BYTČA. Trenčiansky a Žilinský kraj by už na jar v roku 2026 mohla prepojiť kvalitná cyklotrasa.
Trenčiansky samosprávny kraj je ďalej v budovaní ambicióznej štyristokilometrovej Vážskej cyklomagistrály a okrem iných úsekov už vybudoval aj cyklistický chodník zo železničnej stanice v Považskej Bystrici až po hranicu so Žilinským krajom. Tam sa trasa nateraz končí. Ďalší úsek sa začína až po deviatich kilometroch za Bytčou v Kotešovej a vedie k Hričovskej priehrade.
Žilinskej župe aktuálne schválili projekt výstavby chýbajúceho deväťkilometrového úseku v okrese Bytča. Ak by sa zámer podarilo dotiahnuť do konca aj v okolí Považského Chlmca, kde ešte trasa chýba, cyklisti z Považskej Bystrice by sa mohli na sedle bicykla dostať až k Budatínskemu hradu či na hrad Strečno.
Do Valašska na bicykli
Okrem vybudovania asfaltovej cyklotrasy, ktorá povedie popri Vážskom kanáli, chce župa vyznačiť 120-kilometrový okruh cykloturistickej trasy. Naň sa odklonia cyklisti z hlavnej Vážskej cyklomagistrály smerom na Českú republiku. Horský Valašsko-Považsko-Kysucký cyklookruh povedie zo Štiavnika cez Kasárne do Prostřední Bečvy a vráti sa druhou vetvou cez Makov a Kotešovú.

Bytčiansko s jeho prírodnými krásami a historickými pamiatkami sa tak dostane na mapu cykloturistiky. To by mohlo do regiónu priniesť zvýšenie záujmu o cestovný ruch a nárast služieb.
„Veríme, že Vážsku cyklotrasu i cyklookruh využije viac ako 700-tisíc návštevníkov,“ odhaduje županka Erika Jurínová.
Vicežupan a bytčiansky poslanec Peter Weber poukazuje na to, že budovanie siete cyklotrás prináša do regiónov nových turistov. Trasy lákajú individuálnych cyklistov i rodiny s deťmi.
„Bytčiansko bude mať veľkú príležitosť ukázať Súľovské skaly, Sobášny palác, Popperovo mauzóleum a ďalšie krásy. Myslím si, že to bude mať veľký vplyv na cestovný ruch. Naše skúseností hovoria, že nové trasy prinášajú nových zákazníkov a nové služby,“ myslí si Weber.
Rok a pol výstavby
Vyše 10-miliónový projekt zaplatí Brusel. Ide pritom o najväčší cezhraničný projekt, do ktorého sa Žilinský samosprávny kraj zapojil.
Vedúci oddelenia cyklodopravy a dopravných stavieb odboru dopravy na žilinskej župe Peter Mráz tvrdí, že spracovanie projektu nebolo jednoduché z technického hľadiska a zabrať dalo aj vysporiadanie pozemkov.
„V roku 2016 sa vypracovala technická štúdia, stavebné povolenie sa vybavovalo sedem rokov. Bolo veľa vlastníkov pozemkov a na niektorých úsekoch to bolo aj technicky náročnejšie,“ vysvetlil.
Peter Weber poukázal na to, že župa už má vydané právoplatné stavebné povolenie. Do niekoľkých týždňov by mohli vyhlásiť verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby.
„Ak sa podarí verejné obstarávanie, stavenisko by sme chceli odovzdať niekedy v októbri - novembri a zhotoviteľ na výstavbu bude mať 18 mesiacov. Pri dobrej konštalácii by sme sa po novej cyklotrase mohli zviesť na jar v roku 2026,“ odhaduje Weber.
Trasovanie
Nová časť Vážskej cyklomagistrály má viesť z hranice kraja pri Mikšovej do Bytče pod most na medzinárodnej ceste 1/10, pokračovať bude popri kanáli po účelovej komunikácií, ktorá je už vyše 20 rokov vyznačená ako cyklotrasa.
V Kotešovej podíde popod ďalší most na ceste druhej triedy a napojí sa na úsek, ktorý sa vybudoval pred pol druha rokom smerom k Hričovskej priehrade a do Žiliny. Súčasťou bude i cyklolávka pri Hvozdnici.
Nadväzujúci Valašsko-Považsko-Kysucký cyklookruh povedie po existujúcej sieti cykloturistických trás, na menej frekventovaných cestách III. triedy, miestnych komunikáciách a lesných cestách.

Na ňom bude cyklista navigovaný prostredníctvom QR kódov na smerovníkoch k desiatim atraktivitám na slovenskej a desiatim na moravskej strane.

Pridanou hodnotou bude prepojenie cyklookruhu s existujúcimi vetvami trasy Cyrilometodskej cesty, ktorá spája územie šiestich krajov na slovensko-českom pohraničí turistickými a cykloturistickými trasami a získala medzinárodný štatút pútnickej trasy.
Súčasťou projektu budú aj prvky sprievodnej cyklistickej infraštruktúry na celej trase okruhu.
„QR pointy, cyklosmerovníky, obrázkové motivačné cyklotabuľky. Pribudnú aj nabíjacie stanice a cyklosčítače, z ktorých dáta budú slúžiť na vytipovanie nových možností na dobudovávanie a rozširovanie cyklotrás,“ informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová.
Vážska cyklomagistrála
Vážska cyklodopravná trasa je ambicióznym projektom štyroch samosprávnych krajov (Nitriansky, Trnavský, Trenčiansky a Žilinský) so zámerom vybudovať na Slovensku bezpečný cyklochodník mimo zóny automobilovej dopravy v koridore rieky Váh od jeho sútoku s Dunajom v Komárne až skoro po prameň Čierneho Váhu na hranici Žilinského a Prešovského kraja. Táto trasa by mala v línii po jednom z brehov dĺžku niečo vyše 400 kilometrov, ak sa započítajú aj úseky na oboch brehoch Váhu tak cez 500 kilometrov