ŽILINA, TEPLIČKA NAD VÁHOM. Napriek schopnostiam miestnych ovocinárov či záhradkárov sa dopady nevyspytateľného počasia a prízemného mrazu opäť podpisujú na úrode.
Kým predošlú sezónu hovorili o najhoršom stave za posledných tridsať rokov, aktuálne obdobie môže dopadnúť ešte horšie, čo potvrdzujú aj žilinskí záhradkári.
Jozef Čerňanský na svojich pozemkoch v Tepličke nad Váhom pôvodne dopestoval minimálne tonu ovocia. Kým kedysi polovicu z vlastnej úrody predával, po poslednej sezóne bol nútený ovocie dokonca sám nakupovať.
„A to bol k nám minulý rok ešte prívetivý. Teraz to môže byť tragickejšie. Nie je normálne, aby u nás marhule kvitli v polovici marca. Situácia sa vymyká štandardom, čo potvrdzujú aj moji známi z južného Slovenska,“ podotýka ovocinár, ktorý by sa znalosťami aj praxou mohol radiť k majstrom.

Pôvodne programátor, ale tiež samouk v oblasti záhradkárčenia, sa vo svojich 54 rokoch rozhodol absolvovať Univerzitu tretieho veku a Ústrednú záhradkársku akadémiu v Bratislave.
Skúsenosti naberal intenzívne v zahraničí a o najmodernejších metódach pestovania aj roky doma prednášal. S nadšencami sa delil o rady ohľadom úrody a jej ochrany. Pred dopadmi súčasného počasia však veľa nezmôže ani on, najmä ak sú nízke teploty nepredvídateľné.
Spoliehajú sa na predpoveď
„Máme svoje protimrazové opatrenia, pod stromami kúrim alebo ich napríklad striekam vodou. Musíme však vedieť o teplotách dva či tri dni dopredu. Dostupné predpovede počasia naposledy neuvádzali teploty zodpovedajúce skutočným. V nedeľu či utorok nás dosť zasiahli. Teploty okolo mínus dvoch stupňov zmenili všetko na tabak. Môj sad je na zaplakanie,“ spomína Čerňanský.

Na ovocný sad už pred rokmi zmenil ústrednú časť svojho sedemárového pozemku, vysadil na ňom tri rady ovocných stromov a pás stolového viniča. Z hrozna podľa jeho slov tentoraz nebude nič a opäť zamrzli aj orechy. Kedysi išlo podľa slov ovocinára o výnimočný stav, dnes je čoraz pravidelnejší.
Rozlúčil sa s väčšinou úrody
„Aj jablone u nás mali vždy úrodu. Zatiaľ sa ukazuje, že v každom súkvetí ešte po dve či tri jabĺčka zostali, uvidíme, čo z nich bude. Keď totiž prídu mrazy v čase malých plodov, ide o väčšiu smolu, ako keď udrú až v polovici mája, čo bolo predtým bežné,“ dodáva zanietený záhradkár. Minulý rok prišiel o 80 percent jabĺk, pričom úrode po novom neprial ani výskyt škodlivého hmyzu, kvetovky jabloňovej.