ŽILINA. Psychiatrických pacientov pribúda, odborníkov je čoraz menej. Žilinská župa upozorňuje na alarmujúci stav psychiatrickej starostlivosti v celom kraji.
„Odbor zdravotníctva ŽSK považoval za potrebné rozdebatovať aktuálny nepriaznivý stav psychiatrie v kraji,“ uvádza župa s tým, že pracovného stretnutia ohľadom problematiky sa zúčastnili zástupcovia nemocníc s oddeleniami psychiatrie z Liptovského Mikuláša, Martina, Trstenej aj Žiliny.
Hľadali spoločné riešenia pri preklade a umiestnení psychiatrických pacientov a vyhodnocovali aktuálnu sieť psychiatrov, ktorí sa starajú nielen o dospelých, ale aj deti.
„Našou snahou je zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom v kraji a vzájomne spolupracovať, aby sme zabezpečili čo najlepšie podmienky pre pacientov, nakoľko aktuálny stav v psychiatrii ŽSK je alarmujúci,“ poukazuje župa.
Pociťujú zvýšený nápor ľudí
Stav na oddelení psychiatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina vyslovene kritický nie je a oddelenie je personálne zastabilizované. Posily by sa však hodili. Do tímu by radi prijali lekára či špecializovanú zdravotnú sestru. Potvrdila to hovorkyňa žilinskej nemocnice Zuzana Fialová.

„Na oddelení psychiatrie naplno fungujú všetky tri lôžkové ošetrovacie jednotky, psychiatrická a psychologická ambulancia aj denný psychiatrický stacionár. Je pravdou, že v posledných rokoch evidujeme zvýšený počet pacientov – ambulantných i tých, ktorí vyžadujú hospitalizáciu,“ spomína hovorkyňa s tým, že pacienti hospitalizovaní na ich oddelení majú v prevažnej miere akútne psychiatrické problémy, čo znamená, že sú riešení bezodkladne.
V nemocnici sa preto stretávajú s predĺžením čakacích dôb pre ambulantných pacientov.
„Naša ambulancia klinickej psychológie je v regióne jednou z mála zazmluvnených všetkými zdravotnými poisťovňami, čo znamená, že poskytuje psychoterapiu bez úhrady, teda v rámci zdravotného poistenia,“ poukazuje Fialová. Príjmová a pohotovostná ambulancia sú podľa jej slov zase vystavované zvýšenému náporu pacientov pre nedostatočnú ambulantnú sieť v regióne.
To je ovplyvnené nepriaznivou vekovou štruktúrou ambulantných psychiatrov. Pri začínajúcich psychiatroch sa zas vytráca atraktivita povolania.
Žilinská nemocnica tiež dlhodobo upozorňujeme na poddimenzované bodové ohodnotenie výkonov v psychiatrickej ambulancii zo strany zdravotných poisťovní. „Pacienti sú pre dlhé, často aj niekoľkomesačné čakacie lehoty nútení vyhľadávať psychiatrickú pomoc v rámci ústavnej pohotovostnej služby, ktorá však na to nie je určená, prípadne u nezmluvných ambulantných psychiatrov, čo znamená, že si ju musia uhradiť sami. “
Problém u mladých pacientov
Najalarmujúcejšia je podľa žilinskej nemocnice situácia u pacientov v detskom a adolescentnom veku. Ako priblížila hovorkyňa, jediná pedopsychiatrická ambulancia v okrese Žilina, ktorá roky fungovala vďaka zanietenosti doktorky Márie Šustrovej, momentálne už zdravotnú starostlivosť neposkytuje. Otázne je navyše aj jej budúce fungovanie.
Viacerí odborníci pritom u mladých potvrdzujú aj nárast duševných ťažkostí, ľudia v mladom veku čoraz viac vyhľadávajú i pomoc v žilinskom Káčku. Len anonymnú bezplatnú možnosť pomáhajúcich rozhovorov využilo v Žiline za posledný rok takmer 530 osôb. Väčšina sa na psychológov obrátila s náročnými až krízovými témami.
„Často ide o myšlienky na ukončenie života, sebapoškodzovanie, o ťažkosti v rodine, tlak na požadovaný výkon v škole. Neraz pritom pramenia z osamelosti,“ podotýka psychologička Dorota Pačková z poradne Káčko Žilina.