ŽILINA. Bohaté raňajky, slabší obed a chudobná večera. Aj toto známe pravidlo patrí popri desiatkach diét k najefektívnejším krokom pri chudnutí. V určitých prípadoch vedia byť dokonca nápomocné aj otázne výživové doplnky.
Naopak pri prehnanej snahe o splnenie novoročných predsavzatí a túžbe zhodiť kilá čo najrýchlejšie človek neraz končí v ambulancii lekára.
„V snahe o rýchlu stratu hmotnosti si pacienti vedia aj uškodiť, ako je tomu v prípade užívania liekov na odvodnenie či používania rôznych preháňadiel,“ hovorí doktorka Dana Prídavková z Ambulancie pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy žilinskej nemocnice.

Nad niektorými spôsobmi chudnutia pacientov sa už aj pousmiala. Okrem opakovaných chýb pri redukcii hmotnosti poukazuje na overené a zásadné princípy.
Dá sa povedať, že aj vplyvom osvety opakuje základné chyby pri chudnutí čoraz menej ľudí alebo je podľa vás táto oblasť stále rovnako problematická?
Dôležité nie je len chudnutie či schudnutie, ale zavedenie takých zmien v životnom štýle, ktoré sú trvalo udržateľné a prinášajú benefity nielen v poklese telesnej hmotnosti, ale v celkovom zlepšení metabolického zdravia.
Pomerne často sa stretávame s reklamou na rôzne produkty, výživové doplnky na chudnutie, ktoré bez prekonania limitov sebakomfortu nenavodia dlhodobé výsledky. Ľudia, ktorí sa zameriavajú na komplexnú zmenu životného štýlu, dosahujú lepšie a trvalejšie výsledky ako tí, ktorí chcú čo najrýchlejšie dosiahnuť menšiu konfekčnú veľkosť.
Ďalej sa dočítate aj:
- ktoré overené tipy dopomôžu k efektívnemu schudnutiu,
- čo je častým podnetom pre naberanie hmotnosti,
- v akom prípade vedia byť prínosné výživové doplnky,
- kedy si ľudia viac uškodia než pomôžu,
- nad ktorou diétou sa lekárka pousmiala,
- ktoré ochorenia vedia zníženie hmotnosti zabrzdiť,
- či je problémom stukovatená pečeň,
- kedy kvôli chudnutiu absolvovať preventívne vyšetrenie,
- akých chýb sa ľudia pri redukcii váhy dopúšťajú najčastejšie.
Správna osveta má byť podaná a pochopená v čo najväčšom meradle. Myslím si, že tu by mal zohrávať dominantnú úlohu štát, respektíve príslušné orgány zaoberajúce sa zdravotníckou politikou.
Mali by viac investovať do prevencie, vrátane detí, a ponúkať racionálne a všeobecne dostupné riešenia obezity.
Aké sú vaše rady na získanie či udržanie si správnej hmotnosti?
Naši predkovia mali kalorický príjem a kalorický výdaj prostredníctvom fyzickej aktivity v pomere 3 : 1, dnes sa vplyvom ľahkej dostupnosti potravinových lákadiel a sedavého spôsobu života tento pomer zmenil na 7 : 1.
Bohaté raňajky, slabší obed a chudobná večera, jesť do polosýta, nejesť po 18. hodine, vyberať si hodnotné potraviny, občas aj zhrešiť, ale s mierou. Piť dostatok nesladených tekutín, minimalizovať príjem alkoholu, spať najmenej sedem hodín denne a najmä si zachovať svaly v dobrej kondícii.
Teda cvičiť či chodiť vo svižnom tempe minimálne 30 minút denne po väčšinu dní v týždni. To by malo plne postačovať k udržaniu si správnej hmotnosti.
Pre získanie individuálne určenej hmotnosti u obéznych pacientov je okrem vyššie uvedeného dôležité identifikovať kľúčové faktory, ktoré k obezite viedli, pričom sa často skrývajú v psychike.
Sú napríklad obdobia, v ktorých registrujete viac pacientov s problémami s chudnutím ako po zvyšok roka?
