ŽILINA. V Žiline sa končí obdobie, keď za odpad platili všetci rovnako. Od budúceho roka spúšťa radnica veľkú reformu odpadového hospodárstva. Najskôr ju zavedie v rodinných domoch a do niekoľkých rokov aj na sídliskách.
Radnica nepriamo odkazuje Žilinčanom, že za svoj vyprodukovaný odpad nesú zodpovednosť sami. Kto triedi poctivo, zaplatí menej, komu je to jedno, že do koša na zmesový odpad nahádže všetko, zaplatí násobne viac ako doteraz.
Vedenie mesta Žilina nie je spokojné s tým, koľko odpadu Žilinčania vytriedia. V minulom roku skončilo vo farebných kontajneroch len niečo vyše 40 percent odpadu. Úroveň triedenia tak klesla druhý rok po sebe. Z krajských miest je na tom horšie iba Bratislava a Košice.
Ešte horšie je to s kuchynským odpadom. V roku 2023 sa v Žiline vytriedilo asi 312 ton biodpadu, čo je najmenej spomedzi všetkých krajských miest. Podľa európskej štatistiky by potenciál podľa počtu obyvateľov mohol byť až na úrovni 7-tisíc ton.
Mesto je zo stagnácie zúfalé a očakáva, že trend nižšieho záujmu o triedenie zvráti zásadná zmena odpadového systému. Tá by mala v priebehu piatich rokov priniesť o tretinu menšie množstvo odpadu, ktoré končí na skládke.
Detaily nového systému i finančné nastavenie budú známe až po septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Obyvateľ si vyberie, koľko zaplatí
Primátor Žiliny Peter Fiabáne poukazuje na to, že ľudia, ktorí dnes triedia, nie sú nijakým spôsobom motivovaní oproti tým, ktorí netriedia.
Nateraz naznačil, že s týždenným vývozom zmesového komunálneho odpadu spred rodinných domov bude koniec. „Obyvateľ si bude môcť vybrať zvoz nevytriedeného komunálneho odpadu raz za dva týždne, alebo raz za mesiac. Bude si môcť vybrať ešte aj veľkosť nádoby,“ odhalil plány s tým, že od jeho výberu bude závisieť aj konečné číslo na faktúre od mesta.
Zber vytriedeného odpadu bude fungovať tak ako doteraz, keď z domácnosti v rodinných domoch sa každý týždeň odváža jedna z vytriedených komodít, raz sklo, potom plast, papier, kov a kompozitné obaly.
Žilina má rezervy v triedení kuchynského biodpadu. Problémom je, že nevytriedený odpad v čiernych nádobách obsahuje veľa kuchynského odpadu. Domácnosť by mala v najbližších mesiacoch dostať od mesta jednu malú nádobku do kuchyne a jednu veľkú, ktorú umiestni pred dom. Podľa plánov by smetiari mali kuchynský bioodpad vyviezť spred rodinného domu raz týždenne. Predstava vedenia mesta je taká, že ak budú ľudia dôkladne triediť, v zmesovom odpade toho veľa nezostane. Komu sa triediť nechce, musí si za svoj odpad zaplatiť.
„Rozdiel bude v desiatkach eur medzi tými, čo triedia a netriedia,“ odhaduje Fiabáne.