ŽILINA. Ľudí s intoleranciami pribúda, ich gastronomické možnosti sú ale obmedzené stále. Časom sa pritom podľa slov žilinskej cukrárky pomalými krokmi zlepšujú.
„Celkovo vzrástlo i povedomie o bezlepkovej strave, hoci stále sa nájdu výnimky, ktoré netušia, o čom je reč,“ hovorí cukrárka a zakladateľka bezlepkovej pekárne PETRA ILLEOVÁ (30) s tým, že koláč bez lepku dokáže byť ešte chutnejší ako jeho bežná verzia a viaceré predstavy ľudí sú mylné.

„Neraz len započuli o bezlepkovom produkte a hneď sa u nás otočili na päte. Nedali mu ani šancu. Keď sme otvárali, veľmi sme naše bezlepkové zameranie kvôli predsudkom ani neprezentovali,“ dodáva. Bezlepkové, bezmliečne či nízkosacharidové a vegánske koláče sa ale naučili oceniť a o ľuďoch s intoleranciami ani nehovoriac, pre tých sú podobné pochúťky vzácne.
Illeová sa k receptúram dostala na základe vlastných pokusov, hoci piekla už od dvanástich rokov, po diagnostikovaní celiakie sa pre ňu nové postupy stali výzvou. V súčasnosti radí ohľadom náročného pečenia aj ďalším.
Aj teraz bola zákazníčka prekvapená z koláčov bez lepku či dokonca bez vajíčok a mlieka. Stáva sa často, že ľudia v okolí o podobných verziách stále nevedia? Je možností bezlepkových pochúťok v Žiline málo?
Určite, na celoslovenskom trhu a obzvlášť aj v Žiline je takýchto možností stále nedostatok. Čím menšie mesto, tým ich je menej. Môžem dokonca povedať, že máme zákazníkov z celej krajiny vrátane Bratislavy aj Košíc. Aj podľa ich ohlasov je takýchto podnikov stále málo, hoci množstvo ľudí i zákazníkov s intoleranciami postupne rastie.
Prečo?
Podľa môjho osobného názoru môže ísť o dopady z hľadiska životného prostredia aj štýlu života, stresu či konzumácie konzervantov ešte z našich detských čias. Telo je aj vplyvom uponáhľanej doby náchylnejšie na choroby či prejavy dedičnej predispozície, ktorou celiakia je. Čoraz viac zasahuje ľudí už v mladom veku, pravidelne k nám chodia i viaceré deti.
Ďalej sa dočítate aj:
- Aké sú možnosti pre ľudí s intoleranciami v okolí,
- ktoré mylné predsudky stále kolujú medzi ľuďmi,
- či zvykne zákazníkov odrádzať cena daných koláčov,
- ako sa k bezlepkovému pečeniu dostala Petra,
- v čom sa pečenie zásadne líšilo od bežného,
- aké najčastejšie chyby robia začiatočníci.
Vy sa bezlepkovou stravou ako celiatik zaoberáte zhruba od svojich 16 rokov. Viete zhodnotiť, či sa ponuka gastro prevádzok pre ľudí s takouto diétou zlepšila aspoň časom?
Možnosti bezlepkáčov sú širšie, a nielen v Žiline. Celkovo vzrástlo i povedomie o bezlepkovej strave, hoci stále sa nájdu výnimky, ktoré netušia, o čom je reč. Je dobré, ak si aj personál uvedomuje, že jeho práca má priamy vplyv na niekoho zdravie. Bohužiaľ, nie všetci sú svedomití, aj ja sama mám skúsenosti, keď mi miesto vybraného jedla priniesli stravu s primiešaným lepkom a mala som z toho obrovské zdravotné problémy.
Osveta sa však zvyšuje aj ohľadom ďalších alergií a intolerancií, okrem vajíčok je pritom pre ľudí čoraz častejšou bariérou mliečna bielkovina. Navštevuje nás dokonca viac zákazníkov, ktorí nemôžu konzumovať ani cukor, a preto rozširujeme aj ponuku nízkosacharidových koláčikov, aby si aj oni vedeli u nás zamaškrtiť.
Takýchto produktov ale medzi sortimentom žilinských cukrární veľa nie je a aj koláče v kombinácii bez lepku a bez mlieka dosť absentujú. Vegánskych možností je pár.
Tiež vnímam, že sa všeobecne mení vzťah ku kvalitným potravinám a akémusi vedomému jedeniu, preferujú ho dokonca i ľudia bez spomínaných alergií, čomu sa veľmi teším.
Napriek vyššej osvete, majú ľudia stále mylné predstavy napríklad aj o takomto, bezlepkovom, koláči? Nepovažujú ho za menej chutný či menej kalorický?
Určite, majú predsudky hlavne pred chuťou. Neraz len započuli o bezlepkovom produkte a hneď sa u nás otočili na päte. Nedali mu ani šancu. Môže byť však oveľa lepší ako bežná verzia a ani ľuďom neublíži. Ak si dajú takýto koláč, nebudú mať problémy s lepkom, ako si mnohí myslia.
Keď si človek dá prirodzene bezlepkový koláč, tak automaticky bude mať problém s lepkom. Pokiaľ sa však o soba, ktorá nemá zdravotné problémy stravuje normálne a takýto koláčik si dá z času na čas, nič sa nestane.

Ďalšou mylnou predstavou je práve diéta. Zákazníci si mnohokrát myslia, že z bezlepkového nepriberú. Daný produkt je síce ľahší na trávenie, čo ale neznamená, že nepoužívame 33-percentnú šľahačku, maslo alebo tuk či cukor. Aj bezlepkové môže byť kalorické. A to sú najväčšie mýty, s ktorými sa stretávame pomerne často, hoci časom pomaly ustupujú. Zozačiatku som sa takýchto úsmevných poznámok napočúvala dosť.
Zvykli si za bezlepkovými koláčmi napokon značne chodiť aj tí, ktorí sa lepku vyhýbať nemusia?
Keď sme otvárali, veľmi sme naše bezlepkové zameranie kvôli predsudkom ani neprezentovali. Mali sme zhruba polovicu zákazníkov, ktorí ani netušili, aké koláče jedia, pretože si podrobne nečítajú štítky na koláčoch.
Intenzívnejšie sme ale zapracovali na komunikácii vrátane online prezentácie a navštevuje náš vo väčšom už aj naša cieľová skupina, ľudia za nami cestujú z okolitých krajov aj z druhého konca republiky. Paradoxne bojujeme s lokálnym povedomím, hoci fungujeme šesť rokov, viacerí Žilinčania o nás ešte nepočuli.
Neodrádza ľudí cena?
Niekoho áno, i keď podľa môjho názoru nie je prestrelená. Keď už vám lekári určia bezlepkovú diétu či inú diagnózu, v istom ponímaní ste vyhrali, pretože už aspoň viete, na čo si dávať pozor. Existujú totiž aj skryté formy celiakie, ktoré neodhalíte ani prostredníctvom testov.
Na vzostupe je napríklad aj histamínová intolerancia a niekedy zákazníci prídu vyslovene s lajstrom alergénov. Zlatá celiakia, hovorím si. Nemôžem iba lepok.
Hoci si človek priplatí, na druhej strane investuje do svojho zdravia. A aká je cena za zdravie? V tom prípade je irelevantná. Keď dlhodobo túžite po nejakej chuti a zrazu si ju doprať môžete, dovolíte si ju aj za príplatok. Ide o momenty, ktoré pre mnohých nie sú samozrejmosťou.