ŽILINA. Osem ulíc sa zbieha pri kríži v žilinskej časti Závodie. Autá sa na jednom mieste chaoticky stretávajú s chodcami. Miesto je o to exponovanejšie, že v okolí je kultúrny dom, predajňa potravín i park s detským ihriskom.
Žilinská samospráva predstavila víziu, ako by mal centrálny priestor v Závodí vyzerať.
Vzniknúť by malo zelené námestie. V súčasnosti sa tu nachádza rozsiahla asfaltová plocha a v jej strede stojí kamenný kríž z roku 1906, ktorý dali postaviť občania Závodia v Amerike.

Dnes už je na svete architektonická štúdia z dielne Útvar hlavného architekta mesta Žilina v spolupráci so študentmi architektúry.
„Tento verejný priestor má obrovský potenciál stať sa príjemným miestom so zeleňou na stretávanie občanov s kvalitou vyhovujúcim súčasným štandardom a s ohľadom na adaptáciu na zmenu klímy. Útvar hlavého architekta vytvoril niekoľko variantov riešení, ktoré vnášajú do priestoru zeleň a navrhujú, ako by mohlo námestie v budúcnosti vyzerať,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.
V súčasnosti je toto miesto popretkávané sieťou komunikácií, pričom automobilová ani pešia doprava nie je jasne vymedzená. Dôležitými podkladmi pre návrh konceptu spomínaného priestoru boli preto najmä dopravné rozbory pozostávajúce z dopravného prieskumu a analýzy ďalších dát, ktoré pomohli objasniť správanie jednotlivých používateľov v tomto území.
„Hlavným cieľom návrhu koncepcie je prepojenie dôležitých peších ťahov v smere parčík - prevádzka Coop Jednota, ktorý je na základe analýz najviac frekventovaný chodcami,“ povedal hlavný architekt Rudolf Chodelka.
Architekti vo svojich návrhoch vytvorili zvýšený priechod pre chodcov a uprostred námestia vznikne nový centrálny priestor. Riešenie umožní chodcom bezpečný a príjemný prechod cez aktuálne komplikovanú križovatku.
„Okolie kríža bude tvorené menšou spevnenou plochou s posedením, obklopené kvetinovými záhonmi a vegetáciou. Celé námestie dostane zelený nádych, upokojí sa doprava a zvýši sa bezpečnosť chodcov a cyklistov. Parkovanie pred prevádzkou potravín zostáva zachované,“ doplnil Rudolf Chodelka.