Pacienti s obezitou prichádzajú počas celého roka. Častým dôvodom je však nárast hmotnosti po dovolenkách typu all inclusive, po stresových alebo v stresových obdobiach života spojených s nadmerným jedením a podobne.

Dôvody pacientov zbaviť sa obezity a ochorení s ňou spojených sú veľmi individuálne.
Súvisia samozrejme aj s vekom, u mladších ľudí dominuje túžba lepšie vyzerať, u pacientov v strednom veku je častou príčinou až cukrovka, zhoršená mobilita, srdcové ťažkosti, zlá fyzická kondícia, ale aj sociálna izolácia. Redukcia telesnej hmotnosti je v špecifických prípadoch tiež podmienkou realizácie operácií, napríklad pri výmene kĺbov.
Prevažujú pritom zatiaľ ženy, čo vyplýva aj z fyziologicky vyššieho zastúpenia tukového tkaniva.
Nejeden človek by najradšej schudol v čo najkratšom čase, siaha preto aj po výživových doplnkoch. Sľubujú zvýšený výdaj energie, navodenie pocitu sýtosti, väčšie odbúravanie tukov. Považujete podobné doplnky za vhodných pomocníkov?
V krátkodobom horizonte, ako je vyformovanie postavy napríklad pred plavkovou či plesovou sezónou, nevidím problém v užívaní výživových doplnkov, ktoré obsahujú schválené účinné látky v neškodných množstvách.
Napríklad katechín zo zeleného čaju, ktorý je v štúdiách asociovaný so znižovaním plochy vnútorného brušného tuku či kofeín, ktorý prispieva k zvýšenej oxidácii tukov, najmä počas aeróbneho cvičenia, alebo prípravky obsahujúce L-karnitín.
Ten je zas zapojený do oxidácie tukov s premenou na energiu či prirodzených látok tlmiacich chuť na sladké.
Nestretla som sa vyslovene so závažnejším nežiaducim efektom takýchto látok, i keď napríklad prírodný alkaloid kapsaicín môže vyvolať u niektorých tráviace problémy, pri dlhodobom používaní L-karnitínu sa zmieňuje jeho možný nežiaduci efekt na vývoj aterosklerózy. Preto si myslím, že všetko má byť užívané s mierou.
Z vašich skúseností, čo najriskantnejšie ľudia praktizovali pre zníženie hmotnosti? Sú spomedzi desiatok diét také, na ktoré by ste chceli osobitne upozorniť?
V snahe o rýchlu stratu hmotnosti si pacienti vedia aj uškodiť, ako je tomu v prípade užívania liekov na odvodnenie či používanie rôznych preháňadiel. Stráca sa pri nich voda a dôležité minerály, čo môže mať negatívny dopad na srdcový rytmus a iné telesné funkcie.
Zaujímavá, a pre mňa trochu úsmevná, bola diéta, o ktorú sa pokúsila jedna pacientka. Išlo o diétu Doktora Dummelsteina. Okrem časovania a kombinovania živín spočívala aj v istom archetypovom určení typu ženy ako bojovníčky, citlivky, Venuše a umelkyne. Podľa toho jej boli priradené odporúčané potraviny.
Mimo neefektívnych diét, ak sa človeku schudnúť nedarí, môže hľadať príčinu v zdravotnom stave? Národný portál zdravia upozornil napríklad aj na potrebu vyšetrenia pečene. Je jej stukovatenie pravidelným problémom pri chudnutí?
Ak sa človeku nepodarí schudnúť, neznamená to automaticky neúspech, pretože pri zavedení pravidelnej fyzickej aktivity sa zlepšuje funkcia svalstva, rastie jeho hmotnosť pri súčasnom poklese masy tukového tkaniva.
Takže vo výslednej hmotnosti nemusí byť zreteľný pokrok. Navyše jednotlivé fázy chudnutia sú špecifické a sprevádzané fázou nazývanou „plateau“, teda relatívnym zastavením redukcie tukovej hmoty, napriek pokračujúcej negatívnej energetickej bilancii.
Ochorení, pri ktorých sa nedarí dosiahnuť cieľovú hmotnosť napriek správnemu postupu a dodržiavaní diétnych a pohybových opatrení, nie je veľa. Zväčša ide o ochorenia endokrinného systému alebo majú tento problém pacienti na liečbe kortikoidami, antipsychotikami a podobne.
