Minister Ráž hovorí o zabezpečení cesty pod Strečnom. Autor: TASR
STREČNO. Situácia na ceste pod Strečnom znervózňuje už aj vedenie ministerstva dopravy.
Obava z toho, že prípadné problémy s nestabilným bralom by úplne prerušili dopravu na mimoriadne frekventovanej ceste, prinútila vedenie rezortu tlačiť na dodávateľa stavebných prác na diaľničnom úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové, aby zabral a desaťročia očakávané cestné spojenie odovzdal skôr.
Spoločnosť Skanska SK sa po prevzatí stavby od spoločnosti Salini Impregilo v zmluve zaviazala, že Višňové dokončí v roku 2023.
Krátko na to začal zhotoviteľ poukazovať, že po svojich predchodcoch našiel zásadné chyby v technológii výstavby tunela Višňové, ktoré si vyžadujú ďalšie práce. Začal sa tak skloňovať koniec roka 2024, no dnes už nie je istý ani rok 2025.

Tektonický zlom
S termínom môže zamiešať ďalší problém, na ktorý upozornil minister dopravy Jozef Ráž po nedávnom kontrolnom dni. Tunel má prasklinu. „Tektonický zlom bude treba vyriešiť. Avšak dúfame, že toto nám nespôsobí problémy, ktoré by lehotu akýmkoľvek spôsobom predlžovali. Naopak, pracujeme na jej skrátení.“
Odborníci skúmajú praskliny na jednej z tunelových rúr. Dnes ešte nie je jasné, aké stavebné zásahy si situácia vyžiada. Po piatkovom zasadnutí krízového štábu minister dopravy prekvapil tvrdením, že v hre je dokonca otvorenie len jednej tunelovej rúry.
„Ak by to bolo zle, budeme tlačiť na to, aby sa aspoň jedna rúra sprejazdnila. Ak by sa pod Strečnom išlo iba jedným smerom, aj tak nám to umožní vytvoriť ochranné pásmo proti padaniu skál a aby sa dali robiť sanačné práce pod Strečnom,“ naznačil plány Jozef Ráž.
Ušetria niekoľko mesiacov?
Mimoriadna situácia pod Strečnom po februárovom uvoľnení skál na cestu prinútila vedenie rezortu dopravy sadnúť si za stôl so zhotoviteľom stavby a prehodnotiť termíny.
„Skrátenie lehoty na Višňovom je dôležité, lebo pod Strečnom môže kedykoľvek dôjsť k situácii, ktorá úplne uzavrie komunikáciu na určitý čas a to si nemôže Slovensko dovoliť. Máme prepočty, koľko by to stálo a sú to veľmi vysoké sumy. Jedinou cestou je otvoriť Višňové čím skôr,“ povedal minister Ráž.
Po troch stretnutiach so zhotoviteľom stavby i dodávateľom technológie pripúšťajú zrýchlenie o niekoľko mesiacov.
„Očakávame, že dôjde k dohode. Bude to niečo stáť, ale tie sumy, ktoré sú na stole, sú akceptovateľné, nebudeme o nich ešte hovoriť, rokovania ešte prebiehajú,“ poznamenal Ráž.
Projekt je hotový
Na zrážky bohaté počasie na prelome januára a februára spôsobilo na strečnianskom brale uvoľňovanie skál. Na masív nad cestou opäť vyliezli geológovia.
Zisťovali, do akej miery je bralo nestabilné a či ohrozuje premávku na hlavnom ťahu. Dnes už je hotový geologicko-inžiniersky projekt. Nad komunikáciou by mali inštalovať oceľové sieťové systémy.
Na základe týchto projektových podkladov môžu cestári vyhlásiť verejné obstarávanie na dodávateľa sanačných prác.
Prednostka žilinského okresného úradu Emília Pavlusíková upokojuje, že v najbližších dňoch žiadne obmedzenia pre vodičov nehrozia.

Vápencový masív pri hrade je podľa odborníkov silne tektonicky narušený s viacerými zlomami a horniny sú zvetrané.
Motoristi ešte majú v pamäti poslednú sanáciu hradného brala v októbri 2017. Vodiči si vtedy užili pravidelné víkendové uzávierky cesty i dva týždne trvajúce práce.
Pracovníci ukotvili nestabilné bloky, aplikovali striekaný betón, vybudovali dva železobetónové piliere na podchytenie previsu a upevnili siete a deväť lanových kotiev.