Richard Zaťko: Predajca srdcom a dušou, ktorý mení pohľad na automobilový biznis

Hovorí vám niečo meno Richard Zaťko? Ak ste vlastníkom vozidla Opel, je dosť možné, že áno. Dokonca ste sa s ním stretli možno aj osobne.

Pán Zaťko je predajcom automobilov značky Opel v Žiline už 25 rokov. Dnes už preto môžeme nadnesene povedať, že byť predajcom preňho nie je iba práca, ale aj životné poslanie. Vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam dobre vie, že aj drahé „nadupané fáro“ nemusí byť to, čo skutočne splní potreby každého zákazníka, ktorý prekročí prah predajne. Jeho prioritou nie je za každú cenu predať auto s najvyššou maržou, ale poskytnúť zákazníkovi vhodné vozidlo, ktoré presne splní jeho potreby. Verí totiž, že vhodný Opel existuje pre každého, len treba správne zohľadniť životný štýl a každodenné výzvy. Svojim zákazníkom radí poctivo a odborne. Je to zanietený fanúšik značky Opel srdcom aj dušou. Nakoniec, posúďte sami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa úvodu už vieme, koľko rokov sa venujete predaju áut. Povedzte nám, čo vás k tomu viedlo, ako ste sa k predaju áut dostali?

Od malička ma zaujímali autá a všetko, čo je s nimi spojené. Moji rodičia to u mňa spozorovali už v detstve, keď som kreslil na papier všetko, čo malo kolesá a vrčalo (smiech). Otec sa mi venoval, brával ma častejšie do garáže a k svojim kamarátom do autodielní, kde som mal možnosť vidieť viac ako bežní šoféri spoza volantu. Čím som bol starší, tým viac som začínal rozumieť tomu, z čoho sa autá skladajú a prečo sa hýbu, a vďaka tomuto poznaniu som si autá od ranného detstva akosi zamiloval. Po absolvovaní základnej školy som sa rozhodol, že budem pokračovať v štúdiu mechaniky a elektrotechniky, pretože ma to zaujímalo, a rozmýšľal som nad tým, ako by sa elektrotechnika dala využiť v kombinácii s autami. Počas odbornej praxe som sa stretával so skupinou ľudí, ktorá v tom čase vyvíjala pre vtedajšie autá rôzne elektronické doplnky, ktoré nemal hocikto. To ma zaujalo natoľko, že som na základe svojho vzdelania aj ja začal vymýšľať rôzne zlepšováky a všetky tieto moje vynálezy končili v autách rodičov mojich kamarátov.

Prečo práve značka Opel a čo je dôvodom, že ste stále predajcom tejto značky?

Dôvod je jednoduchý. Moje prvé vlastné auto bol Opel Kadett z roku 1982. Predtým som, samozrejme, vylepšoval s kamarátmi otcovu Škodu 105 a tá mi už prestala stačiť, pretože som sa dostal na hranicu jej konštrukčných možností. V tom čase (bolo to okolo roku 1997) som našich presviedčal k jej predaju alebo výmene za iné auto. Bolo v nej už zabudované tyristorové zapaľovanie, indikátor zaradenia rýchlosti, alarm systém, centrálne zamykanie, počítač 486, ktorý dokázal nielen prehrávať MP3, ale aj merať spotrebu a kilometre.
Opel neprišiel do môjho života náhodou. Už dlhšiu dobu som sa vtedy obzeral po aute, ktoré by malo predpoklady na to, aby sa doňho dali zabudovať všetky moje vylepšenia a bolo by možné ich testovať. Kadett mi na tento účel úplne vyhovoval. Bol jednoduchý, priestranný a hlavne náhradné diely sa naň zháňali oveľa ľahšie ako na iné zahraničné autá. Rodičia si potom kúpili iné auto a ja som vylepšoval svoj Kadett dovtedy, kým istý pán neprišiel za mnou s ponukou, že ho chce odo mňa kúpiť. Asi vtedy sa mi zapáčila práca predajcu vozidiel natoľko, že som po tejto skúsenosti, ale aj z iných dôvodov, išiel do sveta a túto profesiu vykonávam doposiaľ.

Ako ste sa dostali do spoločnosti Auto Becchi?

