ŽILINA. Osoby s postihnutím by mali zažiť všetko, čo zdraví ľudia.
S touto ideou žilinské občianske združenie pripravilo už siedmy ročník jedinečného podujatia. Ich benefičný Valentínsky ples, zameraný na ľudí s hendikepom, je na Slovensku jedným z mála obdobných projektov.
Informuje o ňom predsedníčka OZ Darujme si slnko Ľubomíra Reková: „Prvotná myšlienka usporiadať ples pre zdravotne postihnutých ľudí, ich rodičov, priateľov, podporovateľov a ľudí, ktorí s nimi pracujú v CSS Synnómia, vznikla ešte v roku 2015.“
Tento rok si spolu slávnostný večer užili v piatok 9. februára v priestoroch pastoračného centra v Žiline na Vlčincoch. Podujatie s pravou plesovou noblesou moderoval okrem predsedníčky združenia aj Vladko Vrábel, mladý muž na vozíku, ktorému hendikep neubral z humoru ani z pozitívneho postoja k životu.
O náladu sa postarali aj slovenský zabávač Štefan Hruštinec, ľudová skupina Kontakt, Terchovská muzika aj DJ Tomáš Nemec. Nechýbali zábavné súťaže s cenami či bohatá tombola.

„Naše deti opäť zažili nevídané a cítili sa v spoločnosti ako plnohodnotné. Moja dcérka už niekoľko dní pred plesom nespávala, tak sa tešila na slávnostnú udalosť. Ako jedna z mám sa chcem poďakovať i za ostatných rodičov všetkým, ktorí pre nás ples pripravili,“ spomína matka Evičky.
O spokojnosti s plesom napokon svedčí aj samotný záujem verejnosti. Rastie s každým ročníkom, pričom tento raz sa počet hostí zdvihol na 160.
„Takisto pribúdajú i naši podporovatelia, ktorým sme nesmierne vďační za dary a príspevky. Výťažok z plesu chceme poskytnúť ľuďom s postihnutím na zážitkovo-rekreačný pobyt pri mori v Taliansku, ktorý plánujeme na jún,“ približuje Reková.
OZ Darujme si slnko získava finančné prostriedky najmä z dvoch percent z daní a príspevkov od darcov. Práve vďaka peňažným darom sa mnohí z hendikepovaných členov dostali na spoločnú dovolenku k moru i predošlé leto.
„Ako dlhoročná predsedníčka združenia vidím veľa pozitívnych zmien v spoločnosti vo vzťahu k hendikepovaným ľuďom. Rodiny s postihnutým človekom to nemajú jednoduché, podporujme ich prijatie spoločnosťou, dajme im príležitosti a podieľajme sa na zlepšovaní celkovej úrovne ich života.