DLHÉ POLE. Spočiatku na gazdovstvách opravovali hrnce, neskôr vyrábali úžitkové predmety a napokon prerazili na svetovom trhu. Hoci sú drotári neraz stereotypne vnímaní ako obyvatelia žijúci v biede, mnohí z nich sa ďaleko za hranicami Slovenska stali úspešnými podnikateľmi.
Informácie o ich pôsobení približuje Katarína Hallonová z oddelenia drotárstva Považského múzea v Žiline.
Napríklad remeselníci z Dlhého Poľa prispeli k vylepšeniu vynálezu nákupného vozíka. Miestni rodáci, bratia Brodekovci, si svoje technické riešenia dali v polovici 20. storočia v USA aj patentovať.
„Do Ameriky išli za prácou pomerne neskoro, až v 20. – 30. rokoch 20. storočia. Pôsobili v New Yorku a v Englewoode, kde viedli drotárske podniky. Okrem vozíkov produkovali potreby pre domácnosť a kostry tienidiel na lampy.

Nevymysleli klasický vozík , aký poznáme zo supermarketov, ale inovovali menší štvorhranný kôš na kolieskach a prispeli k jeho popularizácii a všeobecnému rozšíreniu,“ hovorí Hallonová. Drotár, vtedy už Američan John Brodeck, tak ľuďom pomohol zjednodušiť presun ťažkých nákupov z obchodov k svojim vozidlám a spríjemnil im nakupovanie. Zároveň rodák z Dlhého Poľa uspel aj ako podnikateľ.
Dnes ich vylepšený produkt používa celý svet, len drôt na konštrukcii nahradila textilná taška.
„Škoda, že doteraz na Slovensku neexistuje ani jeden ich pôvodný nákupný vozík. Rodina Brodekovcov žije v Amerike ďalej, no viaceré skutočnosti z ich života a biznisu sú stále neznáme. Ich prázdny dom stojí kúsok od našej chalupy, zaslúžil by si väčšiu úctu. Ide navyše o svetových drotárov, ktorí bývali blízko seba,“ hovorí Juraj Šerík, pravnuk presláveného drotára Jozefa Holánika-Bakeľa.
V obci sa Šerík podieľa na uchovaní drotárskeho remesla aj jeho histórie, dopomohol k záchrane domu svojho prastarého otca, pričom ho zrekonštruoval a zmenil na múzeum.
Poukázal aj na otázku prípadnej obnovy chalúpky Brodekovcov. Starosta obce Dlhé Pole Tibor Gajdošík však potvrdil, že v danom prípade sa žiadna obnova neplánuje. V okolí na bratov zostávajú už len nepatrné spomienky.
Miestni remeselníci nemali obdobu
Mimo Slovenska sa Brodekovcom darilo podobne ako mnohým ďalším tunajším remeselníkom. Z chudobných drotárov sa neraz stali milionári.
Ako podotýka aj Hallonová, verejnosť túto živnosť vždy vnímala hlavne cez svojráznu, tragickú postavu vandrujúceho drotára predstavujúcu stelesnenie biedy a sociálnej zaostalosti.
V histórii drotárstva je však mnoho skutočností, aj keď menej známych, pre ktoré, podľa jej slov, patrí drotárstvu výnimočné miesto nielen v domácej histórii, ale aj v medzinárodnom kontexte. „Právom sa dnes považuje za jedinečné národné kultúrne dedičstvo,“ dodáva.