ŽILINA. Napriek finančnej náročnosti ľudia od veľkých svadieb neupúšťajú, obzvlášť na severe Slovenska, pre ktorý je vysoký počet hostí stále príznačný.
Mnoho párov zo Žilinského a Bytčianskeho okresu siaha dokonca pre pomoc s organizáciou po svadobných dizajnérkach a koordinátorkach. S plánovaním veľkého dňa im v okolí Žiliny pomáhajú aj tri sesternice, známe ako výnimočné družičky.
Aktuálne sa rozbieha hlavná sezóna, niektoré víkendy musia zvládať aj tri svadby naraz. Hoci začínali ako družičky svojich blízkych, dnes pomáhajú s organizovaním desiatok svadieb.
„Rozumiem, ak na svadbe budúci manželia nechcú mať v tejto úlohe cudzieho človeka. Vždy je však potrebný niekto zodpovedný za chod svadby,“ hovorí svadobná dizajnérka i koordinátorka FREDERIKA KAVECKÁ s tým, že dnešná nevesta už nemá čas ani na únos a už vôbec by sa nemala starať o hasenie problémov.
Máte aktuálne už so svadbami plné ruky práce alebo sa vám hlavná sezóna ešte len pomaly rozbieha?
V podstate máme plné ruky práce celoročne, zimné mesiace sú pritom prevažne o organizačnej príprave a do akcie ideme od apríla. Už teraz sme teda naplno začali a skončíme až v novembri.

Ako dlho takto fungujete?
Podnikanie sme odštartovali ešte pred pandémiou, rozbehli sme sa ale až po skončení opatrení.
Siahajú ľudia po vašich službách čoraz častejšie? Pribúda aj svadieb ako takých alebo naopak?
Klientov máme každým rokom viac, môžem ale tiež skonštatovať, že práve po pandémii chcelo značný počet párov zameškané dva roky dobehnúť a svadieb bolo podstatne viac ako obvykle. My osobne však ani dnes necítime znížený záujem, z práce nám neubúda.
Naprieč svadobným trhom sme sa ale rozprávali s viacerými dodávateľmi a tí sa o možných výpadkoch neraz zmienili. Problém pritom nie je v menšom množstve svadieb, ide skôr o narastajúci počet dodávateľov na trhu. Konkurencia je v danom smere skutočne veľká.
Ďalej sa dočítate aj:
- Aké veľké zvyknú byť svadby na severe Slovenska,
- koľko svadieb stíhajú riešiť koordinátorky zo Žiliny,
- pri akých termínoch bojujú o dodávateľov,
- prečo sú inšpirácie zo sociálnych sietí na škodu,
- s akými nereálnymi predstavami klientov sa stretli,
- ako špeciálne družičky postupujú pri svojej práci,
- na čom na svadbách neodporúčajú zbytočne šetriť,
- aké chyby sa najčastejšie opakujú.
Nezmenilo pandemické obdobie zmýšľanie ľudí v tom, že by pripisovali hostine menšiu vážnosť? Nepreferujú menšie svadby?
Na severe Slovenska nepociťujeme úbytok hostí, miestni stále uprednostňujú tradične veľkú svadbu. Máme však i klientov zo západného Slovenska, kde majú všeobecne nižší počet hostí, čo nám rovnako pravidelne potvrdzujú aj kolegovia z brandže.
Hoci sú z hľadiska množstva štandardy v našich okresoch väčšie, na východ krajiny sa rozhodne nechytáme, svadobčanov zvykne byť podstatne viac. Je pekne vidieť, ako sa normy posúvajú naprieč celým Slovenskom.
Aké priemerné číslo sa dotýka okolia Žiliny?
Keď sa pozriem na tohtoročnú svadobnú sezónu, v priemere ide o sto a viac hostí, kým na západe sa pre porovnanie ich počet hýbe zvyčajne okolo 70.
Keďže sa pri väčších svadbách, prirodzene, môžu dvíhať aj náklady, dá sa povedať, že vaše služby si môžu v okolí dovoliť len ľudia so skutočne slušným rozpočtom? Akí klienti vás zväčša oslovujú?
Svadba je celkovo nákladnou záležitosťou, je preto dôležité si hneď na začiatku stanoviť istú cenovú reláciu a podľa nej sa následne orientovať. Mali sme napríklad aj záujemcov, s ktorými sme sa pre financie a ich predstavy dohodnúť nevedeli, no ponúkli sme im alternatívy v podobe odporúčaní a iných relevantných kontaktov.
U neviest však stále panuje názor, že zvládnu celé plánovanie a organizáciu samy, nehodlajú za prípravu platiť nikomu nič navyše. To samozrejme chápeme, keďže nejde o zanedbateľné sumy, na druhej strane sú ale ľudia, ktorí považujú za drahocennejší svoj čas. Práve tí sa rozhodnú zveriť riešenie svadby do rúk profesionálov aj na úkor výdavkov.

Ako by ste zhodnotili dopyt po podobných službách práve v žilinskom regióne? Všímate si, že by naprieč regiónmi Slovenska boli z hľadiska záujmu nejaké rozdiely?
Podľa môjho názoru je v našom okolí dopyt z hľadiska celkového plánovania svadieb takpovediac mierny, ľudia si skôr navykli na prístupnejšie riešenie, na koordináciu svojho veľkého dňa. Konkrétne plánovanie berú prevažne ešte stále do svojich rúk, pričom na západe sú voči nemu určite o niečo otvorenejší.
Koľko svadieb máte na starosti v priebehu roka?
Desiatky, pričom každý rok evidujeme aj dva alebo tri termíny, o ktoré je obrovský záujem a žiada si ich niekoľko neviest naraz. Medzi sebou v tíme sa však držíme istého nepísaného pravidla, pokiaľ nejdeme na úkor našich síl a výkonu, berieme ich súčasne aj viacero.
I aktuálnu sezónu máme v zozname tri svadby v priebehu jedného víkendu. Snažíme sa skrátka reagovať na dopyt rovnako ako aj na požiadavky neviest, prípadne ženíchov, ktorí sa ale často tvária, že sa ich celý proces netýka (smiech).
Najlepšie sú predstavy, pri ktorých sa môžeme realizovať aj s dávkou našej kreativity. Niektoré nevesty sa nechajú konceptom prekvapiť a takéto výzvy máme rady. Na druhej strane sa stretávame aj s klientkami, ktorých predstavy sú jasne dané.

Zvyknú byť aj reálne? Neudávajú ich dnes až prehnane sociálne siete?
Pinterest je veľmi silný nástroj, čo môže byť pozitívne, ale aj niekedy na škodu, ak sa nevesta príliš na obrázky upne a nechce od nich upustiť. Márne jej vysvetľujeme, že v ich prípade pracujeme s inými podmienkami a okolnosťami.