RAJEC. Pre Vladimíra Komorovského z Rajca bol rok 2019 prelomovým v jeho živote. Práve v spomínanom roku skončil s futbalom, podstúpil operáciu slepého čreva a učarovalo mu cvičenie. Až natoľko, že o päť rokov neskôr získal na Majstrovstvách Európy v Španielsku titul juniorského majstra aj absolútneho víťaza.
„Futbalu som sa venoval od šiestich rokov. Celé sa to začalo na základnej škole, kde som sa prihlásil na futbalový krúžok. V Rajci som si postupne prešiel cez prípravku, mladších a starších žiakov až do dorastu, kde som svoju futbalovú kariéru ukončil. Na tieto časy spomínam len v dobrom. Keď sa za tým spätne obzriem, vybudovalo mi to neskutočnú disciplínu, ktorá je v kulturistike nevyhnutná. Bez nej sa nikam nepohnete,“ začal nám Vladimír Komorovský rozprávať svoj životný príbeh.
S cvičením začal po operácii
V roku 2019, keď končil s futbalom, podstúpil operáciu slepého čreva, ktorá prebehla v poriadku. „Keď som po približne dvoch týždňoch prišiel domov z nemocnice a pozrel sa do zrkadla, uvidel som päťdesiatkilového chlapca, ktorý tak už viac nechce vyzerať. To bol pre mňa hlavný spúšťač začať so sebou niečo robiť,“ pokračoval.
K posilňovaniu sa dostal po spomínanej operácii, keď si začal vyhľadávať rôzne videá.
„Začínal som vo svojej detskej izbe, kde som robieval kliky a medzi zárubňou som mal hrazdu. Spomínam si, ako som sa bál ísť do normálneho fitka. Tak som si dal cieľ, že keď sa dokážem desaťkrát zdvihnúť na hrazde, potom to pôjdem skúsiť. Trvalo mi to približne pol roka, ale už vtedy som na sebe videl neskutočné zmeny,“ povedal 22-ročný rodák z Rajca.
Svoje začiatky v posilňovni opisuje ako veľmi náročné. „Nielen, že som sa veľmi hanbil, ale jednoducho som ani nevedel, čo a ako mám cvičiť. Našťastie kamaráti, ktorí už mali nejaké skúsenosti, ma čosi naučili. Veľmi veľa informácií som čerpal z internetu. Za počítačom som dokázal presedieť hodiny a pozerať rôzne videá o cvičení. Už od začiatku ma tento šport neskutočne bavil a keď časom uvidíte na sebe zmeny, nakopne vás to ešte viac,“ dodal.
V článku sa dočítate:
- kedy absolvoval Vladimír Komorovský prvú súťaž,
- ako často do týždňa trénuje a aké úspechy v začínajúcej kariére dosiahol,
- koľko súťaží v priebehu roka absolvuje a v čom je príprava náročná,
- ako prebieha nominácia pretekárov na kontinentálny šampionát,
- ako si Vladimír Komorovský užíval súťaženie na ME,
- aké pocity prežíval po víťazstve v juniorskej kategórii a čo všetko mu prebehlo hlavou,
- medaily v akých ďalších kategóriách získal,
- ktoré tri veci musí mať kulturista správne nastavené,
- aké najbližšie ciele si dáva.
Súťažiť začal vlani
Vladimír Komorovský si postupom času začal na sebe všímať, že mu to v porovnaní s jeho kamarátmi ide naozaj dobre. „Oni cvičili omnoho dlhšie a ja som ich behom dvoch, troch rokov predbehol. Začal som premýšľať nad tým, že možno mám predpoklady na to, aby som bol v tom dobrý. Vtedy som si uvedomil, že sa musím do toho oprieť naplno a možno raz vyskúšať nejakú súťaž,“ doplnil.
Prvú súťaž absolvoval minulý rok v apríli. Išlo o Majstrovstvá Slovenska juniorov a hneď z toho bolo 1. miesto. „Sám som tomu nemohol uveriť, keďže to bola moja premiéra. Na súťaž som išiel s tým, že si vyskúšam celý proces diéty, pózovania pred ľuďmi a všetko spojené so súťažením. Samozrejme, že som chcel vyhrať, ale primárne to bolo o tom vyskúšať si to,“ vravel.
Súťaženie mu učarovalo. Za rok absolvuje približne dve až tri súťaže. „Samotná príprava je dosť fyzicky aj psychicky náročná. Ste nervózny, trpí aj vaše okolie, čo nie je úplne príjemné a myslím si, že to nie je pre každého. Preto sa snažím, aby tých súťaží počas roka veľa nebolo. Jednak, nech si aj telo oddýchne, naberie nové svaly, ale aj moje okolie nech zo mňa niečo má,“ zasmial sa.

