ŽILINA. Vysoký stupeň rezistencie aj nesprávna taktika boja. Ploštice sú každým rokom väčším problémom, aj v čistej domácnosti si nájdu útočisko po tom, čo si ich domáci bežne prinesú na oblečení či taške.
„V rámci nášho cechu sme hovorili aj s expertmi z Čiech, s Ondřejom Balvínom aj Teréziou Arnoldovou, ktorí sú odborníci na výskum ploštice posteľnej a komunikujú ohľadom nej v podstate s celým svetom. Momentálne sme niekde na 70 až 80 percentách pred vypuknutím koronavírusu, čo sa týka výskytu ploštice posteľnej,“ hovorí predseda Cechu profesionálov DDD Marek Holeš.

Pre opatrenia pandémie vrátane obmedzenia cestovania sa rozširovanie daných parazitov spomalilo. Postupné pribúdanie práce s plošticami ale potvrdili aj žilinskí deratizéri.
Chémia ich zalarmuje
K zvýšenému výskytu navyše ľudia prispievajú nesprávnym používaním komerčne dostupných chemických prostriedkov, namiesto likvidácie parazitov si nimi skôr sami uškodia.
Ploštice na ne totiž zareagujú ako na varovný signál, nastriekanie prípravku u nich aktivuje takzvaný poplašný feromón, opustia priestor a hľadajú si nový. Z postele sa presunú napríklad do skríň alebo rovno k susedom. Ich vypátranie môže byť ich potom náročnejšie a narastá problém si ich celkovou likvidáciou, vyžadujú si viac zásahov a prirodzene sa dvíhajú aj finančné náklady.
Ďalej sa dočítate aj:
- Prečo na ploštice dostupná chémia neúčinkuje,
- kde tieto parazity hľadať,
- aký jednoduchý prostriedok stačí laikovi,
- čo robiť po príchode z dovolenky,
- kedy a prečo treba volať profesionálov.
Nevhodným postupom sa zároveň ploštice stávajú odolnejšími. „Na trhu je bežne dostať voľne dostupné prípravky na likvidáciu hmyzu, ktoré majú ale slabšiu účinnosť, aby si používateľ pri manipulácii napríklad nepoškodil zdravie. Tým sa často stáva, že si narobí ešte viac zla ako osohu, pretože pri slabej koncentrácii si ploštice vytvoria odolnosť na chemické prípravky,“ dodáva žilinský deratizér Jozef Ondrišík.

Potrápia aj odborníkov
Vyšší stupeň rezistencie týchto parazitov však dáva zabrať už aj profesionálom.
Aplikované účinné látky už zaberajú pomenej. Kým podľa slov Holeša stačili na ich elimináciu pred desiatimi rokmi dva postreky, dnes zasahujú aj päťkrát.
„Mechanizmus aj účinky látok sú síce rovnaké, ale ploštice chémii oveľa viac odolávajú. A ich počet bude len rásť,“ potvrdzuje predseda cechu.
Ako podotkol Ondrišík, v dnešnej dobe sú na trhu prípravky pre profesionálov na báze pyretroidov šetrných k životnému prostrediu, voči ktorým hmyz tiež začína byť odolný. Oproti laikom pritom odborníci používajú desaťnásobne väčšiu koncentráciu látok.