ŽILINA, ARKANSAS. V golfe uspela aj za hranicami. Viktória Krnáčová odišla zo Žiliny do Spojených štátov kvôli ideálnemu spojeniu štúdia a športovej kariéry. Dvadsaťjedenročná slovenská reprezentantka si tak zároveň splnila sen hrať za univerzitný tím a stala sa jeho hrajúcou kapitánkou.
Aktuálne má za sebou najúspešnejšiu sezónu a jedno najväčších víťazstiev v histórii školy University of Arkansas at Little Rock.
Prvýkrát od roku 1999 vyhrali na ich najvýznamnejšom podujatí, na konferenčnom turnaji Ohio Valley Conference. Po výsledkoch na regionálnej súťaži sa následne môžu dostať na celonárodný šampionát.
„Ešte na začiatku môjho štúdia sme boli na chvoste celouniverzitného rebríčku a viac-menej aj vďaka mne, novej trénerke a hráčkam sme sa posunuli výrazne ďalej. Bolo príjemné, že akurát v mojom záverečnom ročníku sa nám podarilo dostať takto vysoko,“ hovorí o veľkolepom ukončení štvorročného bakalárskeho stupňa štúdia, z ktorého si odniesla i najvyššie vyznamenanie z hľadiska akademických výsledkov.

Vzdala sa kariéry, podporuje ďalších
Práve po absolvovaní bakalára však stála aj pred kľúčovou otázkou. Študenti sa totiž musia rozhodnúť pre cestu aktívneho športu alebo pokračovanie v štúdiu. Hoci Viktória smerovala do Ameriky s túžbou venovať sa golfu naplno a rokmi svoj potenciál úspešnej hráčky potvrdila, pred športovou kariérou napokon uprednostnila väčšiu stabilitu. Vybrala si vzdelanie.
„Golfu sa budem venovať rekreačne. Profesionálny šport predsa len nie je úplne istý, výkony sa vedia meniť, môže dôjsť k zraneniam, stabilný nie je ani príjem a potrebné je neustále cestovanie. Obzvlášť pri golfe sa hráč presúva každý týždeň, väčšinu roka trávi v hoteloch a pomerne náročné sú aj sociálne väzby a kontakt s rodinou,“ hovorí s tým, že pri voľbe univerzitného života ju utvrdil aj ďalší aspekt.

Popri štúdiu dostala možnosť stať sa asistentkou hlavnej trénerky v golfovom tíme, čím bude mať k obľúbenému športu stále blízko.
„Pri cestovaní na turnaje budem dievčatá sprevádzať, riešiť okolitý servis od spôsobu prepravy, cez jedlo až po administratívu. Trénerke v podstate pomôžem s vecami, ktoré by ju inak mohli zaťažovať. Podobne bude moja práca vyzerať aj na univerzite,“ vysvetľuje športovkyňa.
Okrem toho je však pre hráčky oporou aj inšpiráciou. Na základe skúseností, preferencií trénerky, ale tiež poznania hráčok a ich chýb, môže byť pre tím ešte väčším prínosom.
„Určite je dobré zapracovať na regulácii emócií a psychickom nastavení, čo je bežný problém takmer u každej golfistky, aj u mňa. Keďže ide o individuálny šport aj v rámci univerzitného tímu s piatimi hráčkami si každá z nich myslí, že výsledok stojí na nej. Chcem im ukázať, že nemusia byť na seba prísne a pod tlakom,“ dodáva rodená Žilinčanka, ktorá sa okrem profesionálnej stránky cíti medzi tímom dievčat prijatá aj ľudsky.
Zložený je výhradne z medzinárodných hráčok a napriek odlišnosti kultúr sú špecifické vzájomnou podporou a súdržnosťou. „Určite ale budem pracovať na individuálnej komunikácii s dievčatami, aby som sa k nim nesprávala ako kamarátka, ale skôr trénerka a hráčka,“ podotýka.
Výdavky pokrýva šikovnosť
Práca asistentky jej pritom pokryje všetky študijné výdavky. Doteraz jej s uhrádzaním školného, bývania, stravy či výbavy okrem sponzora značne pomáhali získané športové a akademické štipendiá, výsledkami excelovala.
Na konci štúdia ju ocenili ako najúspešnejšiu študentku v jej odbore zameranom na financie. V oblasti by chcela pokračovať aj ďalej, pričom verí, že konkrétnejšie kariérne smerovanie jej ozrejmí prax. Najradšej by pritom magisterský stupeň ukončila o rok skôr.

„Študujem financie, čiastočne som k nim pribrala aj reality a realitný trh. Začínam druhý stupeň štúdia, ktorý je tradične zložený zo štyroch semestrov, teda dvoch rokov. Ja by som ho chcela dokončiť už ďalšiu jar.“
Ako ženský golfový tím majú na univerzite za posledné semestre dokonca najlepší akademický priemer. Určitú úroveň známok si ale podľa podmienok stanovených asociáciou univerzitných športov musia udržiavať všetci športovci. Vďaka akademickým výsledkom sú potom spôsobilí reprezentovať školu a prijímať športové štipendiá.
Odporúča využiť možnosti
Z hľadiská náročnosti je štúdium v Amerike podľa slov Viktórie zvládnuteľné bez väčších útrap, na Slovensku pôvodne študovala na bilingválnom španielskom gymnáziu. Prvé roky na univerzite v Arkansase boli podľa nej porovnateľné, ak nie jednoduchšie. Škola sa viac sústredí na osobnosť žiakov, obhajovanie ich názorov, argumentáciu, diskusie a kritické myslenie namiesto zapamätávania si faktov.
Prepojiť štúdium so športom sa vďaka možnostiam školstva v Spojených štátoch jednoznačne oplatí aj hráčom mimo golfu. Od tenisu, volejbalu až po hokej či futbal. Veľa športovcov využíva pre začatie štúdia agentúry, tie kvôli perspektívnym hráčom kontaktujú konkrétnych trénerov a univerzity.

Ako odporúča Viktória, športovci ich môžu osloviť i sami. Na druhej strane zvyknú dať vytypovanému športovcovi na turnaji ponuku aj samotní tréneri.
„Ide o skvelú príležitosť, aj keby sa študenti nechceli venovať športu aktívne. Minimálne pre osamostatnenie sa. Športom si vie štúdium uhradiť na vysokej úrovni väčšina medzinárodných študentov. Ak ma niekto možnosť, bola by škoda ju nevyužiť. Ja by som nemenila a verím, že som sa rozhodla správne,“ uzatvára golfistka Viktória Krnáčová.