Integrovaný dopravný systém už prináša efekt, sociálne podniky dávajú príležitosti

Diskusia otvorila tému dopravy a zamestnávania znevýhodnených.

  Spoločné foto po diskusii. Zľava: moderátor Jaroslav Kizek, generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa, Ingrid Ujváriová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, županka Erika Jurinová a riaditeľ SAD Žilina Peter Pobeha.   Spoločné foto po diskusii. Zľava: moderátor Jaroslav Kizek, generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa, Ingrid Ujváriová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, županka Erika Jurinová a riaditeľ SAD Žilina Peter Pobeha. (Zdroj: MKREO)

ŽILINA. Orava a Liptov sa na budúci rok pripoja do systému integrovanej dopravy v Žilinskom samosprávnom kraji, čím bude na území celého kraja prepojená železničná doprava s prímestskou autobusovou dopravou a mestskou hromadnou dopravou. Vyhlásila to v ďalšej zo série diskusii týždenníkov MY pod názvom Stretnutie so županmi predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Integrovaný dopravný systém spustili v Žilinskom samosprávnom kraji v júli 2022 najskôr v Rajeckej doline a na Kysuciach. Dnes už je zapojený celý región Horného Považia, Turiec a Kysuce.

SkryťVypnúť reklamu

„Na budúci rok máme plány pripojiť aj východné regióny – Oravu a Liptov v jednom bloku. Tým, že presahy mobility obyvateľov sú aj za hranicami Žilinského kraja, pre nás je dôležité, že súhlasné stanovisko nám dal aj Trenčiansky samosprávny kraj a chce byť súčasťou tejto integrácie,“ povedala županka.

Podľa nej prináša integrácia dopravy celý rad výhod, no pre cestujúcich je podstatné, že cestovanie je jednoduchšie a lacnejšie. „Cestujete pohodlnejšie na jeden lístok, vyberiete si zónu, v ktorej sa pohybujete najčastejšie, kúpite si zónový lístok 30-dňový, 60-dňový, 90-dňový, alebo celoročný a tým platíte za cestu oveľa menej. Cestujúci sa už nestará, akým modom sa dopraví. Cestujete s výraznými zľavami, ak cestujete pravidelne.“

Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Peter Helexa potvrdil, že národný dopravca je pripravený participovať aj na rozšírení integrovaného systému do ďalších regiónov.

SkryťVypnúť reklamu

„Našim záujmom je, aby vlakmi cestovalo čo najviac ľudí. Pre ľudí je to výrazné zjednodušenie cestovania, majú jednotný lístok v rámci celého regiónu. Rozšírenie IDS plne podporujeme a vnímame ako jednu z dôležitých súčastí kvalitnej verejnej dopravy. V roku 2026 sa dokonca zvažuje integrácia na národnej úrovni a zavedenie jednotného celoslovenského lístka, ktorý by kombinoval výhody jestvujúcich IDS,“ naznačil plány,“ naznačil plány.

Budúcnosť je v elektrických vlakoch

Železničná doprava tvorí kostru celého integrovaného systému. Ak sa má systém ďalej rozvíjať a presvedčiť ľudí, aby na svoju prepravu využívali verejnú dopravu, musí správca železničnej infraštruktúry Železnice Slovenskej republiky zabezpečiť kvalitné regionálne trate a národný dopravca vylepšiť atraktivitu cestovania modernými jednotkami a postarať sa o spoľahlivosť a presnosť vlakových spojov.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Helexa poukazuje na to, že v Žilinskom kraji je ešte veľa tratí neelektrifikovaných a ich elektrifikácia bude istý čas trvať. Potvrdil, že v regiónoch, kde nie je možné dosiahnuť elektrifikáciu v dohľadnej dobe, sa bude národný dopravca snažiť využiť batériové alebo hybridné vlaky.

„My dnes pripravujeme obstarávanie. Podmienkou toho je získanie financovania z eurofondov. Na trati Žilina – Rajec si vieme predstaviť nasadenie väčších súprav, na začiatok dieselmotorových jednotiek radu 861, prípadne aj batériové jednotky. Aj v tejto oblasti zohráva významnú rolu infraštruktúra. Na projektoch intenzívne pracujeme,“ naznačil plány šéf ŽSSK s tým, že pri ideálnom teréne majú batériové vlaky aktuálne dojazd od 50 do 120 kilometrov.

Integrovaný systém začína fungovať

Spoločnosť SAD Žilina si integráciu v malom vyskúšala už pred niekoľkými rokmi v Bystrickej doline na Kysudiach, neskôr sa pripojila Oščadnická dolina. Bolo to ešte pred spustením integrovaného systému v ŽSK a zámerom bolo priviezť cestujúcich z autobusov ku vlakom, čím sa elegantne vyhli problémovej ceste I/11.

„Dnes už neexistuje priame autobusové spojenie medzi Žilinou a Čadcou, lebo v tomto regióne je atraktívne vlakové spojenie, dvojkoľajná trať, moderné súpravy. Má to logiku, že k trati navážame cestujúcich autobusmi,“ podotkol riaditeľ žilinskej SAD-ky Peter Pobeha.

Integrácia v Rajeckej doline mala priniesť rovnaké výsledky. Presvedčiť ľudí, aby si uvedomili, že sa verejnou dopravou dostanú do krajského mesta rýchlejšie a pohodlnejšie, ako po večne upchatej ceste I/64.

