ŽILINA. Kedysi si priestor pre športovanie svojpomocne dotvárala, pred dvadsiatimi rokmi neboli podmienky pre športovcov v Žiline ani zďaleka ideálne.
Úspešná parašportovkyňa Lenka Cenigová Gajarská trénovala zozačiatku skoky cez špagát natiahnutý len vďaka zaveseným topánkam na jeho koncoch.
Ako ale sama podotýka, dnes je Žilina ideálnym miestom pre pohyb aj rozvoj talentu mladých športovcov.
„Podmienky pre šport sa v meste otočili o 180 stupňov. Kedysi sme nemali ani jednu plnohodnotnú atletickú tartanovú dráhu, trénovali sme na škvare, nemali sme poriadne doskočiská na skoky do výšky ani do diaľky. Dnešná generácia má užasne vybudovanú infraštruktúru,“ dodáva s tým, že budovať vzťah detí k športu má obzvlášť v dnešnej digitálnej dobe veľký význam.
Aj preto sa rozhodla ako ambasádorka zastrešiť projekt výstavby Športového centra pre mládež a nádejných športovcov v areáli Gymnázia Hlinská.
Žilinská župa ním prispeje k ďalšiemu rozvoju športu v meste. „V tejto chvíli sme nastavení podporiť otváranie športovísk,“ poukazuje predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
Centrum vybudujú na trávnatej ploche veľkej približne 14-tisíc metrov štvorcových. Leží na nej spustnuté a nevyužívané ihrisko, ktoré je kvôli údržbe a koseniu pre školu len záťažou. Nové využitie dajú miestu vďaka dvom častiam výstavby, v rámci prvej vznikne vnútorné športovisko, v ďalšej vonkajšie.
Kvôli hale zháňajú vhodného investora
Župa sa do realizácie projektu rozhodla prvýkrát vstúpiť vo forme verejno-súkromného partnerstva. Hľadá investora, ktorý by mal vybudovať športovú halu.
„V súčasnosti sú vypísané prípravné trhové konzultácie. Náš vstup by bol práve tento pozemok, ktorý je aj v rámci územného plánu daný ako športovisko, má slúžiť primárne gymnáziu, ale môže byť aj pre verejnosť,“ hovorí podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Peter Weber s tým, že škola by mala priestory využívať doobeda.
V popoludňajších hodinách môžu slúžiť športovým aktivitám širokej verejnosti aj činnosti žilinských športových klubov.

Od investora sa očakáva naprojektovanie, výstavba a následné prevádzkovanie športovej haly, napríklad v rozsahu dvadsiatich rokov. Priestory by mohol využívať na vlastné komerčné účely podľa vzájomne dohodnutých zmluvných podmienok.

Vonkajšiemu športovisku pomôžu dotácie
Druhá časť projektu centra je v rukách župy, okrem revitalizácie exteriérového átria školy sa postará o vznik vonkajšieho športoviska. Financie plánuje získať z dotačných výziev na podporu športu.
„Vonkajšie športovisko by malo slúžiť pre hokejbal, minifutbal, volejbal, basketbal, inline, ale aj atletiku v podobe 200-metrovej bežeckej dráhy. Zároveň by sme chceli vytvoriť priestor pre šport, ktorý je aktuálne na vzostupe, pre padel tenis,“ zhŕňa predsedníčka.

Svoj priestor by mal dostať aj hokejbal. Ako podotkol Weber, chceli by preň vybudovať kryté ihrisko s rozmermi spĺňajúcimi štandardy pre oficiálne zápasy.