ŽILINA. Efektívnosť psychologickej pomoci znásobujú jej spojením s modernými technológiami, značne tak prispievajú k riešeniu narastajúceho počtu duševných ťažkostí mladých.
Odborníci z občianskeho združenia IPčko vytvorili laboratórium virtuálnej reality, ktorej účinky a možnosti priblížili aj v žilinskom Dome odborov na medzinárodnej konferencii VyhoreNIE.
Okrem predchádzania vyhoreniu dokáže virtuálna realita napríklad naučiť sociálnym zručnostiam a vyliečiť fóbie. Strach z pavúkov, výšok či lietania môže človek prekonávať nasadením okuliarov a prenesením sa do simulovaného prostredia zameraného na príslušné podnety.

„Technológia má vytvoriť bezpečné prostredie, takpovediac trenažér, pričom na ňom dokážeme opakovane skúšať veci, z ktorých máme strach alebo v ktorých zlyhávame,“ hovorí lektorka z IPčka Zuzana Juráneková.
Ak sa človek bojí lietania, vo virtuálnej realite ho môže pravidelne prekonávať, od momentu balenia kufrov cez príchod na letisko až po nasadnutie do lietadla a samotnú prepravu.
Klient tak podľa slov Juránekovej posilňuje samého seba aj v sprievode psychológa. Po odskúšaní v bezpečnom prostredí už len zostáva overiť posun i v reálnom živote.
Ako potvrdila lektorka z IPčka, výsledky sú pozitívne: „Aj výskumy ukazujú, že pri strese, úzkosti, depresii, chronických bolestiach či mozgových príhodách, ale aj pri rozvíjaní zručností, akými sú rozvoj pamäti alebo posilňovanie pozornosti a sociálnych zručností, dochádza k výraznému posunu a kladným zmenám. Nie všetko je ale prenositeľné, nie každému klientovi táto technológia vyhovuje.“
Nadšencov pribúda
Od roku 2021, keď sa na Slovensku rozhodli fenomén virtuálnej reality využiť v prospech psychického zdravia a odštartovali tým kolobeh pokusov, študovania a komunikácie so zahraničnými profesionálmi, si virtuálna realita v psychológii našla obľubu. Aktuálne stále napreduje, pričom sa združeniu podarilo vytvoriť aj aplikáciu zameranú na prevenciu syndrómu vyhorenia.
„V IPčku sme začali pracovať s virtuálnou realitou s veľkou túžbou priniesť na Slovensko nový spôsob pomoci ľuďom v ťažkostiach, ktorá sa v zahraničí bežne používa,“ podotýka Marianna Heřmánková z IPčka a zároveň vedúca žilinského centra krízovej pomoci Káčko. Tento užitočný nástroj si nechceli nechať len pre seba. Ich konferenciu v Žiline navštívilo viac ako 80 hostí z rôznych krajín.
Spočiatku sa však pri virtuálnej realite stretávali s nedôverou, dokonca aj zo strany miestnych odborníkov.

„Chýbala im skúsenosť a aj preto sme zareagovali ich vzdelávaním v oblasti. A veľmi sa tešíme, že fanúšikovia pribúdajú. Sú medzi nimi i klienti, ktorí pôvodne k psychológovi odmietali ísť, ale vďaka ich technologickému naladeniu sa odhodlali,“ dodáva Juráneková. Možnosť okúsiť technológiu majú pritom klienti aj v nízkoprahových kluboch pre mladých ľudí vrátane žilinského Káčka.
Prichádzajú s krízovými témami
Mimo toho je zo strany mládeže využívané celkovo čoraz viac, len anonymnú bezplatnú možnosť pomáhajúcich rozhovorov využilo v Žiline za posledný rok takmer 530 osôb. Väčšina sa na psychológov obrátila s náročnými až krízovými témami.
„Často ide o myšlienky na ukončenie života, sebapoškodzovanie, o ťažkosti v rodine, tlak na požadovaný výkon v škole. Neraz pritom pramenia z osamelosti,“ podotýka psychologička Dorota Pačková z poradne Káčko Žilina. Odborníci sú v nej otvorení komukoľvek, kto potrebuje riešiť aktuálne krízové duševné a životné ťažkosti. Individuálne a diskrétne.

Na frekvencii však naberá i riešenie otázok radikalizácie v rámci celého Žilinského kraja. IPčko a jeho kancelárie sa tak stávajú kontaktným bodom aj pre školy a spolupráce vedúce k systematickej eliminácii týchto problémov a nastaveniu zdravej atmosféry medzi mladými ľuďmi.