ŽILINA. Svoju vášeň premenila na biznis. Kým ostatní dávajú od upratovania ruky preč, Eva Micháleková sa denne vo viacerých domácnostiach Žilinského okresu stará o poriadok a precíznu čistotu. Rodáčka z Kysuckého Nového Mesta podniká ako hodinová manželka.
„Ozvalo sa mi pár mužov s otázkou, aké typy služieb skutočne ponúkame. Zostali prekvapení, keď som im povedala výlučne o upratovaní,“ hovorí o úsmevných začiatkoch. Dnes má stálu klientelu a rezervácie aj pár mesiacov dopredu.
Ako podotýka, záujem o podobné služby narastá, ľudia chcú čas stráviť čoraz efektívnejšie, nie poldňovým upratovaním izieb.
Máte príkladne upratané aj u seba? Niekomu sa predsa len nechce nosiť prácu domov.
Tiež by som občas brala, ak by mi niekto prišiel spraviť poriadok. Našťastie sa s priateľom pri povinnostiach v domácnosti vieme dobre vystriedať.
Hodinovou manželkou som každý pracovný deň zväčša do poobedia, potom sa už venujem vlastnej rodine. Síce svoju robotu milujem a som vďačná za všetkých zákazníkov, ale chcem dostatok času dávať aj mojim blízkym.

Kedy ste sa rozhodli rozbehnúť firmu s upratovacími službami, hodinovými manželkami?
Zhruba pred dvoma rokmi. Inšpirovala ma moja dcéra, s ktorou som vtedy zostala žiť úplne sama. Potrebovala som prácu, najlepšie časovo flexibilnú.
Bavilo ma pritom upratovanie. Aby biznis fungoval, nadšenie je potrebné a mne teda rozhodne nechýbalo. Zo začiatku som bola ako Monk, chcela som mať všetko dokonalo čisté a s precíznym upratovaním som to preháňala, niektorí zákazníci sa mi až smiali. Časom som ale zvoľnila, našla si ideálnu rovinu a spôsob práce sa ustálil.
Ďalej sa dočítate aj:
- s akými nevhodnými ponukami sa Eva stretla,
- akú taktiku zvolila pre uchytenie sa na trhu,
- aký je o podobné upratovacie o služby záujem,
- čo potrebuje pred upratovaním vedieť od klientov,
- ktoré domácnosti zvyknú byť v najhoršom stave,
- v akej sume sa hýbu podobné služby v okolí,
- kto si ich objednáva najčastejšie,
- aké jednoduché tipy dopomáhajú k čistej domácnosti,
- na čo ľudia pri upratovaní zabúdajú najčastejšie,
- kedy čistiace prostriedky povrchom skôr uškodia než pomôžu,
- čo poriadok kazí najviac.
Ako sa vám darilo v začiatkoch podnikania? Kde ste vôbec zohnali prvých klientov?

Spravila som si reklamu vo forme malých letákov, zakomponovala do nich pútavé prvky ružovej tak, aby vyzneli žensky, ale zároveň prilákali aj muža, ktorý je možno doma sám a podobné služby by sa mu zišli.
Chodila som po uliciach a letáky hádzala ľuďom do schránok. Dala som si tiež záležať na sociálnych sieťach a dodnes fungujeme aj s mojimi pomocníčkami hlavne na základe odporúčaní.
Nestretli ste sa v súvislosti s hodinovou manželkou aj s nepochopením, s nevhodnými narážkami?
Spočiatku áno, práve po rozdaní letákov sa mi ozvalo pár mužov s otázkou, aké typy služieb skutočne ponúkame. Zostali prekvapení, keď som im povedala výlučne o upratovaní.

Volala mi aj pani, ktorá chcela upratať manžela, čo som nechápala. Ako sa ďalej snažila nadhodiť, mala som prísť kvôli spálni. Chcela som vedieť, či ide o upratanie postele, utretie prachu alebo o čistenie po maľovaní stien. Až potom vysvitlo, že mala na mysli iné služby. Teraz sa už ale s podobnými situáciami stretávam čoraz menej.
Nemali ste pred prvým upratovaním obavy? Boli ste si istá postupom?
Vyslovene obavy som nepociťovala, predtým som totiž pracovala v čistiacej firme, kde som získala aspoň čiastočný prehľad a mala som teda približnú predstavu, do čoho idem.
Ako ste napredovali?
Vedela som, že sa musím rozhýbať pred sviatkami, keď je upratovania najviac. Vytypovala som si preto vianočné obdobie, ešte v septembri som začala s reklamou a rozdávaním letákov. V zimných mesiacoch sa už klienti ozývali pravidelne.
Dá sa povedať, že ste mali prácu na každý deň?
Pred Vianocami áno. Upratujem každodenne, pričom za deň stíham viacero domácností.
Dôležitý je teda aj časový harmonogram. Ako dlho sa zvyknete zdržať pri upratovaní?
Ak ide o zákazníkov, ktorí si služby objednávajú každý týždeň, pričom majú napríklad štvorizbový dom alebo byt, zdržím sa u nich zhruba dve hodinky. Musí ísť ale skutočne o pravidelne upratované a udržiavané priestory, inak práca potrvá viac.
Je čakacia doba dlhá?
Mnohí si myslia, že sa práve pred vianočnými sviatkami stačí ozvať v októbri a potom zostanú nemilo prekvapení. Počas novembra a decembra sme vyťažení, a preto je najlepšie rezervovať si dátum aj dva či tri mesiace dopredu. Čo sa týka zvyšku roka, štandardných termínov, stačí sa ozvať dva až tri týždne vopred.
Môže sa samozrejme stať, že mi nejaké upratovanie vypadne a záujemcovi pripadne aj skorší termín. Taktiež viem niekedy promptne dobehnúť aj na jednorazové menšie práce, napríklad v prípade tepovania gauča.
Ako sa takéto služby objednávajú? Čo by mal záujemca spresniť?
Najlepšie je, keď dokáže svoje požiadavky povedať čo naj-presnejšie, všetko potrebné sa ho ale dopýtam.
Potrebujem vedieť, koľko má objekt poschodí, izieb alebo kúpeľní, keďže ich čistenie je zväčša náročnejšie. Tiež zaváži, či chce napríklad upratať celú kuchynskú linku aj zvnútra, alebo len povrchovo. Rolu zohrá aj požiadavka na umytie okien.
Niekedy je podstatný i rozdiel v upratovaní priestorov po nájomníkoch alebo po rekonštrukcii.
Z týchto prípadov sú také, ktoré by ste zhodnotili ako najkritickejšie? Kedy vám dá upratovanie zabrať najviac?
Miestnosti sú jednoznačne v najhoršom stave po nájomníkoch. Akoby ľudia v cudzom byte mali pocit, že sa oň nemusia absolútne starať. Poriadok je zanedbaný, kuchynská linka mastná, vodný kameň zažratý.

Odvíja sa od náročnosti upratovania aj cena služieb alebo závisí skôr od plochy?
Zákazníkom dávam podobné otázky práve preto, aby som si jednotlivé zákazky vedela rozdeliť časovo a povedať im aj približnú cenu. Niekoho nezaujíma výsledná suma vôbec, chcú mať jednoducho upratané, bez námahy a s efektívne využitým vlastným časom.
Iní sa o výdavky zaujímajú už dopredu, pričom ich viem vyhodnotiť predovšetkým na základe miery znečistenia a veľkosti priestorov.
V akej výške sa môžu pohybovať cenníky za upratovanie?