Napriek titulom sa živia upratovaním, ich deti neprijímajú do škôl. Ukrajinci túžia po lepšom postavení

Podporuje ich Človek v ohrození.

Ako dobrovoľníčka začala Ukrajincom pomáhať aj Nina Gubišová.Ako dobrovoľníčka začala Ukrajincom pomáhať aj Nina Gubišová. (Zdroj: Človek v ohrození)

ŽILINA. Len čo si poplakala, potlačila vlastné trápenie a odhodlala sa sprevádzať svojich krajanov utekajúcich pred vojnou.

Ukrajinka Hana Horbach-Kofanova vedela, že v cudzom štáte sa vystrašeným ľuďom bez znalosti slovenského jazyka hodí každá podpora.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ona si už slovenčinu stihla osvojiť aspoň čiastočne, do Žiliny prišla za pracujúcim manželom ešte v roku 2020, aby spojila rodinu.

Jeden z jej synov je autista, ktorého náročnejšia výchova si prirodzene vyžaduje aj viac pozornosti. Napriek neľahkej situácii však Ukrajinka všetok zvyšný čas venovala pomoci iným.

SkryťVypnúť reklamu

Ako neorganizovaná dobrovoľníčka sa stretla so Žilinčankou Ninou Gubišovou a čoskoro sa zhodou okolností z ich nezištnej činnosti stalo zamestnanie. Dodnes v okrese pôsobia pod organizáciou Človek v ohrození. Tá totiž situáciu po celom Slovensku začala mapovať hneď po ruskej invázii.

Prečítajte si aj Nevidím už takmer nič, akoby som kráčal v hmle, tvrdí žilinský športovec. Postihnutie ho neodradilo Čítajte 

O ochotných lekárov núdza nebola

„Zo začiatku ľudia z Ukrajiny vôbec nevedeli, čo robiť. Doma boli všade sirény a rakety, nezobrali si so sebou takmer nič, niektorí len doklady. Po príchode do Žiliny sa hlavne informovali, kde môžu nájsť lekára. Bolo veľa chorých, od detí až po dospelých,“ spomína Hana.

Často prichádzali s ťažkými diagnózami, nedokončenými operáciami či sadrami na nohách, deťom s epilepsiou bolo potrebné čo najrýchlejšie zohnať lieky. Dobrovoľníčky tak trávili dni predovšetkým v žilinskej nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

„Neverili by ste, koľko ukrajinských lekárov pracuje na oddeleniach v Žiline, od chirurga cez neurologičku až po psychiatra a zubára. Neraz možno spávali len tri hodiny, ale s ochotou pomáhali, rozumeli i odbornej terminológii v ukrajinskom jazyku,“ popisuje pozitívne skúsenosti Nina. Ani popri nápore pacientov pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti problémy neevidovali.

Väčšina odísť neplánuje

Keď sa odídenci pozviechali po neľahkom príchode na Slovensko, a to aj vďaka materiálnej pomoci verejnosti, zhruba po dvoch dňoch ich v organizácii začali usmerňovať pri vybavovaní dokumentov, v hľadaní ubytovania, práce či škôl.

„Väčšina Ukrajincov a Ukrajiniek sa totiž nemá kam vrátiť, chcú zostať tu. Niektorí chodia aspoň občas na návštevu domov, ale poznám aj ľudí, ktorí sa vrátili natrvalo do Kyjeva,“ rozpráva Hana s tým, že hoci sú niekedy nútení spať len na parkovisku, najpodstatnejšie je pre nich zostať pri rodine.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odhadu žilinských zamestnankýň Človeka v ohrození zostáva u nás žiť približne 60 percent z tých, ktorým pomáhali.

Prečítajte si aj Sprejer hovorí o oživení brány nemocnice. Streetartové umenie je pri štátnych inštitúciách výnimočné Čítajte 

Chcú späť svoje profesie

Ako podotkla Nina, živobytie si poväčšine našli sami, pomoc potrebovali len pri písaní životopisu, motivačného listu alebo preštudovaní pracovnej zmluvy.

Z vysokoškolsky vzdelaných odborníkov a profesorov sa stali pomocníci v kuchyni či upratovačky, pričom pre vybudovanie si zázemia stíhajú aj viaceré pozície súbežne.

Po dvoch rokoch by sa ale viacerí radi vrátili k svojej vytúženej profesii a adekvátnemu sociálnemu statusu. Aktuálne sa preto organizácia v Žiline intenzívne zaoberá ťažkosťami s nostrifikáciou diplomov.

So školami je problém

Väčšie problémy však stále vidia v umiestňovaní ukrajinských žiakov do slovenských škôl, predovšetkým gymnázií alebo stredných s maturitou.

„Nevezmú ich, pretože neurobia prijímacie skúšky zo slovenského jazyka. Pre žiadne deti z Ukrajiny neplatí ani povinná školská dochádzka. Najskôr neboli riadne v škole pre koronavírus, potom prišla vojna a teraz sú opäť len na online vzdelávaní. Máme tu teda ukrajinské deti, ktoré sa prezenčne neučia už štvrtý rok a chýba nad nimi kontrola,“ upozorňuje na nedostatky Nina.