Pri odbornom vyšetrení sú komplexne zohľadnené všetky aspekty interferujúce s obezitou, počnúc príjmom a výberom stravy, stupňom fyzickej aktivity, psychickým nastavením, pridruženými somatickými ochoreniami či chronickou liečbou.

Vyšetrenie pečene, či už zobrazovacími, alebo laboratórnymi metódami patrí k štandardnému vyšetreniu u pacienta s obezitou. Stukovatenie pečene, alebo v tomto kontexte skôr s metabolizmom asociovaná steatotická choroba pečene, nie je pri chudnutí problémom.
Je práve súčasťou mozaiky patologického metabolizmu a ukladania tukov, ktorý redukčný proces priaznivo ovplyvňuje. Stukovatenie pečene však súvisí aj s inými chorobnými stavmi, ako je napríklad cukrovka, vysoké tuky v krvi či nepriaznivé zloženie črevného mikrobiómu s prienikom endotoxínov cez črevnú stenu a mnohé ďalšie.
Odporúčate pred chudnutím absolvovať preventívne vyšetrenie?
Obezita sa od roku 2013 považuje za chronické ochorenie a tak by sme k nej mali aj pristupovať.
Často totiž býva spojená s cukrovkou, vysokým krvným tlakom či zvýšenými hladinami lipidov v krvi. Lekárske vyšetrenie s posúdením aj iných patologických stavov preto považujem za potrebné minimálne v úvode redukčného procesu.
Nesprávne chudnutie a diéty neraz ľudí zavedú k lekárom až pre následné problémy. V čom zvyknú robiť chyby?
Časť pacientov s obezitou má rôzne skúsenosti so zavedením špecifických diét, ktoré zväčša nemajú trvalejší charakter, sú striedané epizódami schudnutia a opätovného naberania hmotnosti.
V anamnéze je častý jojo efekt, keď po často drastickom a rýchlom schudnutí pacient nadobudne hmotnosť, ktorá je často vyššia ako pred schudnutím.
Príčinou je znížený pokojový energetický výdaj sprevádzaný zvýšenou aktivitou hormónov hladu. Vyšší apetít pretrváva aj viac ako rok po úvodnom poklese hmotnosti.
Odhaduje sa, že na každý kilogram straty hmotnosti sa zníži kalorický výdaj okolo 20 až 30 kilokalórií na deň, kým apetít sa zvyšuje o sto kalórií na deň, nad bazálnu úroveň pred poklesom hmotnosti. Častou a opakujúcou sa chybou je sústredenie sa len na kalorický deficit a úbytok tuku, bez posilňovania svalovej zložky.
Vychádzajú spomenuté ťažkosti zväčša z prehnaných očakávaní? Zo snahy ľudí schudnúť čo najrýchlejšie?
Jednoznačne, ako som už naznačila, obezitu z dlhodobého hľadiska môže mať pod kontrolou len človek, ktorý zmení v prvom rade svoje myslenie a zavedie si do života také stravovacie a pohybové návyky, aby boli dlhodobo udržateľné. Hoci výsledky prichádzajú pomalšie, sú trvalejšie.
Nie je to jednoduché, lebo nie každý má rovnakú štartovaciu čiaru, správnu motiváciu a dobré zázemie.

Na koho sa obrátiť, aby bola cesta k lepšiemu životnému štýlu nastavená vhodne? Odporúčate výživových poradcov?
Na Slovensku má normálnu hmotnosť len jedna tretina dospelých jedincov. Ak chceme mať zdravú populáciu, je potrebné zvýšiť osvetu, ktorá by mala byť zrozumiteľná a najmä motivujúca.
Výživoví poradcovia majú rôzny stupeň vzdelania, ktoré nie je medicínske, ich rady vidím ako užitočné v prezentovaní zdravého životného štýlu.
Pacienti s obezitou, u ktorých sa často vyskytujú aj iné ochorenia, by mali byť diagnostikovaní a vedení lekárom, ideálne v spolupráci s nutričným terapeutom a fyzioterapeutom.