ŽILINA. Hoci je smrť bežnou súčasťou kolobehu života, niektoré okolnosti po jej príchode vedia pozostalých predsa len prekvapiť. Medzi nimi aj otázka upratovania po zosnulom.
V Žilinskom okrese môže pritom verejnosť naraziť na problém. Ako nám potvrdil vedúci tunajších pohrebných služieb Lauk Peter Kicoš, ľuďom pri podobných otázkach poradiť nevie, komplexná služba podľa neho v okrese chýba.
Z dvoch oslovených miestnych firiem, ktoré možnosť upratovania po zosnulom uvádzajú na svojich weboch, vykonáva túto činnosť iba jedna. Aj to len zriedka.
Odporučila nám však Stanislava Štelbackého, ten sa venuje takzvaným DDD službám vrátane čistenia po zosnulých 30 rokov. Ako podotýka, danú prácu každý nezvládne, treba mať silný žalúdok a povahu.
Spomína prípad, kedy si tehotná žena v byte všimla, že jej niečo hnedé tieklo zo stropu. Šíril sa pritom zápach.
„ Ako sa neskôr zistilo, býval nad ňou pán, ktorý sa nedávno pohádal s manželkou. Podľa všetkého ju udrel a tak ju hospitalizovali v nemocnici. On medzičasom dostal infarkt. Mŕtvy zostal na záchode, kde potom praskol a vytiekol,“ spomína Štelbacký, ktorý okrem Žiliny cestuje za prácou aj do zvyšných častí Slovenska.
V skratke sa vaše služby označujú ako DDD. Popíšete nám ich ale bližšie?
Ide o dezinfekciu, deratizáciu a dezinsekciu. Robíme ich od roku 1992 na celom území Slovenska, pričom máme všetky najvyššie možné certifikáty pre výkon týchto činností.
Boli sme tiež jedna z troch firiem v rámci Žilinského kraja, ktorá počas pandémie zabezpečovala dezinfekciu kritickej infraštruktúry. Starali sme sa o čistotu zdravotníckych zariadení, podnikov, hotelov či priestorov po príchode ľudí zo zahraničia kvôli karanténe.
Ďalej sa dočítate aj:
- V ktorých prípadoch ho do bytov po zosnulých volajú najčastejšie,
- v akom stave zvyknú byť priestory,
- po akom čase sa z tela uvoľňujú tekutiny,
- ako pri práci postupuje,
- čo je pri danom čistení najnepríjemnejšie,
- v čom je prostredie po zosnulom nebezpečné,
- na aké zásady by mali pri upratovaní myslieť pozostalí.
Dnes sa popri bežných službách špecializujeme aj na dezinfekciu po zosnulých. Po smrti sa totiž začína proces fermentácie, ktorý vie byť nielen nepríjemný, ale tiež nebezpečný. Človek môže byť navyše chorý alebo kontaminovaný.
Ak leží zosnulý na mieste dlhodobo, zväčša ho vezmú špecializované zložky štátu ako polícia či hasiči. Keď je telo presunuté, nastupujeme my, aby sme odstránili zvyšky z jeho kvasenia, krv, moč, ale často aj chrobáky. Všetko od pozostatkov čistíme a dezinfikujeme.

Zväčša ide o situácie, keď žil človek sám a telo sa našlo po čase, po dvoch až troch dňoch už začne po rozklade výrazne zapáchať a okolie zbystrie.
Keď človek zomrie, svaly sa jednoducho povedané uvoľnia a z tela sa vyplavia tekutiny, počíta sa pritom i s viacerými chorobami.
Ako vtedy postupujete?
Telo je odvezené a my na odstránenie zvyškov využívame viacero postupov. Efektívne je napríklad čistenie ozónom, ktorý dokáže preniknúť pod povrch dva centimetre do hĺbky, disponujeme tiež prostriedkami na odstránenie pachu, keďže mŕtvolný zápach je silný a drží sa v objekte skutočne dlho.