ŽILINA. Svojimi rozmermi pútal pozornosť všade, kde sa objavil. Počas troch dní sa na žilinských cestách pohyboval trojčlánkový nízkopodlažný trolejbus
O jazdu v takmer 25 metrov dlhom vozidle bol medzi Žilinčanmi obrovský záujem. Nový typ trolejbusu doviezli z Bratislavy, kde už jazdí šestnásť takýchto strojov poháňaných dvomi motormi.
Žilinský dopravný podnik vypomáha bratislavskému v procese schvaľovania.
„Každý nový typ dráhového vozidla musí myť podľa legislatívy schválený. Rozhodnutím ministerstva dopravy bolo určené, že okrem trakčnej sústavy v Bratislave, ktorá má napätie 600 voltov, by sa malo každé vozidlo vyskúšať aj na inej sieti, v Žiline je napätie 750 voltov,“ vysvetľuje dopravno-prevádzkový riaditeľ Dopravného podniku mesta Žiliny Ján Šimko.
Schladil tak nádeje Žilinčanov, že stroj, ktorý aktuálne testujú aj v Prahe, by mohol jazdiť v zelenožltých farbách žilinského dopravného podniku.

Pridali posilový autobus
Vozový park žilinského dopravcu prešiel kompletnou obnovou. Najstaršie trolejbusy sú z roku 2013 a podnik už premýšľa o ich náhrade. Dvojkĺbové vozidlá Škoda-Solaris nie sú lacné a vedenie DPMŽ s nimi v Žiline nateraz nepočíta. „Zatiaľ ho neplánujeme kúpiť, ale nevylučujem, že niekedy v budúcnosti príde aj do Žiliny,“ naznačil plány Šimko.
Trolejbus zložený z troch článkov dokáže previezť naraz až 180 ľudí. V Žiline by sa zišiel pri zvládaní ranných náporov, keď v čase rozvozu študentov do škôl vysielajú na niektoré linky po siedmej hodine naraz dva kĺbové trolejbusy. V prvý deň testovania sa paradoxne všetci nezmestili ani do najdlhšieho trolejbusu na našich cestách.
„Museli sme pridávať ďalší autobus ako posilový“ priznal Šimko.
Vodič je v strehu
Na jazdu sa expresne rýchlo preškolil Miroslav Kmec, aktuálne stále najlepší trolejbusár na Slovensku, keď vyhral poslednú súťaž ešte v roku 2019. Za volantom gigantu sedel pokojne, ale v hlave sa mu preháňalo všetko, čo sa o jazde v tomto type trolejbusu naučil. Hovorí, že sa natáča a správa inak, ako bežný kĺbový trolejbus.
„Myslel som, že to bude horšie, ale jazdí sa dobre, ani som sa nezapotil. Mám rešpekt pred dlhým vozom, musíme ísť pomaly do zátačiek, aby sme neurobili chybu, lebo sa s nim zle cúva. Stále musím byť v strehu, musím si vedieť nadísť a stále musím rozmýšľať, čo budem robiť,“ opísal vodič svoje skúsenosti z ostrej prevádzky.
„Napriek tomu, že sa hovorilo, že to bude náročné a neprejde trasami, tento trolejbus prejde všetky linky v Žiline,“ dopĺňa ho inštruktor a vodič Dopravného podniku Bratislava Peter Pankrác, ktorý po celý čas dohliada nad jazdou svojho žiaka.
Trolejbus počas týchto dní musí najazdiť minimálne 200 kilometrov, pričom určitú časť prejde pomocou pomocného pohonu batérie. Žilinčania si môžu jazdu užiť bezplatne.
Investície do trolejbusovej dopravy
V Žiline je trolejbusová doprava nosným prvkom a prepraví až 70 percent cestujúcich. DPMŽ chce v najbližších mesiacoch vymeniť kompletné trakčné vedenie a upraviť meniarne. Stáť to bude okolo 90 miliónov.
Okrem toho, že rekonštrukciou prejde 60 kilometrov trate, v rámci pripraveného projektu dobudujú aj nové krátke úseky tratí z ulice Pod Hájom na Centrálnu ulicu, z križovatky ulíc Komenského – Veľká okružná po križovatku ulíc Romualda Zaymusa – Hákova a prepoja sídlisko Hájik s Kvačalovou ulicou.
Aktuálne projekt čaká na vydanie stavebného povolenia. „Keď budeme v novembri oslavovať 30 rokov dopravného podniku, radi by sme symbolicky skonštatovali, že máme zhotoviteľa, ktorý nám trať pripraví na ďalších 30 rokov,“ skonštatoval Konateľ Dopravného podniku mesta Žilina Mikuláš Kolesár.
Všetky tieto projekty uľahčia nastavenie dopravného podniku na prechod na elektrický pohon.
„Tým, že máme trakciu, sme veľmi dobre pripravení na elektrobusy. Vieme elektrobus dobiť z trakcie a my to už aj dnes robíme, máme dva elektrobusy. Vieme vybudovať rýchlonabíjacie stanice na zastávkach a pri povinných prestávkach vieme autobus dobiť. Spoliehame sa aj na parciálne trolejbusy, čo je kombinácia elektrického pohonu trolejbusu v kombinácii s baterkou, čím istú časť linky obslúžime trakciou, a časť, kde nie je trakcia, obslúžime baterkou,“ hovorí konateľ žilinského dopravného podniku.

Dopravný podnik mesta Žilina spustil v januári veľkú výstavbu vo svojom areáli na Kvačalovej ulici. Na jedno miesto chce sústrediť svoje dve depá, k trolejbusom zaparkuje aj autobusy z Košickej ulice.
V depe rekonštruuje objekty pre zamestnancov i pre údržbu vozidiel, ktoré využíva tridsať rokov. V pôvodnej budove vytvorili zázemie pre väčší počet šoférov, ktorých je denne v službe 60 až 90. Okrem toho vzniknú v rozsiahlom areáli dve nové stavby. Už v lete by mali stáť vozidlá pod prístreškom a postavia úplne novú budovu údržby trolejbusov.