KONSKÁ. Usilujú sa o lepší osud nevyužívanej železničnej stanice Konská pri Rajci. Iniciátori jej záchrany by privítali vyhlásenie budovy za národnú kultúrnu pamiatku, pričom na jej zaradenie do pamiatkového fondu už pripravili aj návrh.
Ako potvrdil i riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Žilina Miloš Dudáš, objekt má potenciál, kvôli ktorému by si podobné postavenie zaslúžil.
Pôvodné dvere, ozdobné prvky na fasáde či celková dispozícia budovy by tak zostali zachované aj pri prípadnej rekonštrukcii.
„Na Slovensku i v zahraničí je známych niekoľko prípadov, keď sa pamiatkovo nechránené budovy zbúrali, ustúpili modernizácii a potom sa kompetentní i verejnosť chytali za hlavu, aké škody vznikli,“ hovorí žilinská poslankyňa a iniciátorka obnovy stanice Iveta Martinková o význame pamiatkového fondu.
Po rokoch odomkli jej dvere
V návrhu na vyhlásenie budovy za pamiatku zhrnuli jej hodnoty aj vďaka návšteve budovy. Do interiéru sa nedávno podarilo dostať Martinkovej aj s historikom dopravy Petrom Šimkom, o zlepšenie pomerov na lokálnej železnici Žilina – Rajec sa usilujú i spolu s Petrom Čerňanom.
„Spočiatku som mala rozporuplné pocity, ale v konečnom dôsledku sa to vykryštalizovalo v pozitívny postoj. V celkom výbornom stave je pivnica, byt a podkrovie. Služobné miestnosti treba vyčistiť,“ spomína na prehliadku miesta s tým, že táto staničná budova je na trati spomedzi pôvodných zachovaná jediná.

Podotýka, že vedúcim stavby týchto železničných budov sa stal významný žilinský staviteľ a architekt talianskeho pôvodu Mikuláš Rauter. Bol tiež staviteľom Rosenfeldovho paláca v Žiline.
„Výpravná budova na zastávke s nákladiskom Konská, pôvodne železničná stanica, neskôr výhybňa, je typizovaná stavba, vybudovaná v železničnom štýle pre miestne železnice IV. veľkostnej triedy,“ uvádza historik dopravy Peter Šimko.
Postavili ju v roku 1899 na účely prevádzky jednej z troch železničných staníc na trati Žilina – Rajec.

Chátrajúcemu objektu chce skupinka nadšencov vrátiť jeho dôstojnosť, a to aj v spolupráci so správcom objektu Železnicami Slovenskej republiky, ale tiež Krajským pamiatkovým úradom v Žiline.
„Spolupracujeme aj s OO CR Rajecká dolina v zmysle využitia budovy a celkovo celej trate aj na rozvoj cestovného ruchu. Budova stanice má všetky atribúty na to, aby bola v plnom rozsahu využitá. To, že dnes stojí opustená a poškodená, treba napraviť,“ podotýka iniciátorka záchrany.
Prioritou má byť podľa nej zachovanie možnosti využívať budovu na železničnú prevádzku.
Peter Šimko o zatvorení stanice Konská pri Rajci:
- Koncom 90. rokov 20. storočia postupne dochádzalo k útlmu činnosti priemyselných podnikov a nárastu nezamestnanosti, čomu sa nevyhla ani Rajecká dolina. To viedlo i k znižovaniu objemov prepravy v železničnej doprave a ďalším úsporám.
- Už v roku 1998 sa zrušila nočná služba výpravcu v Konskej pri Rajci, v roku 2001 boli na trati zrušené miesta pokladníkov a cestovné lístky predávali priamo výpravcovia.
- V rámci celoštátnych reštrikčných opatrení bola od 2. februára 2003 zastavená železničná osobná doprava na 25 tratiach na Slovensku, medzi nimi i na trati Žilina – Rajec.
- Výhybňa Konská bola vtedy preklasifikovaná na zastávku s nákladiskom, bola teda personálom neobsadená a obsluhu koľajiska si v prípade potreby vykonával priamo personál nákladných vlakov.
- Od 17. februára 2003 sa podarilo osobnú dopravu na trati obnoviť, pričom predaj lístkov bol na krátku dobu zabezpečený prostredníctvom sprievodcov vo vlakoch, zakrátko prostredníctvom predajných automatov v staniciach a zastávkach. Preto obnova služby v Konskej už nebola potrebná a budova ostala uzatvorená.
Proces môže byť zdĺhavý
V rámci návrhu na vyhlásenie zaslal nedávno Šimko materiál s opisom budovy a fotografiami aj krajským pamiatkarom.
„Z informácií a fotografií si osobne myslím, že stanička v Konskej má architektonické aj etnické hodnoty, na základe ktorých by mohla byť vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Má autentické pôvodné prvky aj v interiéri. Môj názor ale teraz nie je kľúčový,“ hovorí riaditeľ úradu Miloš Dudáš.