ŽILINA. Chladné počasie tlačí neželaných škodcov do interiérov bytoviek a obzvlášť rodinných domov. Ako ale podotýka deratizér z Turia Dušan Vnenčák (68), v okolí sa na dedinách chová zvierat čoraz menej. Riziko premnoženia hlodavcov je teda priamoúmerne nižšie. Okrem tepla, otvorených okien či dverí, ich totiž láka práve jedlo vrátane krmiva pre zvieratá.
Problémy však nevymizli. S jesenným obdobím pribúda deratizérom práce pravidelne, a hoci patrí dlhoročný odborník Vnenčák už k dôchodcom, sezónne v boji proti škodcom predsa len pomáha.
Základom úspechu je prevencia
„Vždy na jeseň ich to do obydlí láka oveľa viac. Ľudia robia ale opakovane rovnaké chyby, nechajú všetko pootvárané a potom sa čudujú. Treba byť obozretný,“ spomína s tým, že prevencia je základ úspechu. Keďže aj malá diera je pre hlodavce pozvánkou, zabezpečiť treba všetky otvory.
Na odtoky, vetranie či okná treba aplikovať sieťky a dôkladne skontrolovať sa vyplatí najmä pivničné priestory.

„Chovatelia musia myslieť aj na zabezpečenie spomínaného krmiva, určite nie je dobré nechávať ho vo vreciach, mali by ho uskladňovať v plastových alebo plechových nádobách. Rovnako je na škodu, ak im sypú zbytočne veľa krmiva, ktoré neskonzumujú. Na noc by bolo najlepšie ho schovať,“ rozpráva deratizér.
V prípade bytových domov by sa zas malo dbať aj na udržiavanie dobrého technického stavu kanalizačných prípojok, pre ich poškodenie môže byť totiž prevencia aj práca deratizérov zmarená.
Oslovenie špecialistu je istota
Ak ale opatrenia zlyhajú, treba siahnuť po účinných prostriedkoch, pričom podľa slov Vnenčáka efektívne zaberajú aj tie voľnopredajné, napríklad z drogérií. A hoci si dokáže pomôcť aj laik, oslovenie špecialistu je odporúčanou istotou.
„Mali by osloviť odborníka, špecializované firmy s osvedčením. Vyhodnotíme množstvo hlodavcov aj to, o aké druhy ide, čo vidíme už podľa trusu alebo aj vytvorených cestičiek a stôp,“ dodáva s tým, že eliminácia potkanov môže byť pre ich vyššiu inteligenciu náročnejšia.