Fotovoltika sa čoraz častejšie stáva súčasťou striech hlavne rodinných domov, ale i firiem a organizácií na Slovensku i v zahraničí. Ak patríte medzi tých, ktorí vlastnú výrobu elektriny ešte len zvažujú, pozrite sa s nami na najčastejšie chyby a problémy pri takomto projekte, aby váš nový fotovoltický systém splnil vaše očakávania a nestal sa pre vás, naopak, „nočnou morou“.
Podozrivo nízka cena znamená nekompletnú dodávku
Fotovoltiku vám dnes nainštaluje „kadekto“ a „kadejako“. Ale určite nechcete neefektívny systém s dodatočnými nákladmi a problémami, ktoré vás na konci dňa vyjdú drahšie a neprinesú plánované úspory. Dôležité je vybrať si už na začiatku pre inštaláciu spoločnosť, ktorá je zorientovaná v problematike návrhu, projekcie a realizácie samotného fotovoltického zariadenia. Podľa skúseností môže napríklad aj svojpomocné alebo neodborné pripájanie zdrojov viesť k zvýšeným nákladom a predĺženiu samotnej doby pripojenia zdroja.
Získanie vyjadrení a povolení je kľúčové pre dĺžku projektu
Odporúčame vám osloviť len odbornú zhotoviteľskú firmu, ktorá za vás vybaví všetky formality spojené s vydaním stanoviska distribučnej spoločnosti k podmienkam pripojenia fotovoltického zariadenia na vašom odbernom mieste a ostatnými náležitosťami pre pripojenie zariadenia. Ak sa rozhodnete podať žiadosť o pripojenie zdroja vo vlastnom mene, tak aj tento postup je možný, avšak väčšinou výrazne zdĺhavejší. Predsa len, zhotoviteľské firmy, ktoré riešia pripájanie zdrojov denne, majú viac skúseností a vedia riešiť aj neštandardné okolnosti.
Neschopnosť riešiť distribučné otázky môže stopnúť celý projekt
Zhotoviteľská firma musí byť schopná riešiť množstvo technických vecí s distribučnou spoločnosťou. Príkladom je zamietavé stanovisko distribučnej spoločnosti k pripojeniu zdroja do sústavy z dôvodu nedostatočnej kapacity. Jedinou možnosťou je v takomto prípade realizovať fotovoltický systém bez prietokov do sústavy, s technologickým zariadením, ktoré prietoky reguluje.
Predimenzovanie fotovoltiky často nie je ekonomicky najvýhodnejší variant
Návrh veľkosti fotovoltického systému závisí najmä od ročnej spotreby elektriny na vašom odbernom mieste, spôsobe a času spotrebovávania vyrobenej elektriny. Najvyšší profit, a tým aj návratnosť, dosahujete využitím vyrobenej elektriny priamo na svojom odbernom mieste. Konkrétne návrhy výkonu, rozmiestnenia panelov na streche voči svetovým stranám a kalkulácie vám poskytnú odborné spoločnosti zaoberajúce sa poradenstvom a realizáciou fotovoltiky na kľúč. Určite treba mať na pamäti, že v našich zemepisných podmienkach je fotovoltický systém schopný vyrábať elektrickú energiu cca 1 100 hodín v roku.
Nekompletná a nekvalitná dokumentácia je problém
Vypracovanie realizačnej projektovej dokumentácie je najdôležitejší krok pre úspešnú realizáciu fotovoltického zariadenia a následnú BEZPEČNÚ viac ako 25-ročnú prevádzku. Projektová dokumentácia pre fotovoltickú elektroinštaláciu musí byť vždy vypracovaná podľa aktuálne platných technických noriem STN a STN EN, zákonov, vyhlášok, nariadení a musí spĺňať technické podmienky distribučnej spoločnosti. Pre vypracovanie projektov by ste mali osloviť elektropojektanta, ktorý má skúsenosti s projektovaním fotovoltických elektroinštalácií a disponuje autorizačným osvedčením, ktoré mu vydala Slovenská komora stavebných inžinierov. Autorizačné osvedčenie ho oprávňuje vykonávať odborné činnosti vo výstavbe, a to hlavne pri projektovaní technického, technologického a energetického vybavenia stavieb – elektrotechnické zariadenia.
