LIETAVA. Lovec hradov, bloger a milovník historických pamiatok známy naprieč celým Slovenskom, priviedol svojich fanúšikov na hrad Lietava. Spolu s ďalšími nadšencami a podporovateľmi záchrany objektu vyzbierali len za jeden deň 5000 eur.
Ide o výsledok spočiatku nezáväznej návštevy majestátneho objektu. Lovec hradov Lukáš Maleček naň zavítal na podnet Združenia na záchranu Lietavského hradu.
„Pozvali ma, aby som si pamiatku pozrel s tým, že mi ho sami predstavia. A tak sa aj stalo predošlý rok na jeseň, kedy som si k nim spravil prvý výlet. Slovo dalo slovo, zostali sme v kontakte a s niektorými členmi nadviazali priateľstvo. Napadlo nám na hrade usporiadať akciu, jedno z mojich každoročných stretnutí,“ rozpráva Lovec hradov s tým, že na podobné podujatie bol hrad viac než vhodný.
Okrem vyhovujúceho priestoru v ňom zarezonoval pre svoju jedinečnosť. Ako totiž dodáva, ide o jeden z najmohutnejších hradov na Slovensku.

„Nerád hovorím o podobných prvenstvách objektov, ale pri ňom to zdôrazniť musím. Ide o obrovskú zrúcaninu, na ktorej je hodnú chvíľu čo obdivovať. Na druhej strane si dovolím vyzdvihnúť aj prácu samotného združenia, ide o šikovných a skvele zohratých ľudí, ktorí na jeho obnove pracujú príkladne. Aj to ma presvedčilo o tom, že si z mojej strany zaslúžia podporu,“ podotýka.
Na hodnotu a zároveň havarijný stav Lietavského hradu sa rozhodla poukázať skupina nadšencov zhruba pred 25 rokmi. Dnes patrí vďaka dobrovoľníkom medzi najlepšie zakonzervované hradné zrúcaniny v krajine.
Napredovanie záchrany však prirodzene závisí od možností dostupných financií, ktoré aktuálne zabrzdili aj meškajúce dotácie zo strany ministerstva kultúry.
Spomínaných päťtisíc eur z júlového podujatia je pre činnosť dobrovoľníkov obdivuhodnou čiastkou.
Podujatie stúplo v rebríčku lovca na prvé priečky
Enormný výsledok prevyšujúci očakávania potvrdzuje aj samotný lovec.
„Je to suma, ktorá môže s niečím pomôcť a vie byť prospešná, minulý rok sa na Tematíne vyzbieralo okolo 1700 eur, čo je obrovský rozdiel.“
Spôsobený mohol byť obľubou Lietavského hradu aj stále rastúcim množstvom fanúšikov známeho blogera.
„Hrad je navyše pekný, unikátny a podporilo nás aj počasie. Program by ale nevyšiel bez pomoci ľudí, ktorí mi ho každý rok pripravujú bez nároku na odmenu. Keď prišli rytieri, pán so sovami, ľudia s ďalekohľadmi a lukmi, nezobrali si ani cent. Prišli len s úmyslom podporiť nás a s vedomím, že táto akcia má úprimný cieľ pomáhať,“ dodáva bloger s tým, že stretnutie na hrade Lietava považuje za jednu z jeho najlepších akcií, a to najmä na základe pozitívnych ohlasov a nadšenia verejnosti.
Snahu doceňujú desaťtisíce
Celkovú podporu si zo strany ľudí získava pamiatka čoraz viac. Vzrastá aj počet návštevníkov, v priebehu roka sa ich na hrade vystrieda 50-tisíc.
Lákadlom sú pritom i viaceré pravidelne organizované podujatia. Od februárovej akcie Valentín nielen pre zamilovaných cez aprílové otvorenie turistickej sezóny až po augustovú Noc hradov a zrúcanín s rockovým koncertom, septembrový deň otvorených dverí, novembrový Strašidelný hrad Lietava či Silvester na hrade.

Vďaka vyzbieraným financiám môžu členovia intenzívnejšie pokračovať v prácach na obnove hradu. Aktuálne je ich najväčšou výzvou projekt Most národov, ktorý si pod svoje krídla vzala i herečka Emília Vášáryová s rodinou.
„Na jeseň 2022 som sa zoznámila s rodinou pani Vášáryovej na ich súkromnej návšteve hradu, kde som ich sprevádzala. Zostali sme v kontakte a rozhodli sa podporiť našu snahu a úsilie,“ rozpráva Jana Chobotová z občianskeho združenia na záchranu hradu.
Chcú vybudovať repliku mosta, ktorý návštevníkom sprístupní horný hrad. Ten je v dnešnej dobe uzatvorený z technických príčin. Nutné je vytvoriť nosný pilier vymurovaný z kameňa a následne vyrobiť repliku dreveného mosta, čo si vyžiada približne 50-tisíc eur. V závislosti od získania finančných zdrojov by mohli most vybudovať v horizonte štyroch rokov.
Okrem toho sa budú ako každú sezónu zaoberať približne desiatimi najnutnejšími stavebnými zásahmi v kritických častiach objektu.
„Cieľom združenia je citlivá a postupná rekonštrukcia hradu, a to v súlade s pamiatkovým zákonom. Môžeme skonštatovať, že tri štvrtiny hradu sú zastabilizované tak, aby boli bezpečné pre návštevníkov. Samozrejme, stoja pred nami aj ďalšie výzvy,“ pokračuje Chobotová.
Okrem stavebných zásahov majú v pláne rozsiahly archeologický, ale tiež pamiatkový výskum. Počítajú prirodzene i s prácami na údržbe stavby vrátane prevádzky hradnej expozície.

Združenie na záchranu Lietavského hradu totiž vďaka úspešnej práci na projektoch disponuje niekoľkými zastrešenými miestnosťami.