ŽILINA. Nelegálne predaje dobrôt prerastajú cez únosnú mieru. Pred Veľkou nocou sa na internete a v početných skupinách na sociálnej sieti objavujú ponuky predaja domácich sladkých i slaných výrobkov.
Problémom sú pritom neregistrované prevádzky, ktoré sa vymykajú kontrole.
Štát prichádza o milióny
Obohacujú sa na úkor štátu a zdravia spotrebiteľa, na čo poukazuje aj predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský: „Vznikajú obrovské národohospodárske škody, pričom štát prichádza ročne na daniach, iba v prípade nelegálnych predajov zákuskov, zhruba o 12 miliónov eur.“
Ako uviedol, napríklad len v Námestove je aktuálne 60 nelegálnych podnikateľov predávajúcich koláče, zákusky a iné sladké produkty. V Novom Meste nad Váhom je ich takmer 40.

„Nejde len o cukrárov, ale aj kuchárov. Na pohľad môžu vyzerať dobre, chuťovo ale nemusia dosiahnuť tie kvality, ako jedlo od profesionálov. Ide o konkurenciu, ale keďže to robia niektorí aj po pivniciach, celkovo kdekoľvek, a štát tomu nezabráni, neurobíme s tým nič,“ hovorí predseda žilinského klubu Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Milan Bušovský.
Plánujú nové kroky
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov sa kvôli nelegálnemu podnikaniu v minulom mesiaci stretol so zástupcami finančnej správy, ministerstva vnútra aj pôdohospodárstva, úradu verejného zdravotníctva i štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
„Dohodli sme kroky na elimináciu a postihovanie všetkých nelegálnych podnikateľov vyrábajúcich doma koláče, ale napríklad aj mäsové produkty. Chceme ich tak prinútiť ukončiť svoju činnosť alebo podnietiť k začatiu riadneho podnikania. Nejde pritom len o otázku financií, ale tiež zdravotného ohrozenia spotrebiteľov,“ hovorí Lapšanský a tým, že kupujú potraviny produkované v pokútnych výrobniach, kde sú potraviny neraz dovážané už aj kuriérom.
Ten nemá zabezpečené potrebné chladenie ani celkové podmienky na danú prepravu.
Porušujú platné zásady
Ako šéf pekárov dodal, porušujú sa absolútne všetky platné zásady, čo prerástlo cez únosnú mieru. Takíto výrobcovia sa vymykajú akejkoľvek kontrole, kým registrované cukrárske prevádzky prechádzajú pravidelne dôslednými kontrolami štátnych orgánov a sú neustále pod ich drobnohľadom.

Pozorne si vyberajú i suroviny na výrobu zákuskov, koláčov a toriet. Zároveň dodržujú všetky hygienické postupy a normy a aj preto môžu byť ceny za ich výrobky vyššie. Problémom sú okrem sladkých produktov tiež chlebíčky a rôznorodé jednohubky, na sociálnych sieťach núkajú gazdinky bohaté slané misy.