Neakceptujte nedodržanie noriem a legislatívnych povinností
Ako to teda treba urobiť, aby to bolo dobré a hlavne bezpečné? Túto otázku môžeme rozdeliť na dve roviny – technickú a legislatívnu. Zatiaľ čo legislatíva je veľmi premenlivá a treba zohľadňovať aktuálne podmienky, technické hľadisko a fyzikálne princípy zostávajú, našťastie, rovnaké. V prvom rade si treba uvedomiť, že fotovoltické zariadenie, hlavne jeho jednosmerná (DC) časť, sa správa úplne inak, ako sme zvyknutí z inštalácií so striedavým prúdom a napätím. Preto na DC časť platia špecifické požiadavky na zaistenie bezpečnosti. Fotovoltická inštalácia patrí medzi vyhradené technické zariadenia elektrické (VTZ-E) so všetkým, čo k tomu patrí. Projekt a montáž môžu vykonávať iba osoby s príslušnou kvalifikáciou (osvedčenie, oprávnenie, autorizácia) a pred uvedením do prevádzky musí byť bezpečnosť fotovoltického zariadenia overená odbornou prehliadkou a odbornou skúškou, čo potvrdzuje revízna správa.
Žiadajte splnenie bezpečnostných noriem pre vyhnutie sa škodám pri prevádzke
Základným dokumentom je v tomto prípade protokol o určení vonkajších vplyvov. Na jeho základe projektant navrhne riešenie a vyberie zodpovedajúce prvky fotovoltiky. Ochranné opatrenia na zaistenie bezpečnosti fotovoltického zariadenia sú podrobne rozpísané v STN 33 2000-7-712. V bežnej praxi sa často zabúda hlavne na články týkajúce sa DC časti. Bez potrebných údajov a informácií nemá revízny technik možnosť overiť bezpečnosť fotovoltickej inštalácie. Z dokumentácie musia byť, okrem iného, pre revízneho technika jasné parametre použitých panelov (nestačí iba výkon vo Wp), striedačov a ostatných komponentov, dimenzia vodičov a káblov, použité ochranné opatrenia, ktorých funkčnosť má overiť.
Chýbajúca účinná ochrana pred bleskom môže fotovoltiku zničiť
Ochrana pred bleskom je povinná pre všetky elektrické zariadenia, resp. jej potreba sa musí vyhodnotiť na základe výpočtu analýzy rizika podľa STN EN 62305-2. Bez projektu ochrany pred bleskom a manažmentu rizika nie je možné posúdiť, či je ochrana pred bleskom fotovoltického zariadenia funkčná a dostatočná. Treba si uvedomiť, že ak nie je dodržaná správna ochrana pred bleskom, pri priamom zásahu blesku do stavby sa takmer s istotou fotovoltické panely poškodia. Nie je možné uviesť do prevádzky fotovoltické zariadenie, ak nemá vyriešenú ochranu pred bleskom.
Ani po odovzdaní diela to nie je všetko
Zhotoviteľ vám zároveň garantuje záruku na dielo a jednotlivé komponenty, čo je pri niektorých až 25 rokov. Preto je nevyhnutné, aby ste si pre realizáciu fotovoltiky vybrali spoločnosť, na ktorú sa aj po toľkých rokoch budete môcť obrátiť. Dôležitý je tiež monitoring prevádzky zariadenia, ktorý pre vás zabezpečí zhotoviteľ a dokáže vás informovať o optimálnej prevádzke výrobného zdroja a prípadných technických problémoch.
Viac informácií o vlastnej výrobe elektriny fotovoltickým zariadením nájdete na sse.sk/fotovoltika.