ŽILINA. Mesto Žilina spustilo procesy, výsledkom ktorých by malo byť zrevitalizované historické centrum mesta. Pôjde o rozsiahlu rekonštrukciu štvorcového Mariánskeho námestia s okolitými ulicami, ktoré je najcennejším historickým územím a tvorí identitu krajského mesta.
Dnes je centrálne námestie s ikonickými laubňami živým miestom pre stretávanie sa ľudí a priestorom pre kultúru a spoločenské podujatia. Tak to aj zostane. Zámerom je ešte viac posilniť funkciu verejného priestoru pre ľudí a ich aktivity. Znamená to, že prístup áut do najužšieho centra sa ešte viac obmedzí. Zásahy majú tiež prispieť k zvládnutiu klimatických zmien.
Po tridsiatich rokoch od poslednej rekonštrukcie ešte za primátora Jána Slotu potrebuje žilinská pamiatková rezervácia posunúť dizajn a funkčnosť na novú úroveň. Riešenie si pýta stav dlažby, podoba drobnej architektúry a tlak statickej dopravy na mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Návrhy, o ktorých sa bude veľa diskutovať
Dnes už má žilinská radnica na stole víťazný návrh, ktorý vzišiel z anonymnej architektonickej súťaže. Domáci ateliér Zelený domov sa spomedzi šiestich uchádzačov najviac trafil do predstáv poroty a žilinského Útvaru hlavného architekta. Priniesol riešenia, o ktorých sa bude ešte veľa diskutovať a ktoré možno ani nikdy neuzrú svetlo sveta.
Výstavba parkovacích domov by podľa návrhu architektov mala nahradiť doterajšie parkovacie miesta na území mestskej pamiatkovej rezervácie. Diskutabilné bude vysúvacie pódium i premostenie centrálnej zóny s mestským úradom.
Na diskusiu bude vznik nového verejného priestoru pred Domom umenia Fatra i pochôdzna fontána v centre Mariánskeho námestia. Návrh ráta s retenčnými nádržami na zadržanie dažďovej vody i so zelenými strechami na vybraných objektoch.

Čo zo súťažných návrhov sa dostane do realizácie dnes nevie nikto. Všetky riešenia i vychytávky podrobia kritike nielen mestskí architekti, ale povedať k tomu budú mať čo aj pamiatkari, poslanci i verejnosť. Mnohé návrhy môžu stroskotať na nedostatku financií. Dnes ešte nie je jasné, odkiaľ zoberie mesto prostriedky na komplexnú rekonštrukciu centrálnej zóny. S určitosťou ju bude robiť po fázach. Niektoré kroky chce vedenie mesta zvládnuť ešte v tomto funkčnom období.
Čistý a odvážny
Tvorcovia návrhu Matej Jasenka a Peter Nezval chcú rekonštrukciou podčiarknuť to, čo v priestore funguje a doplniť funkčné prvky. Podľa nich najmä Mariánske námestie funguje ako verejný priestor veľmi dobre. Stretávajú sa tu ľudia, organizuje sa množstvo kultúrnych akcií.
Historické centrum má byť v prvom rade o celoročnom využívaní verejného priestoru na rôzne aktivity.
„To je dôležité prostredníctvom architektúry posilniť napríklad osvetlením, drobnou architektúrou, funkčnou fontánou, kvalitnou zelenou, čím sa vytvorí kvalitný vyvážený verejný priestor. Samozrejme je veľmi dôležité zachovanie historického rázu námestia a mestskej pamiatkovej rezervácie,“ upozornili autori.