádobu dáme, ale ešte skontrolujeme dáta pri vývozoch triedeného odpadu, či separuje. Vrecia sú očipované a my presne vieme, ako domácnosť triedi a teda či odpad niekde nevyhadzuje.“