ŽILINA. Najčastejšie obavy pri púšťaní šarkanov eliminujú nové trendy. Vďaka nim totiž dokáže lietať každý kvalitný produkt. „Po vyskúšaní už na nový trend navijakov nedá dopustiť snáď nikto,“ hovorí RADOVAN URDÁK, vedúci rodinnej firmy zo Žiliny, ktorá sa ako jedna z mála podnikov rozhodla zamerať práve na šarkany.
Za päť rokov svojej činnosti pozorujú v oblasti nárast záujmu verejnosti, pričom aktivita nenadchýna len deti.
„Akoby tiež rástli skupinky ľudí nachádzajúce v šarkanoch zábavu a hobby. Čoraz častejšie si získavajú mladých aj dospelých fanúšikov, ktorí musia vlastniť unikátne kúsky, napríklad aj 40-metrové šarkany s najlepšími navijakmi,“ dodáva Urdák s tým, že fenoménom sa stávajú aj obľúbené šarkaniády.
Siahajú ľudia po kúpe šarkanov už teraz?
Po minulé roky nakupovali pre počasie v takomto období intenzívnejšie, ale áno, záujem o šarkany je viditeľný už aj teraz. Ľudia sa pripravujú.
Podľa čoho vybrať toho správneho?
V ponuke sú napríklad detské šarkany, kde jednoznačne zavážia veľkosti či motívy. Štvorročné dieťa nemôže púšťať šarkana s rozpätím dva metre. Skrátka by sa mu vytrhol z rúk a odletel preč.
Aké sú zväčša preferencie ohľadom motívov?
Pri najmenších deťoch hrá rolu všetko, od hrdinov cez rozprávky až po zvieratká. Väčší záujemcovia si už vyberajú konkrétne tvary vo forme lietadla či rogala.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ako odlíšiť kvalitného šarkana,
- akým spôsobom púšťať,
- ako bojovali so šarkanom,
- čo je aktuálnym fenoménom.
Malo by sa pri výbere dbať aj na ďalšie aspekty, napríklad v súvislosti s konštrukciou?
Z tohto hľadiska máme šarkany jednošnúrové, teda nie zložité na ovládanie. Šarkany na dvoch šnúrkach vrátane akrobatických, ktoré budeme mať v ponuke od polovice septembra, sú určené pre pokročilých. Aktuálnym trendom sú tiež 3D nafukovacie šarkany, ktoré sú už takisto na výber.
Dá sa povedať, že práve na schopnosť lietania sa vás ľudia pýtajú najčastejšie?
Určite, keď si však spomeniem na dobu, keď sa šarkany vyrábali z drevených tyčiek a papiera či igelitu, ani sa nečudujem. Takéto výrobky sú bežne problémové.
Oplatí sa kupovať kúsky napríklad z pultov supermarketov? Ako odlíšiť správneho šarkana?