„Vnímame, že ľudia si zvykajú na to, že prestúpiť v Rajci a Rajeckých Tepliciach na vlak im prináša efekt. Tu vidím potenciál železničnej trate Rajec-Žilina, že dokáže ušetriť čas cestujúcim pri preprave. Pre nás integrácia priniesla zmenu, pretože sme to boli vždy my, ktorí sme vytvárali grafikony. Dnes je tá situácia taká, že zodpovednosť na seba prevzal ŽSK. Spoločnosť Integrovaná doprava ŽSK prevzala zodpovednosť, aby zabezpečila nadväznosť jednotlivých druhov dopráv.“

Chýbajú ľudia

Udržanie služieb vo verejnej doprave aspoň na takej úrovni, ako je dnes, naráža na vážny nedostatok zamestnancov.

Peter Pobeha priznal, že po tom, ako začala platiť možnosť odchodu do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch, opustilo SAD Žilina 27 vodičov, čo je 7 percent šoférov. Šéf SAD chápe rozhodnutie vodičov, pre ktorých bola ponuka odísť do penzie výhodná, ale pre ich spoločnosť to bola rana. Dokonca hrozili výpadky autobusových spojov.

„Musím povedať, že v tomto kraji sa nám to podarilo zvládnuť, do konca roka sme to odjazdili v ťažkom režime, no neboli sme nútení vynechávať spoje. Bolo to náročné, bolo to na úkor nadčasovej práce, na úkor vynechávania dovoleniek, ale zvládli sme to. V tomto roku je situácia priaznivejšia. Školíme vodičov. Na trhu práce vodiči nie sú, musíte si ich preto vyškoliť,“ poukázal Peter Pobeha na nedostatok pracovníkov na pracovnom trhu.

Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko zdôraznil, že ak si národný dopravca chce zabezpečiť prísun mladých ľudí do radov zamestnancov, dôležitá je investícia do vzdelávania a propagácia povolania medzi mladými ľuďmi.

„My potrebujeme zabezpečiť perspektívu pre mladých ľudí, že je to stabilné povolanie, že má spoločenskú vážnosť a že je dostatočne ohodnotené. Minulý rok sme významným spôsobom upravovali mzdy. Musíme začať od mladých ľudí už na základných školách. Chceme viac investovať do vzdelávania, do propagácie, do zatraktívnenia profesie,“ vyhlásil Peter Helexa.

Nedostatok pracovných síl začína byť alarmujúci aj v 104 zariadeniach v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Županka Erika Jurinová poukazuje na demografiu. Rodí sa menej detí a pribúdajú ľudia vo vyššom veku.

„V každom sektore je dopyt po zamestnancoch. Nie sú to len dopravcovia, hlásia nám to fabriky, hlásia nám to riaditelia škôl, podobná situácia je v sociálnych zariadeniach. Všetci sa potýkame s prestarnutosťou personálu, či je to zdravotníctvo, sociálne služby alebo doprava.“

Dávajú prácu ľuďom, ktorí sa ťažko uplatniana pracovnom trhu

Diskusia so župankou otvorila aj tému sociálnych podnikov. Podľa Ingrid Ujváriovej, generálnej riaditeľky Sekcie sociálnej ekonomiky Ministerstv práce, sociálnych vecí a rodiny SR, bol míľnikom pri ich formovaní rok 2018, keď vystúpil do platnosti zákon, ktorý zadefinoval celý sektor sociálnej ekonomiky.

„Dnes máme 586 registrovaných sociálnych podnikov, v ktorých pracuje viac ako 7500 ľudí a z toho asi 5-tisíc je znevýhodnených. 99 percent registrovaných sociálnych podnikov tvoria integračné sociálne podniky, ktoré integrujú znevýhodnených na pracovnom trhu.“

Ingrid Ujváriová poukazuje na to, že prvoradým zámerom sociálnych podnikov nie je dosahovanie zisku. Ak ho dosiahne, viac ako 50 percent musí reinvestovať naspäť do podniku na zlepšenie pracovných podmienok.

„Je to úžasná vec, keď vidíme ľudí, ktorí majú šancu v sociálnych podnikoch zaradiť sa do pracovného procesu,“ povedala.

Erika Jurinová pripomenula, že Žilinský samosprávny kraj bol prvý, ktorý zriadil sociálny podnik. Dnes sa rozvíja v troch oblastiach.

„Ťažiskom je práčovňa, ktorá nám vie pomôcť so službami pre organizácie v našej zriaďovateľskej pôsobnosti. Neskôr sme pridali upratovacie služby, ktoré realizujeme na našich poliklinikách v celom regióne. Treťou aktivitou sú drobné opravárske činnosti, malé stavebné činnosti, maľovanie. S týmto máme najväčšie starosti, nevieme zohnať dostatočne zdatných ľudí, ktorí by si dokázali vypestovať pracovné návyky.“

Žilinská županka poukázala na to, že sociálne podniky len veľmi ťažko konkurujú firmám, ktoré majú zdravých zamestnancov. „Aj pri výhodách, ktoré majú podniky, nedokážeme konkurovať cenám bežných firiem. Napriek tomu to nie je stratový podnik, no majú čo robiť, aby udržali konkurencieschopné ceny,“ povedala na záver.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 390
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 813
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 582
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 020
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 718
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 712
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 831
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 582
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 020
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 718
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 712
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 831
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu