ŽILINA. Brankár Samuel Vyletelka píše zaujímavý životný príbeh. S hokejom začínal v rodnej Žiline, ale už ako 15-ročný odišiel do Spojených štátov amerických, kde najskôr dva roky pôsobil v jednej z najlepších mládežníckych organizácií za morom Little Caesars. Následne vystriedal v NAHL mužstvá Wilkes-Barre/Scranton, Corpus Christi IceRays a Minnesota Magicians.
Jeho výkony neušli ani reprezentačným trénerom a Vyletelka štartoval na majstrovstvách sveta do 18 aj 20 rokov. Zahral si aj vo štvrťfinále šampionátu dvadsaťročných, v ktorom Slovensko nestačilo na Kanadu. Za zámorský tím vtedy nastúpil aj Alexis Lafreniere, ktorý sa o pár mesiacov neskôr stal draftovou jednotkou v NHL. Z prvého miesta si ho v roku 2020 vybral tím New York Rangers.
V roku 2021 sa Samuel Vyletelka do USA vrátil a prednedávnom úspešne ukončil bakalárske štúdium na Augsburg University v štáte Minnesota. Za uplynulý rok bol dokonca univerzitou ocenený za najlepšieho športovca.
Tém na spoločný rozhovor bolo teda viac ako dosť.
Do USA ste odišli už ako 15-ročný. Prečo ste sa rozhodli pre tento krok?
Počas mojej poslednej sezóny sme sa rozhodovali, ako a kde sa dá posunúť vyššie. Bolo to hlavne o tom, aby som bol viac na očiach a mal väčšiu šancu ukázať sa v zahraničí, keďže Slovensko toho času nebolo až tak v hľadáčiku.
Ako si spomínate na vaše začiatky v Amerike?
Veľmi dobre. Dostal som sa do dobrej a príjemnej rodiny a takisto sme mali veľmi dobrý kolektív v tíme. Moja angličtina bola už vtedy na slušnej úrovni, takže som nemal problém adaptovať sa v tíme a nájsť si kamarátov aj v škole.

Čo bolo pre vás najťažšie?
Najťažšie asi pre mňa bolo si na začiatku zvyknúť na iné podmienky v škole, spôsob vyučovania a aj celkovo prípravy do školy, kde bol kladený veľký dôraz na domáce úlohy. Zároveň v škole nie ste celý čas v jednej učebni, ale musíte sa každú hodinu presúvať, pričom prestávky majú päť minút. Takže iba zvyknúť si na tento iný režim.
Dva roky ste pôsobili v jednej z najlepších mládežníckych organizácií za morom Little Caesars. Ako sa spätne obzeráte za týmto pôsobením a čo vám dalo do začínajúcej kariéry?
Myslím si, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie. V klube sme mali perfektné zázemie. V prvom roku bol našim trénerom Brian Rolston, ktorý odohral v NHL sedemnásť sezón a zahral si v nej okrem iného aj v Minnesote s Demitrom, Radivojevičom či Gáboríkom.
Takisto sme odohrali veľmi veľa kvalitných zápasov proti výborným tímom. Cieľom bolo byť na očiach, keďže na zápasy sa pravidelne chodili pozerať veľké počty skautov z CHL či USHL a rovnako aj tréneri z NCAA škôl. Čiže v celku mi to dalo veľa a určite mi to pomohlo s udomácnením v ďalších sezónach v zámorí.
V rozhovore sa dočítate:
- aký odbor študuje Samuel Vyletelka na univerzite v Minnesote a ako zvláda spojiť štúdium s hokejom,
- čo preňho znamená ocenenie pre najlepšieho športovca univerzity,
- aké ďalšie ocenenia okrem toho získal,
- aké najväčšie úspechy sa mu s univerzitným tímom podarili a ako bol spokojný so svojimi výkonmi,
- aké majú v klube vytvorené podmienky a ako je to s diváckym záujmom,
- ako funguje univerzitný život v USA,
- na ktorý zápas prenajala škola hokejovému tímu vlastné lietadlo,
- či je Minnesota naozaj hokejový štát, ako sa o ňom hovorí,
- ako vyzerajú Vyletelkove plány na leto.
Vaše výkony neunikli ani reprezentačným trénerom, veď ste chytali na MS do 18 aj 20 rokov. Čo vám dala účasť na medzinárodných turnajoch?
Oba turnaje boli pre mňa výborná skúsenosť. Asi každý chce nosiť štátny znak na hrudi a tobôž na majstrovstvách sveta. Na šampionáte osemnástok v Rusku sa vytvorila výborná partia chalanov a podarilo sa nám uhrať slušný výsledok. Majstrovstvá sveta juniorov v Česku nám, žiaľ, veľmi nevyšli, ale aj tak išlo o dobrú skúsenosť, veď sme mali možnosť hrať proti najlepším. Navyše, do Třinca a Ostravy to zo Žiliny nebolo ďaleko, takže sa veľa blízkych a kamarátov bolo na nás pozrieť.
V súčasnosti za morom pôsobíte na Augsburg University. Aký odbor študujete?