Lukáš Ďurina je nováčikom na starostovskej stoličke v Dolnej Tižine. Prišiel z IT prostredia a je to na jeho aktivitách cítiť. Zavádza inovácie a technologické novinky, ale záleží mu aj na tom, aby sa ľudia stretávali a viedli komunitný život. Tvrdí, že obec má pripravené viaceré projekty na úpravu verejného priestoru. Už čoskoro by zmeny mali byť viditeľné.
Prekvapilo vás niečo počas prvých mesiacov pri práci na vedení obce?
Vedel som, do čoho idem. Bol som už aj poslancom a v Dolnej Tižine som robil rôzne aktivity prakticky od svojich pätnástich rokov. S občanmi sa teda dobre poznáme. Ak ma niečo prekvapilo, tak to len pozitívne. Naši ľudia sa vždy vedia spojiť pre dobrú vec. Možno to hovorím emotívne, kvôli nedávnemu požiaru rodinného domu. Platí však, že keď sa spojíme, dokážeme naozaj veľa. Máme tu aktívne organizácie, veľa dobrovoľníkov, ktorí pracujú pre dobro obce a je to vidieť nielen pri mimoriadnych situáciách. V sobotu sme mali akciu Smetizberák, urobili sme poriadok, osadili sme nové smetné koše, vysadili sme stromy a všetko sme to robili nezištne pre dobro obce a našej komunity.

Čo bolo prvé, do čoho ste sa pustili, keď ste nastúpili do funkcie starostu?
Keďže som roky pracoval v súkromnej sfére, musel som sa pripraviť na to, že v samospráve všetko trvá dlhšie. Aj keby to chcel starosta urobiť rýchlejšie, často sa to nedá. Sú za tým procesy od presviedčania obyvateľov, poslancov, cez obiehanie úradov a potom sa dobrá vec podarí.
Pod aké projekty, ktoré sa podarili, sa už teraz môžete podpísať?
Je toho viac. Niečo je v procese, niečo je hotové. Okrem iného sme optimalizovali niektoré procesy na obecnom úrade a celkovo obec postupne digitalizujeme. Minulé leto sme zaviedli letnú brigádu študentov, ktorá sa nám osvedčila a plánujeme v nej pokračovať. Študenti pomôžu pracovníkom obce pri bežnej údržbe, a tak ostane čas venovať sa aj veciam, ktoré by inak stáli, alebo by trvali dlhšie. V neposlednom rade, verím, že žiaci a študenti majú lepší vzťah k obci a k verejnému majetku, ak si sami zažijú, akú veľkú starostlivosť si verejný priestor vyžaduje. Vedia potom túto skúsenosť šíriť aj medzi rovesníkmi.

Máme rozrobené viaceré projekty a postupne na nich pracujeme. Podarilo sa nám rozšíriť kapacitu materskej školy prostredníctvom prístavby a rekonštrukcie budovy. Kapacitu sme zvýšili na 65 detí a zlepšili sme kvalitu prostredia. Škôlka má novú triedu, spolu tak máme už tri triedy. Po dlhom čase sme mohli prijať všetky deti, v minulosti sme to nevedeli urobiť.
Znamená to, že Dolná Tižina sa rozrastá a že mladí ľudia tu majú záujem sa usadiť? Sťahujú sa do obce aj nové rodiny?
Áno, máme aj prisťahovalcov, ale väčšina občanov je odtiaľto. Veľa mladých tu chce zostať bývať. Aj keď chodia na týždňovky, vracajú sa domov a chcú byť prospešní.
Čo ich láka, aby tu žili?
Keď som bol malý, často som premýšľal o tom, ako je Dolná Tižina ťažšie dostupná a že tu nechodia často autobusy. To, že sme koncová obec, bola nevýhoda. V súčasnosti je to naopak. Tým, že sme koncovou obcou relatívne blízko Žiliny a ten pokoj, ktorý tu máme, je dnes to, čo ľudia hľadajú. Každému vieme ponúknuť komunitný život. Od materskej škôlky, až po dôchodcovský vek. Organizujeme benefičné vianočné trhy, spomínal som Smetizberák, máme aktívne kluby skautov, futbalistov a Jednoty dôchodcov, ale aj dobrovoľných hasičov, turistov, poľovníkov, holubiarov a dokonca aj kynologický klub.
Kapacitu škôlky máte vyriešenú, čo základná škola?
Vypracovali sme projektovú dokumentáciu na nadstavbu pavilónu a na rekonštrukciu námestia medzi piatimi pavilónmi základnej školy. Škola je výnimočná tým, že je zasadená v krásnom prírodnom prostredí. Plánujeme tiež zrekonštruovať vonkajšie vodovodné prípojky a riešime aj havarijný stav prepojovacích chodieb. Toto nie je v silách obce, preto hľadáme zdroje na financovanie inde.
Obce sú dnes odkázané na hľadanie externých zdrojov. O financovanie akých projektov sa uchádzate?
Máme podaný projekt na popularizáciu karpatského dedičstva a valašskej kultúry v spolupráci s poľskými partnermi. Čakáme na výsledok. V minulosti sme robili pekné podujatie Redikanie pod Borovou, ktoré sa príchodom pandémie prerušilo. Chceli by sme ho obnoviť. Je to spomienka na časy, keď sa vyháňali ovce na pašu ďaleko mimo obce. Vtedy sme postavili kolibu a chceli by sme ju dať do tradičnejšieho šatu vďaka príspevkom z eurofondov. Blízko je altánok, ktorý kedysi postavili naši chlapi a ten chceme takisto vynoviť, aby sa tam mohli konať akcie ktoré chceme obnoviť.
Požiadali sme tiež o nenávratný finančný príspevok na revitalizáciu verejného priestoru pred domom smútku. Toto je investícia, ktorá nás v tomto roku reálne čaká. Na jeseň by sme chceli mať dielo hotové. Našim zámerom je vylepšiť tento priestor aj s ohľadom na ekológiu a trvalú udržateľnosť. Mali by sme tak vyriešené okolie materskej školy, kostola a domu smútku a v nasledujúcich rokoch by sme to chceli potiahnuť bližšie k spoločnej budove obecného úradu a Jednoty, aby nám vznikol ucelený verejný priestor. Čo sa týka tejto budovy, sme v procese stavebného povolenia na prístavbu a zväčšenie celého objektu. V pláne je rozšírenie obchodnej prevádzky i obecného úradu. Ešte v tomto roku postavíme nové stojisko kontajnerov na obrátisku autobusov. Nevyzerá to tam kultúrne. Riešením bude osadenie nových polopodzemných kontajnerov s oveľa väčšou kapacitou, ako máme na inom mieste v obci. Celý tento priestor skultúrnime a ak nám prejde iný projekt, bude tam aj nabíjačka na elektrobicykle a prístrešok pre bicykle. Obec v tomto roku plánuje zavedenie váženého systému zberu odpadu v domácnostiach. Urobíme pasportizáciu nádob v obci, označíme ich čipmi, pol roka budeme analyzovať dáta a na základe dát sa rozhodneme, akým spôsobom budeme realizovať vývoz komunálneho odpadu počas budúceho roka.

