ŽILINA. Z operácie realizovanej ako posledná možnosť sa stala metóda preferovaná pacientkami aj laickou verejnosťou. Mnohé rodičky cisársky rez preferujú ako najvhodnejšiu cestu pôrodu a v súčasnosti sa stal najčastejšie indikovanou brušnou operáciou na svete.
„Na Slovensku stúpol počet cisárskych rezov za posledných 20 rokov takmer dvojnásobne,“ potvrdzuje lekárka MIROSLAVA BIELIKOVÁ z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina.
Spolu so stúpajúcim záujmom o chirurgickú formu pôrodu sa opakovane stretáva so sériou otázok aj nejasností zo strany pacientok. Hoci si často cisársky rez vyžiadajú, nemusí im zaručiť viac benefitov ako prirodzený pôrod. Ten je podľa odporúčaní odborníkov zväčša najlepšou voľbou, dokonca aj pre samotné dieťa.
Názory na cisársky rez sa zo strany žien stále líšia, niektoré ho vnímajú ako jednoduchší spôsob, iné sa ho obávajú. Prevažne s akými reakciami sa stretávate vy?
Je to naozaj veľmi subjektívne, vždy záleží na nastavení rodičky. Veľakrát sú pod vplyvom okolitého prostredia pacientky presvedčené, že bezpečnejšia cesta je voľba cisárskeho rezu.
Avšak po odbornej konzultácii a ozrejmení výhod aj rizík spontánneho pôrodu verzus cisárskeho rezu pacientky samé pochopia, čo je pre nich bezpečnejšie. Samozrejme, ku každej pristupujeme individuálne s ohľadom na jej zdravotný stav, pôrodnícku a osobnú anamnézu.

Mení sa časom, možno aj vplyvom osvety, postoj žien k tomuto operačnému prevedeniu?
Skôr mám pocit, že sa rodičky pozerajú na pôrod vedený cisárskym rezom ako na rovnocennú alternatívu k spontánnemu pôrodu. Tak to ale nie je, a ak sú splnené všetky podmienky k vedeniu pôrodu per vias naturales, čiže spontánne, ide pre rodičku a jej dieťa jednoznačne o najlepšiu voľbu.
Netreba zabúdať, že cisársky rez je brušná operácia, ktorá sa má vykonať iba vtedy, keď je indikovaná, v opačnom prípade je kontraindikovaná a riziká prevažujú nad benefitom.
Odborníci neraz poukazujú na priveľký počet cisárskych rezov na Slovensku. Aké sú vaše skúsenosti zo žilinskej nemocnice?
Je dôležité upozorniť na fakt, že za posledných 150 rokov sa z operácie realizovanej ako posledná možnosť, stala metóda pôrodu preferovaná pacientkami a laickou verejnosťou.
V súčasnosti je cisársky rez najčastejšie indikovaná brušná operácia na svete. V roku 2015 bolo narodených skoro 30 miliónov novorodencov cisárskym rezom a v mnohých centrách presahuje podiel cisárskych rezov ku všetkým pôrodom 30 percent.
Na Slovensku stúpol počet cisárskych rezov za posledných 20 rokov takmer dvojnásobne. V žilinskej pôrodnici sa podiel cisárskych rezov ku všetkým pôrodom za posledných päť rokov pohybuje v rozmedzí 22 až 25 percent.
Zvyknú si ho pacientky vyslovene vyžiadať? Z akých dôvodov?
Samozrejme, veľakrát sa stretávam s takouto požiadavkou. Keď chce pacientka vyslovene cisársky rez, dôvod si vždy nájde. Často prichádzajú s odporučením k vedeniu pôrodu cisárskym rezom od iného špecialistu.
Treba ale pripomenúť, že pre nás takéto odporučenie nie je záväzné a indikáciu vždy určuje pôrodník. Nejde o otázku ega, v našom záujme je, aby rodička porodila zdravé dieťa za čo možno najbezpečnejších podmienok, čo v ideálnom prípade znamená spontánny pôrod, no u časti rodičiek je touto voľbou práve cisársky rez.
Pri rozhodovaní preto dôsledne zvažujeme všetky okolnosti a s veľkou pokorou sa staviame ku každému prípadu.
Ak na cisárskom reze žena trvá, môže byť vykonaný len na základe osobnej preferencie?
Sú krajiny, kde je cisársky rez na želanie pacientky oficiálna indikácia. V tomto prípade je to tak trochu aj etická otázka. Som presvedčená o tom, že máloktorá žena si uvedomuje riziká spojené s cisárskym rezom a benefity vyplývajúce zo spontánneho pôrodu.
Preto je našou prioritou, keď poznáme súvislosti týkajúce sa tehotnosti, pôrodu a následky pôrodu na zdravie dieťaťa a ženy, argumentovať takým spôsobom, aby sme ženu, ktorá z medicínskeho hľadiska môže rodiť spontánne aj presvedčili.
Ďalej sa dočítate aj:
- Kto má pri voľbe formy pôrodu rozhodujúce slovo,
- kedy sa k cisárskemu rezu pristupuje najčastejšie,
- do akej miery je rizikom pre matku i dieťa,
- aké mylné informácie kolujú medzi rodičkami,
- prečo je chorobnosť detí po spontánnom pôrode nižšia,
- ako môže pôrod cisárskym rezom ovplyvniť ďalšie tehotenstvá,
- koľko chirurgických foriem pôrodu môže žena podstúpiť,
- ako prebieha zákrok a následné zotavenie.
V akých prípadoch sa k operačnému prevedeniu pristupuje najčastejšie?
Cisársky rez môžeme rozdeliť na plánovaný, akútny a urgentný. K plánovaným cisárskym rezom patria také, ktorá majú buď jasnú pôrodnícku indikáciu, napríklad vcestnú placentu, priečnu polohu plodu, alebo nepôrodnícku indikáciu, pri ktorej je kontraindikovaný spontánny pôrod.
Akútny cisársky rez sa indikuje počas prebiehajúcej prvej alebo druhej pôrodnej doby, najčastejšie na základe odchýlky na CTG zázname alebo pri nepostupujúcom pôrode.

Urgentný cisársky rez je indikovaný napríklad ak odtečie plodová voda a prepadne pupočník do pôrodných ciest, alebo pri takzvanej abrupcii placenty, kedy dochádza ku odtrhnutiu placenty od maternice. Tieto situácie si vyžadujú zareagovať čím skôr, ideálne pokiaľ časový interval od indikácie po rez skalpelom netrvá dlhšie ako 15 minút.
Do akej miery je cisársky rez rizikom pre matku i dieťa?