Celý čas sa pritom snažia o doučovanie slovenčiny. Človek v ohrození dokonca zastrešoval aj školenia pedagógov kvôli správnemu hodnoteniu vyučovacích predmetov v prípade jazykovej bariéry.

Súvisiaci článok Odídencov v žilinských školách šikanovali. Učiteľka chcela, aby ukrajinský žiak spieval ruskú hymnu Čítajte 

Odlišnosť reči zvykla ukrajinské deti od slovenských rozdeľovať pravidelne, a to aj v rámci začlenenia sa do kolektívu.

„Tri týždne sme boli aj lektorkami v letnom tábore organizovanom Nadáciou Milana Dubca. Na prvý pohľad pôsobí veľa detí spokojne, ako sme tam ale aktivitami zistili, skutočnosť môže byť úplne iná,“ zmieňuje sa Nina. "Chýbajú im kamaráti a úprimné prijatie od slovenských žiakov.“

Sťažovať sa nechcú, túžia po prijatí

Tínedžeri sa podľa Hany kvôli integrácii dokonca školu boja navštevovať a ani v prípade problémov sa s rodičmi o skúsenosti nepodelia: „Nechcú ich ešte viac zaťažiť. Často sa nám o ťažkostiach snažia povedať počas našich stretnutí.“

Prepájanie detí a tínedžerov oboch národností je kľúčové, a ako sa potvrdilo, naj-efektívnejšie k nemu vedú spoločné činnosti a aktivity.

Kvôli inklúzii presunuli kreatívne dielne z priestorov Štúrovej ulice do Žilinskej mestskej knižnice a s možnosťou ich absolvovania oslovili pracovníčky aj domácich žiakov. Bezplatné kurzy vedie nezištne ukrajinská dobrovoľníčka.

Spoluprácu a projekty rozbehli aj so žilinským Káčkom, odborom prevencie kriminality ministerstva vnútra, Stanicou Žilina-Záriečie, Novou Synagógou či spomínanou Nadáciou Milana Dubca.

Pri organizovaní aktivít im vychádza v ústrety aj Rosenfeldov palác, Považská galéria či Turistická informačná galéria mesta Žilina.

„Veľmi pozitívna je aj odozva verejnosti, ľudia sa nám sami ozývajú s tým, že chcú darovať svoje dve percentá, tak sa im páčia naše aktivity. Dobrovoľníci sa k nám hlásia kvôli vyučovaniu slovenského jazyka a ukrajinskí študenti z univerzity pomáhajú učiť napríklad aj matematiku. Tieto kurzy môžu samozrejme využiť aj Rómovia či Slováci,“ vymenúva Nina.

Podporujú aj deti so zdravotným znevýhodnením

Od začiatku svojho pôsobenia podporujú v Žiline aj deti so zdravotným znevýhodnením, dbajú tiež na ich inklúziu so zdravými rovesníkmi.

„Keďže lekári aj škôlky mali často plné kapacity, povedali sme si, že pomôžeme, ako môžeme a začali sme s dobrovoľníčkou, špeciálnou pedagogičkou, s deťmi pracovať. Zisťovali sme, čo takýmto deťom pomáha a spustili sme canisterapiu s organizáciou Zmysel života,“ uvádza hovorkyňa Človeka v ohrození Katarína Barošová.

Lekcie zožali úspech, čo potvrdzuje účasť aj slová Hany, ktorá do spoločných aktivít zapojila aj syna na autistickom spektre.

Rozhodli sa preto pokračovať a možnosti pomoci dokonca rozšíriť. Ako efektívna sa osvedčila muzikoterapia a spustenie tanečného workshopu s hudobníčkou Zuzanou Burianovou.

Vytvorili súdržnú komunitu

Výsledkom sa stala skupina zdravých i znevýhodnených, slovenských aj ukrajinských detí, pričom súdržnosť a vybudovanie si okruhu priateľov a blízkych osôb prospela aj rodičom.

Možno vás zaujme Ľudia odsudzujú zákrok proti otcovi. Žilinská polícia začala vyšetrovanie incidentu Čítajte 

Ochota pomáhať tak podnietila vznik akejsi komunity, ktorá je v kontakte aj mimo pracovnej doby či služieb organizácie.

„Neodmietneme nikoho bez ohľadu na vek či národnosť. Ak nevieme pomôcť odborne, minimálne dokážeme človeka prijať, vypočuť a nasmerovať ďalej,“ odkazuje Nina s tým, že rovnako sú otvorení aj každému záujemcovi o dobrovoľníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 276
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 554
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 294
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 456
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 363
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 222
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 431
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  4. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  5. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  6. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  7. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  8. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 726
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 589
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 39 421
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 136
  5. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 15 674
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 485
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 978
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 873
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Život rodiny zmenila dopravná nehoda.

Rodine môžu ľudia pomôcť cez zbierku.


Veľká noc sa nezadržateľne blíži a s ňou aj tradičné nákupy mäsových špecialít.


Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Dávid Okoličány stopol 12-zápasové čakanie na gól, v predĺžení rozhodol o víťazstve Nitry v Žiline. Majster vedie semifinálovú sériu po treťom zápase 2:1 na duely.

Strela ako jedna zo sto, durdili sa vlci o víťaznom góle.


  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  4. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  5. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  6. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  7. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  8. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 726
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 589
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 39 421
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 136
  5. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 15 674
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 485
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 978
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 873
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu