ŽILINA. Kým v triede terciánov na osemročnom Gymnáziu Varšavská v Žiline prebieha bežné vyučovanie, v rohu učebne sa dejú zvláštne veci. V uzavretej nádobe menia stovky dážďoviek každé sústo potravy na čierne zlato.
Vermikompostéry sa stali súčasťou projektu, ktorý reagoval na výzvu Spoločne meníme svet, určenú pre žiakov 2. stupňa základných škôl a stredné školy, a ktorej hlavným partnerom bol festival Starmus.
Partia štyroch dievčat vytvorila vedecký a umelecký projekt, ktorý ohúril porotu, zvíťazil a za sebou nechal ďalších 75 účastníkov výzvy. Tím „Gvarzáčiek“ nielenže založil vermikompostéry, ale priniesol vlastný výskum, posudzoval parametre kompostu a životný cyklus kalifornských dážďoviek zhmotnil aj do umeleckého objektu a jeho inštalácie.
Na začiatku bol email od organizátorov súťaže, v ktorom vyzývali študentov, aby sa zamysleli nad tým, ako sa dá maximalizovať pozitívny, alebo minimalizovať negatívny dopad školy na lokálne životné prostredie.

Víťazný tím mohol získať 3-tisíc eur a stretnutie so svetovými vedeckými kapacitami na festivale Starmus.
A bolo tu ešte niečo, čo zo súťaže robilo exkluzívnu záležitosť. Študentov nabádal k aktivite ambasádor výzvy Jean-Michel Jarre.
„Chcem vás povzbudiť, aby ste pozerali na veci z iného uhla, aby ste zapojili komunity vo svojom okolí a využili svoju kreativitu a vedecké myslenie. A aby ste sa pritom zabavili a nechýbalo vám odhodlanie,“ odkázala legenda elektronickej hudby slovenským študentom.
Najskôr teória
Pre Gymnázium Varšavská už triedenie a recyklácia odpadu neboli novou témou, okrem zhodnocovania a využívania bioodpadu. Keď nad tým začali dievčatá uvažovať, stále viac sa im otvárala možnosť využiť schopnosti kalifornských dážďoviek. Navyše získali mentora Michala Vavríka, ktorý na škole kedysi študoval a dnes sa vermikompostovaniu venuje profesionálne.