STREČNO. Kým jedna cesta sa pre Martina Cvacha skončila, rozbehol ďalšiu kapitolu života. Štúdium na univerzite musel pre zdravotné problémy ukončiť. Od vodnej dopravy však prešiel k včelárstvu. Popri Crohnovej chorobe, chronickom zápalovom ochorení čriev, našiel pri tomto hmyze novú vášeň aj útočisko.
Jeho chovu vrátane série pozitívnych účinkov včiel sa venuje už šiesty rok. „Chcel som si nájsť akýsi únik do iného sveta. Hlavne po operácii, keď som dlhý čas nemohol robiť takmer nič. Nechcel som však zostať nečinný,“ dodáva s tým, že včely mu v prvom rade dopomohli k psychickej pohode.
„Keď je človek pri včelách, nemá taký stres. Sústredí sa len na ne a ostatné starosti idú bokom, dokonca aj ich monotónne bzučanie je upokojujúce. Okrem iného som opäť prebudil svoju chuť po vzdelaní,“ hovorí s tým, že hoci sa oblasti venuje pár rokov, stále je len v úvode veľmi dlhej cesty.
Ďalej sa dočítate aj:
- aké účinky má vzduch z včelieho úľa,
- na ktoré včelie výrobky nedá dopustiť,
- ako mu bezradní chirurgovia odporučili med,
- ktorý produkt označuje za modrý prameň.
V budúcnosti by chcel zväčšiť svoj chov, založiť komunitnú včelnicu a šíriť osvetu medzi verejnosťou. Zo začiatku ho viedol dlhoročný včelár, ktorý mu okrem odovzdania skúseností odporučil aj školu v Banskej Bystrici.

„Keďže mám výučný list zo včelárstva z tejto strednej odbornej školy, ktorú som si dorobil externe po univerzite ako doplňujúce vzdelanie, rozhodol som sa venovať aj vzdelávaniu detí. Chodím po školách, škôlkach a záujemcom robíme workshopy aj priamo na žilinskej včelnici v spolupráci s občianskym združením Včelnica Mellifera.
Partia kamarátov ju vybudovala v priestore bývalej záhradkárskej oblasti na Veľkom diele za Žilinskou univerzitou, aby sa starali o niekoľko včelích rodín a snažili sa tak aktivitou prospievať ľuďom, včelám aj prírode.
Na pozemku prevádzkujú apidomček slúžiaci na terapiu vzduchom z úľa. Podľa slov Cvacha zažívajú podobné možnosti rozmach, záujem o dané služby rastie. On sám sa inšpiroval a so svojimi blízkymi si v Strečne vybudoval vlastný apidom na súkromné účely.

„Vytvoril som si priestor, kde môžem relaxovať nad včelími rodinami. Na Mellifere, ktorú navštevujem, slúži apidomček vyslovene na terapeutické účely, u mňa je to len rekreačné,“ hovorí s tým, že ide o jednu z foriem rozsiahlej apiterapie.
Vzduch z úľov pomáha
Človek inhaluje vzduch priamo z úľa obohatený o jeho aerosóly či výpary obsahujúce silice z vosku, medu aj propolisu. Ľudia ho zvyknú dýchať v spomínanom apidomčeku, teda vo včelíne upravenom na oddych alebo spánok.
„Ten úľový vzduch sa považuje za liečivý aj s energetickým poľom, čo včely vytvárajú. Dokonca som počul, že vzduch v úli je čistejší než v operačnej sále.“
Keďže ide o komplexnú problematiku a včelári sú v regiónoch súdržnou komunitou, sám Cvacho sa o apiterapii rád dozvedá od skúsených Sobolovcov z Kysúc. Tí nám aspekty apiterapie priblížili už pred časom.
„Apiterapia, do ktorej patrí aj vdychovanie úľového vzduchu, je celosvetovo uznávaným alternatívnym medicínskym konceptom, po stáročia praktikovaným v mnohých krajinách sveta,“ ozrejmila Stanka Sobolová s tým, že predmetná inhalácia môže mať i preventívny charakter.

Podľa Stankiných slov je v ňom vzduch voňavý, nasýtený arómou medu, propolisu, peľu a silíc a pôsobí nielen na nervovú sústavu ako aromaterapia, ale vďaka svojmu zloženiu má aj protizápalový, antivírusový a antibakteriálny efekt.
Ako spomína, môže prispieť k úprave tlaku, zlepšeniu plodnosti, harmonizácii trávenia, zlepšeniu spánku, migrén, urýchľuje regeneráciu a hojenie a dokáže napríklad podporiť aj liečbu viacerých respiračných chorôb.
Prospešný jed aj liek na potenciu
Zanietený chovateľ Martin pritom zo skúseností vyzdvihuje aj ďalšie pozitívne účinky včiel. Všeobecne možno hovoriť o liečbe včelími produktmi, od konzumácie medu, propolisu až po samotný jed. I keď obsahuje mnoho prospešných aminokyselín, veľmi sa o ňom nehovorí.
Liečba včelím jedom prebieha tak, že sa na niektoré problematické miesta, napríklad pri ochorení kĺbov, do danej oblasti opakovane aplikujú viaceré žihadlá.