ŽILINA. Verejnosť zabáva aj motivuje. Žilinčan JÁN KARDOŠ (25) zverejňuje vlastnú cestu chudnutia vrátane svojského jedálnička na sociálnych sieťach, a to aj napriek kritike a pobúreniu ľudí. Niektoré obsahy jeho tvorby videlo aj viac než milión užívateľov.
K hmotnosti 160 kíl sa podľa jeho slov dostal pre obmedzenia počas pandémie koronavírusu a dodnes sa pre zníženie hmotnosti snaží zapracovať predovšetkým na duševnom stave. Ten je podľa neho pri redukcii hmotnosti kľúčový. „Pokiaľ nie som psychicky v pohode, nedopracujem sa k výsledkom,“ potvrdzuje.
Popritom sa snaží pravidelne cvičiť a robiť aj 10-tisíc krokov denne. Pri strave sa ale príliš neobmedzuje, v bežný deň príjme zvyčajne do tritisíc kalórií, raz za čas si dopraje aj dvojnásobok. Hoci zhodil za tri roky zhruba 15 kíl, je spokojný.
S nadhľadom a vyrovnanosťou sa prezentuje aj verejne a hoci čelí zo strany ľudí opakovaným urážkam aj výsmechu, hlavne pre objem jedla i charakter stravy, v tvorbe pokračuje s pozitivizmom.
„ Občas si robím aj srandu. V zásade treba pochopiť, že ak človek zverejní pol minútové video, sledovatelia by si na základe neho nemali vytvoriť celkový obraz, nemusí odrážať realitu,“ dodáva Ján, autor profilu jakeelife.
Pri jeho spravovaní navyše zúročuje aj skúsenosti zo štúdia marketingu na žilinskej univerzite.

Dopriali ste si už dnes nejaký doťuk? Ako sa totiž zdá, práve tieto sladké bodky v jedení sa stali pre vás špecifickými.
Dnes ešte nie. Keďže je len poobedie, nestihol som. Doťuk ešte len príde. Niekedy ale úprimne uvažujem, prečo sa uchytilo práve toto slovo.
Značný dosah na verejnosť máte práve pre zdieľanie jedálnička a procesu chudnutia. Prečo ste sa ho rozhodli zverejňovať na sociálnych sieťach?
Veľa ľudí nevie, že moje pôsobenie na sociálnych sieťach je o dosť dlhšie. So súčasným konceptom som začal okolo roku 2021, predtým som však vytváral množstvo ďalšieho obsahu, venoval som sa napríklad hrám či streamovaniu. Najviac sa však uchytili príspevky s chudnutím a dostali ma do povedomia širšej verejnosti.
Ďalej sa dočítate aj:
- Aká zásada sa mu pri chudnutí osvedčila najviac,
- prečo sa mu ľudia smejú,
- ako vníma kritiku na sociálnych sieťach,
- či sú jeho zverejnené jedálničky stopercentne reálne,
- koľko sa mu podarilo schudnúť,
- prečo sa ani raz nevzdal.
Rozhodol som sa tak robiť preto, že už od svojich 15 rokov som sa venoval cvičeniu a zdravému životnému štýlu. Sprevádzali značnú časť môjho života, až kým neprišla pandémia. Pre covid som pribral. Zároveň som sa ale odhodlal zhodiť kilá s tým, že by som mohol motivovať aj iných.
Čo najviac ovplyvnilo vaše priberanie? Ako vyzeral váš životný štýl v čase pandémie?
Bol podobný až na pár rozdielov. Pôvodne som bol totiž veľmi aktívny človek, vypuknutie covidu, obmedzenia a nutnosť zostať doma ma priviedli k psychickým ťažkostiam.
Na osobu, ktorá je zvyknutá byť stále vonku, môže mať podobná zmena zlý dopad. To je podľa mňa hlavná príčina môjho priberania.

O koľko sa vám zvýšila hmotnosť?
Približne o 60 kíl. Prvých 20 až 30 kíl som pribral počas prvého roka, zvyšok priebežne až do roku 2023.
Pri mojej výške je adekvátna hmotnosť niečo cez 90 kilogramov. Za krátky čas som pribral na 120, potom sa hmotnosť držala, za ďalšie krátke obdobie však vystrelila na 130 a postupne som sa dostal až k 160 kilám.
Vtedy ste si povedali, že stačí? Kedy ste začali chudnúť?
Na chudnutie som sa zameral už zhruba pred troma rokmi, keď som prvý raz značne pribral. Aj preto sa veľa ľudí smeje, že chudnem v úvodzovkách už sto rokov.
Po všetkých skúsenostiach a diétach som ale prišiel na efektívny spôsob chudnutia až v roku 2023. Zistil som, že nejde ani tak o stravu, ako o psychickú vyrovnanosť.
Môžem sa snažiť robiť maximum pre zhodenie hmotnosti, ale pokiaľ nie som psychicky v pohode, nedopracujem sa k výsledkom.
Okrem psychického stavu ale istú rolu zohrá aj strava. Z tohto hľadiska sa držíte akých zásad?
Hoci som sa o tom verejne nezmienil, mám načítané početné štúdie. Skutočne môžem potvrdiť, že ak sa človek snaží chudnúť z vyššej hmotnosti, nielen ľahkej obezity, rolu zohráva najviac psychika.
Viacerí si myslia, že ide o stravu, následne šport či dostatok spánku. Ja si však primárne zakladám na psychickej stránke.
Zo stanoviska certifikovaného trénera Martina Greguša:
- Psychický stav človeka vie značne ovplyvniť, niekedy aj zmariť chudnutie. Pre dosiahnutie redukcie hmotnosti je dôležité byť v kalorickom deficite - prijímať menej kalórií ako spálime. Samotné mentálne rozpoloženie nemá s chudnutím priamo nič spoločné, no mnoho štúdií potvrdzuje, že ak človek nie je v psychickej pohode, tak podvedome počas dňa prijíma viac kalórií, ako si uvedomuje. Toto priamo vplýva na energetickú bilanciu.
- Ďalej človek, ktorý má viac stresu, sa môže cítiť unavený, podvedome sa menej hýbe, možno nemá chuť na štyri tréningy ale iba dva a toto priamo ovplyvňuje energetickú bilanciu, čo sa týka kalorického výdaju. Zvýšený apetít, viac snackov, menej pohybu a únava - ideálny recept ako zmariť chudnutie, pretože deficit, ktorý sme si na začiatku vytvorili, je zredukovaný alebo totálne vynulovaný.
- Psychický stav môže byť akýkoľvek, ak dodržíme deficit, chudnutie nastane. Ak psychický stav naruší deficit skrz vyšší príjem alebo nižší výdaj, stále je to chyba kalorickej bilancie a nie že by stres magicky zastavil chudnutie.
(Pokračovanie stanoviska k procesu chudnutia Jána uvádzame v závere článku.)
Napriek tomu, že máte svoje odskúšané, ako hovoríte aj naštudované, ľudia vás často poúčajú. Ako ich vnímate?