ŽILINA. Odkedy okúsila cestovanie s deťmi, doma ich už nenechala. Miriam Filipová s manželom Andrejom a dcérami navštevuje exotiku celoročne. Za prvými zážitkami sa spolu vydali, keď mala najmladšia dcéra len jeden rok.
Zámerom 30-ročnej Žilinčanky pritom nie je pridať si do zoznamu čo najvyšší počet destinácií, ale spoznať krajiny čo najviac do hĺbky. Rodine učarovala hlavne Srí Lanka.
„Snažíme sa život napĺňať zážitkami, nie vecami,“ hovorí Miriam. K cestovaniu s deťmi sa snaží inšpirovať aj ďalších. Ako apeluje, za teplom sa oplatí vyraziť aj v zime. Prípadne je v tomto období vhodné naplánovať aspoň letnú dovolenku.

Okrem toho, že spoznávanie sveta je vaším hobby, v cestovnej kancelárii aj pracujete. Úprimne, ste za cestovanie cestovkou? Využívate jej služby aj vy?
Cestovaniu sa venujem zhruba desať rokov, pričom za jeden rok navštívim viacero krajín a vždy som si zvykla cesty plánovať sama.
Chce to však dávku odvahy, zručností a prehľadu. Mne osobne robí podobné organizovanie radosť, no nie každý sa v ňom musí vyžívať rovnako. Aj preto som dostala od cestovky ponuku s tým, že by som pre druhých zostavila originálne itineráre s vlastnými zaujímavými tipmi.
Ďalej sa dočítate aj:
- čoho sa zozačiatku obávali,
- čo im v cestovaní s deťmi pomáha,
- ktoré veci nesmú chýbať v ich lekárničke,
- aká je podľa Miriam ideálna dĺžka cestovania s rodinou,
- akým spôsobom zvykne vystavať dovolenkový program,
- ako cestovanie deti ovplyvňuje,
- do ktorej krajiny by sa už radšej Miriam nevrátila,
- čo ju ohúrilo na Srí Lanke,
- aké sú jej typy pri návšteve krajiny,
- prečo si plánovať letnú dovolenku už v zime.
Mohli by ľudí autenticky podnietiť k cestovaniu. Postrehy a rady sa navyše snažím prezentovať aj na sociálnej sieti v rámci okruhu svojich priateľov, obzvlášť ohľadom cestovania s deťmi.
Chcem im ukázať, že podobné dovolenky vedia byť skvelé a často za nižšie ceny, ako si mnohí myslia.
Čo sa ale týka cestovných kancelárií, často vieme nájsť lepšie ponuky, ako by sme si našli sami na internete. Keďže dané firmy využívajú nákup leteniek hromadným spôsobom, či početnejšie rezervácie kapacít hotela, vedia získať aj výhodnú cenu. Bežný človek sa k nej nezvykne dostať.
Práve cestovanie s deťmi môže u rodičov vyvolávať obavy. Registrujete ich aj vy? Nemali ste zo začiatku tiež nejaké predsudky?
Ako rodičia dvoch malých dcér sme mali viaceré predsudky, s ktorými aj v súčasnosti mnohí bojujú. S deťmi sme začali cestovať, keď mali jeden rok, a váhali sme, či robíme dobre.
Na všetko sme ale išli postupne, začínali sme s európskymi destináciami, Cyprom, Maltou, Gréckom. A dnes už máme za sebou aj viacero ázijských krajín.
Z trojhodinových letov sa postupne stali štyri hodiny, neskôr päťhodinové emiráty a nakoniec sme skončili v exotike s potrebou dvanásťhodinového letu aj s prestupmi. Pri dávke odhodlania sa to dá.

Z európskych lokalít sa nám najviac zapáčil Cyprus, ide totiž o istotu slnečnej dovolenky, ktorá je z Bratislavy vďaka trojhodinovej ceste lietadlom takpovediac na skok. Aj preto sme ho navštívili už šesťkrát.
Okrem prepravy, čoho sa podľa vás ľudia najviac obávajú?
Myslím si, že opatrnosť je celkovo pri cestovaní s deťmi vždy na mieste. Často sa človek bojí kvôli komfortu dieťaťa, jeho trpezlivosti, náladám, prípadne nevoľnosti a zdravotných ťažkostí. Samozrejme, vhodnosť podobnej dovolenky závisí aj od povahy detí či priorít rodiny.

Nám sa overilo kupovať vždy dcére novú hračku, ktorej sa jednak poteší a zároveň sa s ňou zabaví počas celej cesty. Berieme vždy snacky, jabĺčka, oriešky. Volíme pritom skôr zdravšiu verziu pochúťok, pretože pri sladkostiach majú deti až prílišnú energiu, čo sa nie vždy hodí.
Chýbať nesmú karty či slovné hry a v prípade núdze pomôže aj tablet. O dovolenke navyše s deťmi už niekoľko mesiacov dopredu spoločne debatujeme, postupne sa tak na ňu tešia čoraz viac. Staršia dcéra Vivien má osem rokov, mladšia Ella štyri, no už teraz sa zvyknú s radosťou baliť samy. Príprava je už jednoduchšia.
Najväčšou záležitosťou v našom kufri je lekárnička. Overil sa nám rehydratačný roztok, prášková poloinfúzia, ktorá vždy pomôže, či už pri vracaní alebo hnačkách. Pribaliť treba sériu klasických liekov, na zápal očí, horúčky a podobne. Základom je skrátka precízny zoznam. Hoci sú lekárne v každej krajine, nie vždy sa do nich človek dokáže aj dostať.