ŽILINA Hovoria a nedostatku informácií a požadujú diskusiu. Asi stovka študentov a pedagógov Fakulty humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline vo štvrtok protestom poukázala na neistotu, ktorú prinieslo rozhodnutie pretransformovať fakultu.
Vedenie síce hovorí o transformácií, ale jediná humanitná fakulta na technicky zameranej univerzite s veľkou pravdepodobnosťou končí.
Z dvoch študijných programov jeden zanikne úplne. Dvesto denných a dvesto externých študentov odboru Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a výchovy k občianstvu je pravdepodobne posledných, ktorých na školu prijali.
Na Žilinskej univerzite tak končí učiteľský smer. Druhý program – Mediamatika a kultúrne dedičstvo – sa zmení na ústav.

Spoločnosť potrebuje učiteľov
O transformácií fakulty sa hovorí už niekoľko rokov. No len pred niekoľkými dňami správna rada univerzity poverila rektora, aby fakultu utlmil a následne zrušil. Navrhovaná transformácia hovorí aj o neprijímaní ďalších študentov do prvého ročníka. Tri zo štyroch katedier majú byť zrušené.
Martin Vavruš pôsobí na Katedre filozofie, ktorej hrozí koniec. Tvrdí, že všetci učitelia sú vo veľkej neistote.
„Prišli sme slušným spôsobom povedať, že s tým nesúhlasíme. Chceme diskutovať s vedením univerzity o zachovaní študijného programu a katedier, pretože si myslíme, že majú veľkú perspektívu. Kvalitných a profesionálnych učiteľov naša spoločnosť potrebuje.“
Aj spolugarant študijného programu Ján Štefanica poukazuje na to, že študenti stratia možnosť študovať učiteľský odbor v čase, keď je na Slovensku nedostatok pedagógov.
„Sme svedkami toho, že mladí ľudia odchádzajú študovať do zahraničia. Je tu štyristo mladých ľudí, budúci učitelia z celého regiónu, ktorí tu chcú žiť a my im zatvárame možnosti študovať učiteľstvo,“ povedal na proteste a upozornil, že ani tri týždne po zasadnutí správnej rady so študentmi ani pedagógmi nikto nekomunikuje a nevysvetľuje im ďalšie kroky.
„My vieme, že väčšina zamestnancov odíde. Odídu tí, ktorí garantujú učiteľské programy,“ poukázal na to, že nebude jednoduché zabezpečiť vyučovací proces.
Problémom sú financie
Pred protestujúcimi sa na chvíľu zastavil rektor Žilinskej univerzity Ján Čelko.
Vysvetlil, že vedenie univerzity bolo zaviazané správnou radou ku krokom, ktoré sa týkajú humanitnej fakulty. Podľa neho je jediným dôvodom transformácie neudržateľný trend financovania.
„Súvisí to výrazne s nedostatkom financií vo vysokom školstve,“ povedal bez toho, aby konkretizoval, koľko ušetria. „Každopádne sa budeme snažiť, aby študenti boli čo najmenej postihnutí.“
Rozhodnutiu predchádzala niekoľkoročná diskusia i audit. Ďalšie súvislosti rektor Čelko nechcel konkretizovať. „Na budúci týždeň máme stretnutie so všetkými učiteľmi fakulty a následne bude stretnutie so študentmi, vyjadríme sa potom a vydáme vyhlásenie.“
Chcú ďalej študovať
Klára Hlávková je prváčka. Na Žilinskej univerzite študuje anglický jazyk a výchovu k občianstvu. Ani ona nevie, ako sa jej dotkne prípadné zrušenie jej študijného programu. Myslí si, že prejavom nesúhlasu ešte dokážu zvrátiť rozhodnutie vedenia univerzity.
„Sme veľmi neistí ohľadom našej budúcnosti. Pán rektor nám garantuje, že tie dva roky doštudujeme, ale ktorý učiteľ zostane učiť na škole, keď vie, že o dva roky nebude mať miesto na tejto školy?“ pýta sa.
Jej spolužiačka Nikola Chlebanová požaduje od vedenia jasné informácie o zámeroch. „Všetko je zahmlené a vieme len to, čo sa povráva medzi nami. Nechápem, prečo zvolili takýto spôsob nepodávania informácií. Dúfam, že pochopia, že tu chceme zostať.“

Pedagóg Martin Vavruš žiada od vedenia univerzity diskusiu. „Chceme počuť reálne argumenty, na ktoré by sme mohli reagovať. Chceme diskutovať o tom, čo môžeme priniesť my ako študijný program, či už je to zníženie nákladov, optimalizácia, priblíženie sa európskej úrovni a medzinárodným štandardom.“
Ďalšie zámery univerzity budú známe až na budúci štvrtok po stretnutí s pedagógmi.