ŽILINA. V jednom momente sa na Hlinkovom námestí v príjemnej atmosfére stretlo i desaťtisíc ľudí. Tradičné Staromestské slávnosti naberajú na popularite, enormný záujem o miesta prejavujú stánkari a pretlak o vystúpenia na novozavedenom otvorenom pódiu je evidentný aj zo strany miestnych kapiel.
Noviniek 28. ročníka slávností bude však počas troch dní od 23. mája viacero, vrátane zákulisia príprav podujatia ich priblížila zamestnankyňa žilinského mestského úradu LUCIA ŠIMO, ktorá sa programu slávností venuje aktívne už od začiatku roka.
Čím sa riadite pri tvorbe kultúrnej časti programu?
Je dôležité, aby bol zabezpečený program pre všetky vekové kategórie a prítomné rôznorodé hudobné žánre. Rovnako by mala byť návštevníkom poskytnutá čo najväčšia škála rozličných typov stánkov tak, aby si každý človek našiel to svoje.
Snažíme sa pritom aj o istú originálnosť, každý ročník by mal priniesť niečo nové a návštevníkov výberom prekvapiť. Tentoraz sme sa aj v rámci vyberania kapiel snažili dať priestor hudobnej zložke od folklóru cez elektroniku, rock a džez až po ekumenické modlitby.
Celkovo by mala byť rôznorodosť programu spravidla dodržaná aj pri iných bezplatných podujatiach určených pre širokú verejnosť, keďže slávnosti organizuje samospráva, každý občan je pre nás podstatný.
Ďalej sa dočítate aj:
- Kedy počítajú s najvyššou návštevnosťou,
- kto posilní program počas popoludnia,
- ako radnicu prekvapili žilinskí hudobníci,
- o čom a kde bude Afterparty,
- akí známi interpreti na slávnostiach vystúpia,
- v akej fáze je príprava podujatia,
- do ktorej oblasti sa predaj rozšíri,
- či zostáva zachovaná pôvodná myšlienka slávností,
- koľko zamestnancov sa podieľa na príprave.
Snažíte sa podľa obsahu programu a cieľových skupín tvoriť aj časový harmonogram?
Disponujeme prieskumom, skúsenosťami a dokonca aj odozvami z iných miest a podobných podujatí, ktorými sa riadime a zostavujeme na ich základe aj harmonogram.
Ako i po minulé roky, opäť odštartujeme Staromestské slávnosti na Mariánskom námestí, kde sa už tradične prezentujú vystupujúci od obedných hodín, predvedú sa mladé talenty a žiaci z umeleckých škôl. Vystúpenia detí následne vystrieda program folklórneho zamerania, aby sa patrične zabavili aj návštevníci vyššieho veku. Vo večerných hodinách zas dostane skvelý priestor na zábavu mládež a stredná veková kategória.

Ktorý deň zvykne byť z hľadiska účasti najväčším ťahúňom slávností?
Vysoká návštevnosť je klasicky vo večerných hodinách po pracovnej dobe a obzvlášť v piatok, keď sa navyše obyvatelia radi námestím poprechádzajú, porozprávajú, nakúpia. V jednom momente sa tak napríklad pri skvelej hudbe na Hlinkovom námestí stretlo až desaťtisíc ľudí, pričom práve piatkový program sa snažíme záujmu ľudí prispôsobiť a obsahovo posilniť.
Tento rok sme ale hrdí aj na vystavanie bohatého detského programu, na ktorom sa bude podieľať až 870 detí zo žilinských aj okolitých inštitúcií. Jednak sme nadšení z aktivít a šikovnosti žiakov v Žiline, na druhej strane sa vďaka nim, ich rodinám a blízkym posilní návštevnosť slávností aj v prvej polovici popoludnia na Mariánskom námestí.
Po novom ste dali aj viac priestoru menej známym kapelám. Prečo ste sa rozhodli pre otvorené pódium?
Podobné výzvy fungujú aj v zahraničí, napríklad aj v niektorých českých mestách, a my sme si tento koncept vyskúšali už cez vianočné trhy. Na putovné pódium sa nám prihlásili interpreti a možnosť vystúpiť sme dali všetkým. Na Staromestských slávnostiach, teda na väčšom a v regióne viac známom podujatí, sme sa už rozhodli výber pri obrovskom záujme kapiel korigovať.
Kapela či interpreti získajú vďaka danej výzve pódium s technikou, ozvučením a propagáciou s tým, že zahrajú bez nároku na honorár. V malej miere sme teda na hudobnom programe z finančnej stránky ušetrili, no veľa získajú aj samotné kapely.
Mesto si pritom dokonca zmapovalo stav ohľadom hudobníkov v oblasti Žiliny aj regiónu, získali sme prehľad o miestnych hudobníkoch a ich tvorbe, čo sa hodí aj do budúcna. S tými, ktorým sa nepodarilo dostať na slávnosti, budeme spolupracovať pri iných príležitostiach, napríklad počas Žilinského kultúrneho leta.
Musím povedať, že záujem prevýšil naše očakávania, pretože sa prihlásilo vyše 50 kapiel. Zostali sme až prekvapení, išlo o skutočne kvalitné kapely, ktoré pre správnu selekciu hodnotila odborná porota zložená z hudobných dramaturgov žilinských kultúrnych inštitúcií. Bolo náročné vybrať len vymedzených štyroch interpretov na hlavné pódiá.