ŽILINA. Snažia sa eliminovať bariéru medzi kresťanstvom a otázkami súčasnej doby, prepojiť ľudí v regióne a poskytnúť im priestor na diskusiu či vzájomnú podporu.
Po Bratislave a Trnave otvorilo Občianske združenie Starokatolíci na Slovensku svoje centrum aj v Žiline. Sídlia na Hollého ulici.
Spiritualitu a duchovno začalo totiž v meste podľa neho hľadať aj čoraz viac ľudí stojacich na okraji spoločnosti. Ako podotkol predseda združenia a starokatolícky kňaz Martin Kováč, komplexné zázemie im v okolí chýbalo.
Podporu viacerých miestnych inštitúcií už mali, rovnako aj predošlé skúsenosti s občasnými diskusiami, komunitnými stretnutiami či aktivitami duchovného zamerania.
„Poznal som navyše ľudí z niektorých žilinských organizácií a cirkví. Napríklad z Nadácie POLIS, Stanice Žilina-Záriečie a Novej Synagógy, ako aj výborného a ľudského evanjelického farára Mariána Kaňucha. V neposlednom rade zohrala úlohu aj blízkosť Českej republiky, keďže úzko spolupracujeme aj s tamojšou Starokatolíckou cirkvou,“ spomína Kováč.
Celkovo bola primárnou motiváciou vykročiť do ďalšieho mesta grantová výzva Impact Lab Inkubátor Nadácie Pontis. Slúžila na profesionalizáciu práce občianskych združení a rozšírenie ich pôsobnosti do regiónov.

Zástupcovia najväčšej kresťanskej, rímskokatolíckej, cirkvi sa o starokatolíkoch v Žiline dozvedeli len pred pár dňami prostredníctvom médií, iniciatíva ich ale nadchla.
„Veľmi sa tešíme, že niektorí kresťania sa chcú osobitne venovať osobám LGBTI+. Kresťanstvo je cestou, preto objavovať evanjelium a Krista je pozvaný úplne každý človek, bez ohľadu na svoju orientáciu a vrátane svojej orientácie. Na tejto ceste sa postupne posúvame, niekedy vpred, inokedy naspäť,“ vyjadruje sa hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.
Dodáva, že je dobré mať na tejto ceste určitých sprievodcov, ktorí v oblasti pomáhajú sa orientovať.
Dávajú priestor inakosti
Starokatolíčky a starokatolíkov je možné v Žiline častejšie stretnúť od polovice minulého roka. Na úrovni združenia sa snažia poukázať na silu malých komunít a spoločenstiev. Tá podľa nich pramení z otvorenosti, dialógu a ľudskosti.
„Naše aktivity sú zamerané na vzdelávanie, vytváranie priestoru pre stretávanie sa s inakosťou, s cudzincami, menšinami, ľuďmi inej viery či presvedčenia,“ uvádzajú. V rámci možností sa venujú aj charite a dobročinným projektom.
V Žiline sa bude o činnosti a chod centra starať aj komunitná manažérka Ivana Poliaková.
„V prvom rade pracujem na budovaní komunity, pričom ponúkame možnosť prežívania viery v otvorenom kresťanskom spoločenstve. Keďže ja sama patrím k LGBTI+ komunite, angažujem sa aj v tejto oblasti,“ podotýka s tým, že raz do mesiaca v centre organizujú i stretnutia LGBTI+ ľudí.

V súvislosti s týmito osobami a ich rodinami sa vo februári v Novej Synagóge konala aj verejná diskusia s klinickou psychologičkou a psychoterapeutkou Janou Jamrichovou.
Združenie sa pritom zaoberá aj ich vzťahom k viere a cirkvám, čo považujú za podstatné aj pre napätú spoločensko-politickú situáciu.
O občianskom združení:
Občianske združenie Starokatolíci na Slovensku zastupuje záujmy starokatolíckych veriacich na Slovensku, ktorí sa hlásia k spoločenstvu Utrechtskej únie starokatolíckych cirkví.
Od začiatku svojho pôsobenia sa venuje vzdelávacej činnosti, medzináboženskému a medzikultúrnemu dialógu, organizácii kultúrnych podujatí, advokácii v oblasti náboženskej slobody, pomoci ľuďom v núdzi, podpore inklúzie cudziniek a cudzincov, ako aj menšín – vrátane úsilia o väčšiu otvorenosť a prijatie LGBTI+ ľudí a ich blízkych v cirkvách.
Zdroj: Martin Kováč
„Väčšinu ľudí u nás tvoria tí, ktorí sa dostali do nejakého kritického momentu, keď hľadali alternatívu života viery: reformne orientovaní kresťania a kresťanky, rozvedení žijúci v novom manželstve, LGBTI+ veriaci alebo ich rodiny a priatelia,“ potvrdzuje Kováč.
Zdieľajú názory, hľadajú riešenia
Aj samotné združenie má v Žiline medzi svojimi desiatimi členmi ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou, pričom vo farnostiach registrujú i transrodové osoby. Najčastejšie ich podľa slov Poliakovej trápia otázky prijatia, či už zo strany rodiny, cirkvi alebo spoločnosti.
Podľa starokatolíkov nie je ich podporovanie v rozpore s náboženskými hodnotami.
„Je ich naplnením. Tým ale nechcem poprieť, že to aj pre mňa osobne nebola dlhšia cesta, kým som sa dostal k tomuto presvedčeniu. Stálo ma to veľa rozhovorov, stretnutí a prehodnocovania vlastných názorov. Aj preto mám pochopenie pre ľudí, ktorí majú opačný názor, no nemajú vo svojom okolí žiadnu LGBTI+ osobu. Alebo o tom len nevedia,“ dodáva Kováč. Preto zároveň poukazuje na dôležitosť coming outu.
Škála výziev je široká
Za kameň úrazu pritom na Slovensku považuje homofóbne názory a predsudky. U spomínaných osôb vedú neraz k nenávisti voči sebe samému, psychickým problémom až sebapoškodzovaniu.
„Podobne ako viaceré cirkvi v zahraničí, aj my hľadáme cesty, ako im vyjadriť podporu a pomoc.“
Ako v celej spoločnosti, aj v cirkvi sa názory na problematiku líšia. Kováč však dodáva, že záujem o riešenie situácie pociťujú zo strany duchovných predstaviteľov viacerých cirkví. Ako negatívny nevnímajú ani stret názorov, diskusia a ochota vzdelávať môže problémy posunúť vpred.

Hoci sú práve problematika inakosti, rodového nesúladu a manželstiev týchto ľudí často spájané s ohrozením tradičnej rodiny, občianske združenie podotýka, že závažnejšie sú iné faktory.
Domáce násilie, alkoholizmus, závislosti, nedostatok pracovných príležitostí a nutnosť odchádzať za živobytím do zahraničia.
Okrem vzťahových otázok sa chce združenie venovať aj pomoci utečencom, pokračuje v aktivitách na podporu medzináboženského a medzikultúrneho vzdelávania a náboženskej slobody na Slovensku.
V spolupráci s občianskym združením SIGNUM – Dúhoví kresťania a ďalšími organizáciami plánujú spolupracovať na sérii podujatí v univerzitných mestách vrátane Žiliny.