Nabitý program
Vladimír Komorovský je dvojnásobným juniorským majstrom Slovenska v klasickej kulturistike a prvenstvo získal aj v juniorskej kategórii Classic Physique. Na juniorských majstrovstvách Európy sa zúčastnil aj minulý rok, pričom v juniorskej aj mužskej kategórii získal striebro.
Na Majstrovstvách Európy, ktoré sa konali v španielskej Santa Susanne začiatkom mája, sa zúčastnil aj tento rok. Najskôr však musel prejsť reprezentačnými zrazmi a dostať sa do užšieho výberu slovenskej reprezentácie. Najväčšiu rolu zohráva samotná nominačná súťaž (Majstrovstvá Slovenska), po ktorej zasadá nominačná komisia, ktorá rozhodne o konečnej nominácii na kontinentálny šampionát.
Vladimír Komorovský v užšom výbere nechýbal. V Španielsku súťažil v troch kategóriách. „Celé mi to ubehlo veľmi rýchlo. V utorok večer sme prileteli, v stredu bola registrácia a vo štvrtok som už súťažil. Vedel som, že to bude náročný deň, keďže ma čakali všetky tri kategórie. Na prvú som nastupoval približne o 10:00 hodine a v poslednej som končil o 19:30. Na záver som ešte musel podstúpiť aj antidopingovú kontrolu,“ spomína.

Dobyl Európu
Veľký úspech dosiahol rodák z Rajca v kategórii juniori games 21 až 23 rokov - klasická kulturistika, v ktorej spomedzi štrnástich pretekárov získal zlatú medailu a stal sa aj absolútnym víťazom.
„Neskutočný pocit. Celý som sa roztriasol, slzu som mal na krajíčku. V sekunde mi hlavou prebehla celá drina, všetko, čo som tomuto športu obetoval. Prispôsobil som mu celý život. Každý jeden deň nad tým rozmýšľate a ono sa to potom stane skutočnosťou. Sám seba som presvedčil, že na to mám a že aj do budúcna to má zmysel,“ vravel dojato.
Okrem titulu juniorského majstra Európy získal aj dve strieborné medaily – v kategóriách juniori 21 až 23 rokov – klasická kulturistika a muži games - klasická kulturistika. Pre Komorovského tak išlo o najúspešnejšie preteky v jeho doterajšej kariére.
„Keď som vlani na majstrovstvách Európy skončil druhý, bol som mierne sklamaný. Keby mi vtedy niekto pred súťažou povedal, že budem vicemajstrom Európy, bol by som šťastný, ale keď sme tam zostali stáť poslední dvaja a vyhlásili moje meno, tak ma to zamrzelo. Vedel som, že ma čaká celý rok práce na to, aby som prišiel ešte lepší a pobil sa o prvé priečky. A ono sa to podarilo,“ teší mladého športovca, ktorého trénuje Michal Zaukolec.
„Aj touto cestou by som sa mu chcel poďakovať za všetko, čo ma naučil a čo pre mňa robí. Bez neho by som to určite tak ďaleko nedotiahol.“

Kvalifikovať sa na majstrovstvá sveta
Venovať sa kulturistike nie je nič jednoduché. Vladimír Komorovský v súčasnosti päť až šesťkrát do týždňa absolvuje silový tréning, trikrát za týždeň kardio a každý deň trénuje pózing. Len samotná príprava na súťaže trvá desať týždňov.
„Je to veľmi individuálne, pretože niekto potrebuje byť dlhšie v diéte, iný zase kratšie. Ja hovorím, že príprava trvá celý rok, nie je to len o desiatich týždňoch diéty, pretože keď to budete celý rok flákať, diéta vás nezachráni,“ vraví a dopĺňa, že dôležitá je aj strava.
„Bez správne nastaveného jedálnička by ste sa nikam nepohli. Jedlo, tréning a spánok – tieto tri veci potrebujete mať správne nastavené.“
Vladimír Komorovský má vo svojej začínajúcej kariére na konte pekné úspechy v juniorskej, ale aj mužskej kategórii. Rok 2025 bude jeho posledným u juniorov. Aké ciele si dáva do najbližšej budúcnosti?
„Chcel by som sa kvalifikovať na majstrovstvá sveta a na nich sa umiestniť čo najlepšie. Nad ďalšími krokmi som zatiaľ nepremýšľal, postupujem krok po kroku. Uvidíme, kam ma môj kulturistický život ešte zavedie,“ uzavrel spoločný rozhovor nádejný mladý kulturista.