Prirodzene. Ani som nevedel ako a stalo sa to. Život to zariadil tak, že martinskú spoločnosť COMPEL, v ktorej som začínal v roku 2000 ako predajca vozidiel Opel, prebrala v roku 2002 spoločnosť AUTOTIP. Na dílersve v Martine som pôsobil do roku 2012, a potom sme sa presťahovali do nových priestorov v Žiline. V novembri 2023 prevzala žilinskú pobočku Opel spoločnosť Auto Becchi, ktorej som teraz súčasťou. A vnímam to ako pozitívny krok k rozvoju značky Opel v žilinskom regióne.

Čo je pre vás najdôležitejšie pri predaji vozidla budúcemu majiteľovi?

Pozorne počúvať zákazníkov. Zistiť a vyhodnotiť si ich potreby a účel, na ktorý budú svoje vysnívané auto potrebovať. Zaujať ich tým, čo všetko auto v dnešnej dobe dokáže. Dokázať vybrať pre nich to pravé orechové tak, aby boli zákazníci v budúcnosti so svojím autom spokojní a aby sa naň každý deň tešili... Skrátka, nesnažiť sa za každú cenu predať, čo sa vyžaduje, ale to, čo vyhovuje zákazníkovi. Dôležité je upozorniť zákazníka na plusy a mínusy ponúkaného auta, vysvetliť všetko tak, aby zákazník vedel, čo ho čaká, kedy má prísť do servisu, čo robiť v prípade, ak sa niečo nepredvídané stane. Ale najdôležitejšie? Urobiť z predaja auta zákazníkovi zážitok, vyvolať v ňom pocit, na ktorý len tak nezabudne. Veď auto sa nekupuje každý deň.

Aké vlastnosti by mal spĺňať korektný predajca áut, či už je to konkrétny zamestnanec alebo spoločnosť ako taká?

Korektný predajca by mal svojim zákazníkom hovoriť pravdu. Obzvlášť v tejto dobe, keď sa všetko mení. Nepáči sa mi, ako niektorí predajcovia zavádzajú rôznymi reklamnými kampaňami, v ktorých nie je všetko pravdivé. Potom dochádza k nedorozumeniam a sklamaniu. Dobrý predajca musí byť férový, úprimný a hlavne vzdelaný, aby sa nestalo, že zákazník začne byť časom so svojím autom z rôznych dôvodov nespokojný. Vedieť všetko o aute, ktoré predávame, a mať vieru v to, čo predávame. To je naozaj veľmi dôležité. Kvalita značky sa buduje hlavne tým, že zákazníci sú so svojimi autami dlhodobo spokojní. A to sa dá dosiahnuť jedine dobrým poradenstvom pri kúpe auta. Mať spokojných zákazníkov, ktorí sa radi vracajú do predajne, kde si auto kúpili, je pre predajcu vozidiel naozaj veľká odmena. Ak zamestnanec pracuje v spoločnosti, ktorá sa postará o to, aby sa mu pracovalo dobre, mohol byť sám sebou, vzdelávať sa, prípadne sa rekvalifikovať a profesijne rásť, odzrkadlí sa to aj v prístupe k zákazníkom a tí odchádzajú z predajného miesta naozaj spokojní.

Máte zrátané, koľko áut má vďaka vám svojho majiteľa?

Nie, nemám, pretože sa nejedná o autá, ktoré som predal iba ja, aj keď mi ich cez ruky prešlo už tisíce. Pravdou však je, že bez mojich kolegov na oddelení predaja vozidiel by sa mi predávalo ťažko. Nie je dobré, keď predajca kope sám za seba. Určite viac a kvalitnejšie dosiahneme tímovou prácou. Pre nás obchodníkov je mimoriadne dôležité, aby sme mali dobrého dovozcu do krajiny, aby nás zamestnala spoločnosť, na ktorú sa môžeme vždy spoľahnúť, a potom je to už len na predajcovi.

Čo býva vo všeobecnosti pre zákazníkov dôležitým kritériom pri kúpe auta?

Pre zákazníka je vo všeobecnosti stále dôležitým kritériom pomer ceny a toho, čo všetko môže za ňu získať. Už dlhodobo vnímam túto potrebu, pretože konkurencia je naozaj veľká a zákazníci radi porovnávajú. Tiež som si všimol, že dôležitým kritériom našich zákazníkov sa začína stávať aj prostredie, v ktorom sa ocitli.

Čo by malo byť rozhodujúce pri kúpe auta podľa Vás ako predajcu s 25-ročnými skúsenosťami?

