ŽILINA. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky spustilo v Žiline sériu podujatí, ktoré pripomenú 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie.
Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár sa v pondelok stretol so študentmi a navštívil aj Výskumné centrum Žilinskej univerzity v Žiline, ktoré bolo spolufinancované z európskych zdrojov.
Blanár zdôraznil, že postoj Slovenska k Európskej únii sa nemení. Potvrdil, že je to náš životný priestor, priestor, kde sa Slovenská republika môže realizovať, kde môže ekonomický rásť a presadzovať svoje záujmy.
Odmietol hlasy, ktoré poukazovali na to, že Slovensko bude v zahraničnopolitickej oblasti po zmene vlády izolované. „Naopak, myslíme, si že máme silné postavenie v Európskej únii a môžeme sa presadzovať,“ vyjadril minister zahraničných vecí svoje presvedčenie.

Hovoril o tom, že vstup do európskeho klubu priniesol pre Slovensko významný rozvoj.
„Keď sa pozrieme na Slovensko pred dvadsiatimi rokmi a teraz, vidíme obrovské výsledky. Poukázal na príklad Výskumného centra Žilinskej univerzity a Univerzitného vedeckého parku, na ktoré sa spolu preinvestovalo 65 miliónov eur, z toho 80 percent bolo z fondov Európskej únie.

Juraj Blanár pripomenul, že za obdobie členstva v EÚ získalo Slovensko viac ako 30 miliárd eur z eurofondov. Bývalý žilinský župan poukázal na to, že aj regionálna samospráva je významne napojená ne eurofondy. Za obdobie členstva prišlo cez Žilinský samosprávny kraj do regiónu 3,5 miliardy eur, čo je vidieť na školách, cestách, či sociálnych zariadeniach.
„Slovensko je úspešný príbeh, ktorý je treba kultivovať a rozvíjať. Dostali sme obrovskú príležitosť byť v európskom ekonomickom trhu,“ povedal Blanár a pripomenul aj voľný pohyb v rámci Schengenského priestoru či členstvo v exkluzívnom klube 20 krajín, ktoré používajú euro.
Poznamenal, že slovenská vláda nebude nikdy podporovať zrušenie práva veta v oblastiach, ktoré ešte právo veta majú.
„Toto je absolútne kľúčová záležitosť. V prípade zrušenia práva veta by mohlo viesť k začiatku oslabovania EÚ a to si nikto neželá. Treba si udržať prístup stanovený na začiatku a to je, že pri rokovaniach treba dôjsť k dohode.“

Rezort zahraničných vecí chystá k 20. výročiu vstupu Slovenska do Európskej únie diskusie s vysokoškolskými študentmi v Nitre a v Trenčíne, prednášky predstaviteľov ministerstva o EÚ na stredných školách a súťaž o najlepšie video o Európskej únii pre študentov stredných a vysokých škôl.