ŽILINA. Už 19. septembra začína Žilinský literárny festival. 21. ročník sa bude konať už tradične v Novej synagóge v Žiline a bude sa niesť v téme literatúra spája. Čakajú vás tri festivalové dni plné skvelého programu.
Nebudú chýbať debaty so zaujímavými slovenskými aj zahraničnými autormi, tematické diskusie, výborné koncerty, workshopy, celodenný detský program a novinkou bude knižný trh nielen v sobotu, ale aj v piatok od druhej poobede.
Na festivale budete môcť stretnúť rakúsku spisovateľku pôvodom zo Žiliny Susanne Gregor, ktorá sa do rodného mesta vracia po vyše tridsiatich rokoch, českého spisovateľa Jindřicha Manna, potomka slávnej literárnej rodiny Mannovcov, či poľskú novinárku Aleksandru Wojtaszek.

Pripravené sú aj diskusie s Ivanou Gibovou, Marekom Hudecom, Jakubom Drábikom, Jakubom Juhásom a ďalšími. O umení blízkosti porozprávajú psychológ Ján Hrustič s Monikou Kompaníkovou, o dôležitosti vzťahov zas Ivan Ježík s Jánom Markošom.
Pozvanie na festival prijali aj Ján Štrasser s Grigorijom Mesežnikovom, český filozof Tomáš Koblížek, odborník na nenávistné prejavy, nemecký vydavateľ Peter Graf, či akademický maliar Stano Lajda. Tri aktérky spoločenstva vzdoru Oľga Gyárfášová, Júlia Sherwood a Ľuba Lesná porozprávajú, ako žili v rokoch normalizácie.
V rámci sobotného detského programu je pripravené predstavenie knižky Lietajúce žirafy, workshop animácie, v ktorom si deti budú môcť vyskúšať vytvoriť animovaný príbeh pomocou jednoduchého posúvania po pozadí, divadelné predstavenie Kedy stromy spievajú, na ktorý nadviaže poobedná beseda s workshopom, na ktorom si deti budú nielen kresliť, ale dozvedia sa aj niečo o význame stromov pre Zem.
Koncerty odohrajú God and Eve vo štvrtok večer, a Aida Mujačić a Pavel Straka, ktorí sa predstavia v sobotu s projektom Reiner(kácia), v ktorom interpretujú hudbu Karla Reinera (jedného z prívržencov umeleckej avantgardy 30-tych rokov), ktorý v období druhej svetovej vojny prešiel vezeniami v Terezíne, Osvienčime a Kauferingu.
V piatok premietneme dokumentárny film Martin Pollack: Pohľad do priepasti, ktorý uvedie Michal Hvorecký so scenáristami Jakubom Julénym a Slavomírom Sochorom.

Budete si však aj môcť vyskúšať napísať haiku, dozviete sa, ako na Islande utopiť auto aj ako vytvoriť úspešnú knižnú kampaň bez veľkého vydavateľa, za akých podmienok vznikalo umenie vo verejnom priestore Žiliny pred rokom 1989, za čias primátora Slotu a dnes, aj prečo sa nové číslo Verzie, časopisu zameraného na umelecký preklad, volá Talianske periférie.