Nejde ani tak o logo, ktoré je na prednej kapote, ale skôr o kvalitu služieb predajcu, ktorý auto predáva. Veľa ľudí si neuvedomuje, že spolu s autom si kupujú aj služby, čiže servis predajcu v budúcnosti. Kvalita je v tomto prípade určite to najdôležitejšie. O takzvaných garážových servisoch je zbytočné hovoriť, lebo u väčšiny je pojem kvalita alebo nebodaj záruka na poskytnuté práce veľkou neznámou. Mám veľké šťastie, že robím pre spoločnosť Auto Becchi v Žiline, kde si toto veľmi dobre uvedomujú. Mechanici, ktorí sa u nás starajú o autá klientov, majú aj viac ako 10-ročné skúsenosti so značkou Opel, čo je hlavným predpokladom kvalitného servisu. Skúsenosti sa nedajú získať na žiadnom školení, hoci ani to nie je u nás podceňované. Vzdelaný a skúsený personál je určite hlavným predpokladom kvalitného predajcu a servisu.

S akou najneobyčajnejšou požiadavkou zákazníka ste sa stretli? Podarilo sa vám ju splniť?

To viem úplne presne. Keď sa ma pán v roku 2001 spýtal, či by sme mu nedokázali do auta namontovať také „ukazovátko“, ktoré by ho „zaviedlo domov, keď sa stratí“. Nakoniec to doba vyriešila sama, keď sa začali postupne v našich autách objavovať navigačné systémy.

S akou najťažšou situáciou ste sa stretli pri predaji vozidla?

Počas pandémie COVID 19, keď bolo potrebné pomáhať ľuďom, ktorí sú odkázaní na auto, sme boli obmedzovaní mnohými spôsobmi. Žiaľ, aj z radov konkurencie. Najťažšia situácia nastávala v období, keď sme mali autá pre zákazníkov nedostupné a nedokázali sme im pomôcť.

Naopak, ktorá spomienka s predajom vozidla vám vyčarí úsmev?

Jeden záujemca o vystavený Opel Astra v predajni chcel naozaj fyzicky vidieť, či má motor v tom aute šestnásť ventilov, a nechcel mi veriť, že ich má. Problém bol v tom, že nechcel uznať ani zápis v technickom preukaze a odôvodnil to tým, že to nemusí byť pravda. Hovorí sa, náš zákazník, náš pán. Poprosil som teda kolegov zo servisu, aby dali demontovať veko ventilov. Naozaj nevedeli pochopiť, prečo je to nutné, ale mechanik ho demontoval. Zákazníka som zavolal do dielne, on sa pozrel na motor a následne sa ma opýtal: „Aký je ďalší postup? To auto by som chcel.“

Kde vidíte značku Opel o pár rokov a v čom je podľa vás priestor na zlepšenie?

Opel je silná značka s bohatým dedičstvom, ktoré tu zanechali naši predchodcovia a z ktorého žijeme doposiaľ. Ak sa na toto dedičstvo a jeho odkaz nezabudne, o pár rokov vidím Opel presne tam, kam patrí: medzi ľuďmi, ktorí majú radi dobrodružstvo, jednoduchosť, pekný dizajn, úspornosť a, samozrejme, dostupnú cenu.

Akým heslom sa v živote riadite?

Heslom mojich rodičov: „Nerob druhému to, čo by si nechcel, aby tebe robili iní.“ A potom tým mojím: „Zaujímaj sa o to, čo ti je blízke, nekritizuj, ale povzbudzuj.“ Tým sa riadim celý život.

Aké sú vaše záľuby okrem predaja áut?

Som naozaj veľkým fanúšikom letectva, dobre mi padne aj jazda na motocykli len tak s kamošmi, napríklad na letisko (smiech), kde sa stretneme s priateľmi v Aeromúzeu pri Martine. Dáme si kávu a venujeme sa rôznym voľnočasovým aktivitám. Veľmi rád si zahrám na klavír a zaspievam, a popritom sa venujem dvom hudobným projektom. BON JOVI Revival LIVEband.SK, ktorý je na scéne viac ako 13 rokov, a RICHARD MÜLEER Revival, ktorý sme spustili iba nedávno. Mám možnosť byť súčasťou komunity Opel Team Slovakia, ktorej som aktívnym členom od roku 2019, a v tejto skupine ľudí som sa veľa naučil. Mám šťastie, pretože robím to a žijem tým, čo ma naozaj baví. Autami a všetkým, čo s nimi súvisí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 994
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 367
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 568
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 094
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 052
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 742
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 151
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 415
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 106
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 788
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 42 504
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 861
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 445
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 833
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 078
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 724
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 106
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 788
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 42 504
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 861
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 445
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 833
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 078
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 724
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu