ŽILINA. Na kúrenie drevom prechádza čoraz viac ľudí aj podľa píl či podnikov zásobujúcich drevom okresy Žilina, Bytča či región Kysúc. Niektorým domácnostiam zostali zásoby dreva z predošlých rokov, keď po ňom pre obavy zo situácie s plynom siahli bez ohľadu na enormné ceny.
Ostatní sa ho zas časom naučili kupovať už s predstihom na jar, nielenže je cenovo najvýhodnejšie, ale vďaka riadnemu vyschnutiu dreva sa zvyšuje pri neskoršom kúrení aj jeho efektivita.
Na drevo sa pýtajú čoraz viac
Zmenu správania domácností nám potvrdzujú viacerí vrátane majiteľa Píly Veľké Rovné Jozefa Michtalíka.
„Zákazníci sa o drevo zaujímajú čoraz viac, na rozdiel od plynu ide o niečo, čo vedia ovplyvniť. Keď si už raz drevo kúpia, majú určitú istotu. Pri plyne navyše trhové ceny lietajú aj v stovkách percent pre politické krízy. Ľudia so zásobami dreva však žiadny stres nemajú,“ delí sa o názor viac než 15-ročný predajca palivového dreva.
Ďalej sa dočítate aj:
- pre aké dôvody si domácnosti volia tuhé palivo,
- kedy sa drevo oplatí kupovať najviac,
- s akým drevom je najlepšie kúriť,
- ako ho správne skladovať.
Mnohé domácnosti sú podľa neho na tuhé palivo zvyknuté a vhodnou alternatívou sa stáva aj pre obyvateľov nových domov.
Na vykúrenie priestorov im vďaka dobrej izolácii postačí aj minimum dreva. Po prihodení pár polienok majú teda komfort zabezpečený.
„Aj pri stavbe domov si už dnes ľudia bežne dávajú tepelné čerpadlo, ktoré má menší výkon v najchladnejších dňoch, a k tomu ako doplnok volia práve kúrenie drevom. Ide o skvelú kombináciu, pričom vždy je dobré vsadiť na podobný energetický mix. A tak uvažuje aj čoraz viac zákazníkov,“ hovorí riaditeľ Cechu kachliarov Martin Tršo s tým, že na obnoviteľný a relatívne nezávislý zdroj energie vsádza čoraz vyšší počet obyvateľov aj pre udalosti na Ukrajine.
Dodávky aj ceny plynu boli otázne a aj podľa Trša došlo v danom bode k markantnému nárastu kúrenia drevom.

Iné zmýšľanie ľudí pocítili v danom čase podnikatelia na viacerých úrovniach, vrátane kominárov. „Denne som mal aj 50 hovorov, presne ohľadom tuhého paliva či kúrenia v komíne,“ rozpomínal sa miestny kominár Lukáš Mičenec.
Hoci teraz prechádza na kúrenie tuhým palivom viacero domácností, objem využívaného dreva sa podľa žilinského predajcu Martina Mrenu zmenšuje. Kým v minulosti boli ľudia zvyknutí kúriť s 12 až 25 metrami, dnes sú podobné hranice extrémami. Bežne si vystačia aj so šiestimi.
Ako povedal Tršo, v súčasnosti po dreve mnohí siahajú už nielen preto, že i de o nezávislý a obnoviteľný zdroj, ale aj pre efekt, estetiku a relax. „Zhruba 70 percent našich klientov aktuálne kúri tuhým palivom rekreačne, na druhej strane je to pre ľudí aj finančne výhodnejšie,“ potvrdzuje predajca Mrena.
Problém nerobí ani suma
Sumy za drevo sú aktuálne podľa slov firiem zastabilizované, vo Veľkom Rovnom ide v porovnaní s predošlým rokom zhruba o štvrtinový pokles cien. Znížili sa im totiž ceny za nákup. Michtalík pritom podotýka, že hodnota vstupnej suroviny, vlákniny, je vždy kľúčová.
„Závisí od veľkých hráčov, akými sú celulózky či Štátne lesy. Tí určujú vývoj a trend, ktorý malé subjekty kopírujú. Keď je nedostatok vlákniny, ako pred dvoma rokmi, ceny vystrelia nahor,“ hovorí s tým, že súčasné ceny považuje za výhodné. V porovnaní s extrémami spred dvoch rokov dozaista.
„Skončili sme vtedy zapisovať objednávky už v marci a kalendár bol plný do konca roka,“ komentuje. Ľuďom na cene príliš nezáležalo, hlavné bolo zaistenie si dreva. Nabrali si ho toľko, že ďalšiu sezónu už niektorí nenakupovali vôbec.
„Doma mali rezervy a nasledujúca sezóna bola zas pre nás slabšia. Teraz sa stav stabilizoval, no sčasti bol deformovaný štátom dotovanou cenou plynu a miernou zimou. V každom prípade, hocijaký prepočet si spravíte, kúrenie drevom vychádza cenovo najvýhodnejšie,“ dodáva majiteľ Píly Veľké Rovné.