Čo projekty, ktoré presahujú jedno funkčné obdobie starostu? Čo potrebuje obec z dlhodobého hľadiska?
Keďže nám rastie počet obyvateľov a rodí sa viac detí, potrebujeme rozšíriť kapacitu základnej školy. Škola je spádová aj pre obec Stráža. Toto je dlhodobá priorita, pretože náklady dosiahnu viac ako milión eur a to nie je v našich silách pokryť. Dôležitou záležitosťou sú siete. Obec sa nedá nafukovať donekonečna. V niektorých lokalitách už narážame na nedostatok kapacity, či už elektrickej alebo vodovodnej siete. Toto je dlhodobá záležitosť, ktorú treba vyriešiť, ak sa chce obec rozvíjať, alebo skvalitňovať život už existujúcim občanom.
Prišli ste z IT prostredia. Čo nejaké inovácie?
Beriem vážne témy prvej pomoci a zabezpečili sme defibrilátor ešte skôr, ako to prikázal obciam štát. My už ho máme a je prístupný 24 hodín denne. Má za sebou už aj prvé použitie. Podarilo sa nám do obce priniesť optický internet. Obec to nič nestálo, internet je plne funkčný a občania sa naň už pripájajú. Milou aktivitou bol bezplatný počítačový kurz pre občanov nad päťdesiat rokov. Kompletne sme vymenili počítačovú techniku na úrade a zaviedli sme smart technológie na optimalizovanie spotreby energie. Spustili sme tiež novú obecnú mobilnú aplikáciu, funguje dosť dobre. Dá sa cez ňu poslať aj podnet pre starostu a občania to využívajú. Aj vďaka podnetu pripravíme nové pieskovisko na detskom ihrisku pri škole. Mamičky mi napísali, že im chýba pieskovisko. Bude hotové v lete.
Čo kultúra a spoločenské podujatia? Pripravujete akcie, ktoré majú aj nadobecný charakter?
Onedlho, 18. mája, organizujeme Deň rodiny. Je to akcia, ktorú sme si minulý rok vyskúšali v menšom meradle. V tomto roku bude väčšia. Bude na ihrisku a organizuje ju základná škola, obec a farnosť. Bude mať komunitný charakter, súčasťou sú súťaže rodičov s deťmi, o jednej bude koncert Simy Magušinovej. Medzi kultúrne podujatia zaraďujem aj Redikanie pod Borovú, ktoré by sme radi obnovili. Mali sme peknú akciu nazvanú Pečené a varené dobroty od dôchodcov z jednoty, v podstate food festival našich starých rodičov. Bola to pekná a vydarená akcia, zjedlo sa všetko. Tých akcií v našej obci je mnoho a boli by sme tu dlho ak by som mal menovať všetky. Ďakujem však každému, kto venuje svoje sily a svoj voľný čas do tvorby a realizácie týchto aktivít. V rámci kultúry je pre mňa dôležitá knižnica, nie všetky obce ju majú. Do knižnice chceme investovať, zakúpili sme nové knihy. Momentálne spúšťame proces digitalizácie knižnice, aby to nefungovalo po starom, aby si občan mohol vyhľadať, či máme knihu a nemusel pre ňu ísť do mesta. Knižnica je bezplatná.

Podporuje obec aj športové kluby?
Sme veľkým sponzorom futbalového klubu. Hráme síce najnižšiu triedu, ale chlapi sa vždy zozbierajú a tvoria skvelú partiu. Dokonca sa nám po rokoch podarilo obnoviť dorast. Tí teraz makajú a snažia sa postúpiť vyššie. Máme aj mladších a starších žiakov, takže všetky kategórie sú pokryté.