ŽILINA. Vedenie mesta Žilina nie je spokojné s tým, koľko odpadu Žilinčania vytriedia. V minulom roku skončilo vo farebných kontajneroch len niečo vyše 40 percent odpadu. Úroveň triedenia tak klesla druhý rok po sebe. Z krajských miest je na tom horšie iba Bratislava a Košice. Trend má zvrátiť zásadná reforma odpadového systému.
Mesto pripravuje s externou spoločnosťou nový systém nakladania s odpadom. Ak reformu odobria mestskí poslanci, už od budúceho roka by sa v rodinných domoch malo prejsť na množstevný zber.
Domácnosť bude mať k dispozíciu nádobu, ktorej veľkosť zodpovedá počtu osôb. V sume za poplatok za zber a likvidáciu odpadu, ktorú obyvatelia mesta každoročne platia, dostanú domácnosti už len obmedzený počet vývozov. Ich počet ešte mesto nechce konkretizovať. Bude to však približne na úrovni jedného zvozu za mesiac.
Ak domácnosť v rodinnom dome vyloží svoju smetnú nádobu častejšie, bude si musieť za dodatočné zvozy zaplatiť. Mesto im dodatočne pošle faktúru.
Dnes môžu obyvatelia rodinných domov vykladať svoje koše každý týždeň. Obmedzený počet zvozov by ich mal prinútiť svoj odpad lepšie vytriediť.
„Chceme motivovať ľudí, aby separovali čo najviac. Cieľom je, aby vytriedenosť, ktorá je okolo 40 percent, bola na úrovni 70 až 75 percent. Stále nie je dobrá separácia biologický rozložiteľného odpadu, ktorý často končí v zmesovom odpade. Chceme sa výrazne posunúť, lebo od toho závisí, koľko bude mesto za spracovanie odpadu platiť,“ naznačil primátor Peter Fiabáne zámery radnice a potvrdil, že mesto hľadá spôsoby, ako nevynakladať viac zdrojov na skládkovanie odpadu.

Od úrovne vytriedenia komunálneho odpadu sa odvíja výška poplatkov za uloženie odpadu na skládke, ale aj nárok na príspevok z Environmentálneho fondu. Najmenej za skládkovanie platia samosprávy, ktoré triedia viac ako 60 percent odpadu.
Žilinčania triedia menej
Žilinčania vytvorili v minulom roku 40-tisíc ton odpadu. V priemere vyhodil každý obyvateľ mesta do odpadových nádob 499 kilogramov smetí, čo predstavuje 1,3 kilogramu za deň. V roku 2023 vytriedili obyvatelia krajského mesta 40,6 percent odpadu, čo Žilinu vracia na úroveň roku 2018.
Inými slovami, za päť rokov nedokázala samospráva zvýšiť mieru vytriedenia. Ešte v roku 2021 bola na úrovni 48,6 percenta, no o rok na to padla na 41,5 percenta. Tento rapídny pokles samospráva pripísala zavedeniu zálohovému systému PET fliaš, ktorý výrazne preriedil množstvo plastu v odpade.