ŽILINA, MILIS. Vychoval generácie umelcov, precestoval takmer celý svet. Folklórny súbor Rozsutec sa najnovšie predviedol na slnečnej Sardínii.
Začiatkom augusta si okrem krojov a hudobných nástrojov so sebou na cestu zbalil aj kapustnicu. Na talianskom ostrove sa totiž folkloristi rozhodli navariť jedno z obľúbených slovenských jedál.
„Náš domáci folklórny súbor Rozsutec, hrdý reprezentant mesta Žilina, si tak ako každoročne odtancoval, odohral aj odspieval veľmi aktívnu letnú sezónu. Ani tento rok nesklamal a slovenský folklór reprezentoval okrem domácej pôdy aj v zahraničí,“ približuje Alžbeta Smoleňáková z FS Rozsutec.
Svetlá reflektorov, medzinárodné súbory a neskutočná energia. Aj týmito slovami by sa dal podľa Rozsutčiarov opísať takmer dvojtýždňový festival La Vega.
„Hneď po príchode sme zistili že náš bohatý program plný vystúpení a sprievodov bude spestrený aj návštevou najkrajších pláží na sardínskom pobreží,” spomínajú s tým, že veľkú časť pobytu strávili v mestečku Milis, kde sa zúčastnili aj na prehliadke súborov a mali tak šancu spoznať folkloristov nielen zo Sardínie, ale aj Poľska, Panamy alebo Chile.

„Do najvyššie položeného mesta Fonni sme sa prišli ukázať na sprievod a večerné vystúpenie. Medzi plný program vystúpení si pre nás naši hostitelia stihli pripraviť aj gastro večer, kde sa varili a podávali tradičné jedlá z každej reprezentujúcej krajiny,“ dodávajú členovia súboru a ako vyzdvihli, oni pre nich na oplátku pripravili tradičnú slovenskú kapustnicu.
Základ si zobrali z domova, zvyšok surovín im zabezpečili miestni. „Kapustnica im chutila, bola pre nich zaujímavá a nezvyčajná. Nič takéto nepoznajú," komentuje Smoleňáková.
Pozitívne ohlasy zároveň úsmevne potvrdzuje aj vedúci folklórneho súboru Štefan Mucha: „Musím priznať, že účastníci festivalu tento raz neboli očarení len naším temperamentným vystúpením ale aj špecifickou chuťou slovenskej kapustnice. Ani sa im nečudujem, sám som ju varil.”

Atmosféru medzinárodného podujatia zakončil galavečer v mestečku Milis. Ako členovia podotkli, na festivale sa predstavil aj so svojim programom z domácej rázovitej obce Terchová aj obce Parchovany na východnom Slovensku. Nechýbali ani tance z regiónu Horehronie.
Rozsutec počas svojho pôsobenia podobne precestoval takmer všetky krajiny Európy. V rámci exotiky mal možnosť okúsiť Indiu, Turecko, Šanghaj aj Brazíliu.
Dlhodobo ho pritom prezentuje spevácka, hudobná a tanečná zložka, ktoré sú tvorené zhruba 50-členným kolektívom. Nových záujemcov doň hľadajú každú jeseň.
Folklórny súbor Rozsutec
- Oficiálne sa vznik súboru začal písať v roku 1965 a to príchodom nového vedúceho Miroslava Valla, bývalého profesionálneho tanečníka SĽUK-u a zároveň rodáka rázovitej obce Terchová. Spoločne s Jánom Mihom a Milanom Chvastekom, dvoma výraznými osobnosťami terchovského folklóru, dodali súboru na začiatku fungovania ten pravý terchovský akcent.
- Už v roku 1966 na prvom spoločnom sústredení pomenovali súbor po tom najvýraznejšom vrchu obce Terchová – Rozsutec a na Celoslovenskej súťaži piesní a tancov vo Východnej si hneď okrem iných ocenení odniesol aj titul laureát, ktorý získal za Vallovu choreografiu „V Terchovej na humne pri muzike“. Práve vďaka ich práci sa FS Rozsutec, hoci ako mestský súbor, počas svojich prvých desiatich rokov zaradil medzi najvýraznejších reprezentantov terchovskej tradície.
- Hoci dnes sa už repertoár súboru rozšíril o takmer všetky významné regióny Slovenska, akými sú goralský región, Zemplín, Šariš, Myjava, Horehronie či Liptov, súbor sa stále radí medzi najvýznamnejších uchovávateľov a šíriteľov terchovského folklóru.
Zdroj: FS Rozsutec