ŽILINA. Niektorí majú problém s hľadaním práce pre vyšší vek, iní pre psychické problémy či ťažké zdravotné znevýhodnenie.
Dôvody sú rôzne, dopady zväčša podobné. Okrem pracovných návykov a financií strácajú nezamestnaní aj na životnej úrovni, sebavedomí aj postavení v spoločnosti.
Na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny je už možné požiadať o príspevok, ktorého cieľom je podporiť vybrané skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Je určený tým, ktorí sú na úrade práce evidovaní najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, ale aj uchádzačom o zamestnanie so zdravotným postihnutím.

„Hlavnou podmienkou je, aby vykonávali prácu na skúšku u zamestnávateľa,“ uvádza úrad práce o príspevku vysokom zhruba do 282 eur. Ešte v apríli evidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 68 511 uchádzačov o zamestnanie, ktorí boli v evidencii viac ako 12 mesiacov, a 5102 uchádzačov o zamestnanie so zdravotným postihnutím.
Možnosti ich zamestnania našťastie od roku 2018 zlepšujú sociálne podniky a ako viaceré z nich potvrdzujú, záujem týchto znevýhodnených osôb o začlenenie sa do bežného života je čoraz väčší.
Okrem zisku a podpory trhu práce tak sociálne podniky napĺňajú spoločenské potreby. V Žilinskom kraji ich aktuálne funguje zhruba 60.
Nedávno otvorili priamo v Žiline i pekáreň, ktorá ako aj ďalšie podobné prevádzky bojuje s nedostatkom pracovnej sily, záujem mladých o prácu v danom sektore klesá. Stav však ako sociálny podnik dopĺňajú zamestnancami s istým znevýhodnením. „Často sa stretávame s tým, že ľudia nad 50 rokov, ktorí majú veľkú prax a pracovali dlhé roky, si nevedia nájsť prácu, lebo ich zamestnať už nechcú,“ potvrdzuje vedúca zo žilinskej Pekárne Gustin s tým, že u nich našli svoje miesto.
Stála práca im zlepšuje život
Jedným z prvých sociálnych podnikov v Žilinskom okrese bola firma v Krasňaňoch, ktorá pôvodne fungovala ako chránené dielne.
„Náš registrovaný sociálny podnik mal pri získaní štatútu v roku 2019 17 zamestnancov a dnes po piatich rokoch ich máme na stave 28 ,“ hovorí vedúci Krasplastu Ivan Višňovský. Zameriavajú sa hlavne na jednoduché montážne a ručné operácie komponentov pre automotive priemysel.

Dávajú priestor ľuďom s postihnutím pohybového aparátu a chrbtice, ťažkosťami so sluchom či dokonca zamestnancom so závažnými ochoreniami ako sú onkologické diagnózy a skleróza multiplex. Pracujú u nich osoby so zložitými psychickými ochoreniami, schizofréniou a depresívnymi ochoreniami.
„Tu je nutné podotknúť, že kategória psychicky chorých zamestnancov je najviac problematická a vyžaduje si veľký podiel tolerancie zo strany vedenia aj kolegov,“ uvádza Višňovský.
Jeden z ich zamestnancov bol pôvodne bez práce viac ako 15 rokov. Alkoholizmus mu spôsobil zložité neuropatické problémy, ktoré ho obmedzujú aj v istých bežných činnostiach, nehovoriac o psychike.
„Zamestnaný je u nás už druhý rok a naďalej sa podrobuje ambulantnej psychiatrickej liečbe. Našiel si u nás svoje pracovné miesto, akceptáciu v kolektíve a radosť z vykonávania pracovných činností. Pravidelne chodí do práce a patrí medzi zamestnancov s najlepšou dochádzkou,“ spomína Višňovský s tým, že stála práca s pravidelným príjmom mu zlepšila aj súkromný život.
„Takých prípadov, keď práca ľudí baví, je však, samozrejme, u nás viac. Je veľmi motivujúce a príjemné vidieť 30-ročnú ženu so sklérozou multiplex montovať komponent, ktorý je súčasťou známej automobilovej značky.“